Prekontrolisane pijace, trgovine voćem i povrćem, te ulični prodavači.
Zbog pojave zarazne bolesti leptospiroze na području Sarajeva, timovi Kantonalne uprava za inspekcijske poslove izvršili su nadzore na 10 sarajevskih pijaca, odnosno tržnica, i devet trgovina voća i povrća, te prekontrolisali ulične prodavače poljoprivrednih proizvoda.
Naime, u period od 14. do 21. maja, potvrđeno je 17 slučajeva leptospiroze, a zaraženi su dominantno s područja Novog Grada, naveli su iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
Inspektori koji su kontrolirali pijace su utvrdili da je sanitarno-higijensko stanje bilo zadovoljavajuće u trenutku nadzora, a dat je naglasak na prisustvo lokvi, otpada, sprečavanje pristupa glodarima do mjesta odlaganja organskog otpada, onemogućavanje pristupa hrani itd.
Istovremeno, inspektori za hranu, koji su vršili nadzore u trgovinama koje prodaju voće i povrće na području Dobrinje, osim nedostataka dokumentacije o sljedivosti proizvoda, zatekli su loše sanitarno higijensko stanje u prostorima u kojima se rukuje hranom, neredovno čišćenje i tekuće održavanje, nedostatak sredstava za tekuću dezinfekciju, nisu postavljene deratizacijske kutije za otrovne mamke, dok u nekim trgovinama deratizacija nije ni izvršena. Izdato je 6 rješenja o otklanjanju nedostataka, od kojih je jedno o privremenoj zabrani rada.
Na teren su izlazili i tržišno-turistički inspektori koji su vršili obilazak lokaliteta Dobrinja u svrhu suzbijanja bespravnog prometa – ulične prodaje voća i povrća, s obzirom na izloženost i mogućnost kontaminacije od strane glodara. Zatekli su 7 osoba koje su obavljale trgovačku djelatnost bez odobrenja za rad, te izdali 6 prekršajnih naloga.
Leptospiroza je zoonoza uzrokovana spiralnim bakterijama iz roda Leptospira, koje obitavaju u bubrezima svojih prirodnih domaćina. Najčešći domaćini su mali glodari poput štakora i miševa, koji mogu prenijeti infekciju na stoku, pse i ljude, objavio je Zavod za javno zdravstvo KS.
Kako su iz Zavoda pojasnili na današnjoj konferenciji za novinare, za sada nema neki poseban izvor zaraze i ništa na to ne upućuje. Održavanje lične higijene i higijene stanovanja ključna su mjera za građane.
Kako kontrolirati miševe u bašti? Smetaju im intenzivni mirisi
Ljudi se najčešće zaraze indirektnim kontaktom s leptospirama izlučenim u okoliš tokom svojih aktivnosti (npr. poljoprivrednici, vojnici, rudari ili radnici u kanalizaciji). Leptospire mogu ući u ljudsko tijelo kroz ogrebotine ili posjekotine na koži, putem spojnice oka, udisanjem ili gutanjem kontaminiranih aerosola ili vode, a rijetko i ugrizom životinje.
Tagovi
Autorica