Pretraga tekstova
Iako sezona bijelog luka započinje sredinom augusta, čini se da je niska cijena već zacementirana. Predviđa se čak da će doći do pojave konkurencije i još nižih cijena.
Kina proizvodi 70% svjetskog bijelog luka. Nekoliko je kineskih pokrajina poznato po uzgoju ovog povrća, ili još bolje, začina. Jinxiang je poznat kao "rodni grad kineskog bijelog luka", a u pokrajini Henan se proizvodi oko 2 miliona tona bijelog luka godišnje.
"Ove je godine globalno tržište bijelog luka u lošoj situaciji, Kina nije iznimka. Trenutno je cijena domaćeg bijelog luka 0,8 yuana za pola kilograma (40 feninga za kilogram) što je za pola niža cijena od prošlogodišnje. Ne samo u Kini, nego i u Burmi i Indiji je situacija jednako teška", rekao je jedan od kineskih poljoprivrednika i trgovaca iz pokrajine Henan, navodi Freshplaza.
Iako sezona bijelog luka započinje sredinom augusta, čini se da je niska cijena već zacementirana. Predviđa se čak da će doći do pojave konkurencije i još nižih cijena. Razlog je jasan - ponuda je premašila potražnju koja je u osnovi fiksna.
Kineski proizvođači bijelim lukom snabdijevaju veliko područje, a osim u Kinu, njihov se proizvod prodaje u zemljama jugoistočne Azije, uključujući Kambodžu, Vijetnam te u Evropi. Kažu kako se kupci u jugoistočnoj Aziji više fokusiraju na cijenu dok evropski kupci više pozornosti daju kvalitetu za koju im nije problem platiti i višu cijenu.
Tagovi
Bijeli luk Kineski bijeli luk Cijena bijelog luka Kina
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!