Ako se zone budu odnosile na sve poljoprivredne površine, prvi će stradati francuski vinogradi u pokrajinama kao što su Champagne, Bourgogne ili Alsace jer je udaljenost od vinograda i domova jako mala.
U Francuskoj se od 1. januara 2020. godine provodi pravilo "zone bez pesticida" oko domova. Takva ograničenja prisutna su u malom broju država u Evropskoj uniji, a neka od njih su Slovenija, Italija te nekoliko gradova u Njemačkoj.
Naime, ideja o takozvanim zonama bez pesticida (ili zonama bez tretiranja), postupno se pojavila kao rješenje za zaštitu od štetnih učinaka sredstava za zaštitu bilja. Zbog ovoga mnogi poljoprivrednici i lokalno stanovništvo nisu zadovoljni, navodi Euractiv.
Minimalne udaljenosti između zemljišta bez pesticida i domova, i zemljišta s pesticidima postavljene su na pet metara za takozvane niske usjeve kao što su povrće i žitarice i deset metara za visoke usjeve, koji uključuju voćke i vinovu lozu.
Nikakvi oblici tretiranja pesticidima, osim takozvanih "biokontrolnih" metoda, ne smiju se primijeniti u tim zonama, a kršenje ovoga pravila je kažnjivo, bez obzira koristi li se takve proizvode intenzivno ili samo povremeno.
Odluka o udaljenosti od 5 metara je još uvijek daleko od zahtjeva određenih udruga za zaštitu okoliša koji zahtijevaju 30 puta veću udaljenost - 150 metara, a kako bi se izbjegao rizik širenja pesticida prilikom raspršivanja.
No, prema glavnom francuskom sindikatu poljoprivrede FNSEA, taj bi prijedlog, kada bi se usvojio, oduzeo francuskim poljoprivrednicima 15 do 20% obradivog zemljišta, a takvo drastično smanjenje moglo bi prisiliti tu zemlju na uvoz poljoprivrednih proizvoda.
Ako se zone budu odnosile na sve poljoprivredne površine, prvi će stradati francuski vinogradi u pokrajinama kao što su Champagne, Bourgogne i Alsace jer je udaljenost od vinograda i domova jako mala.
Prema procjenama udruge vinogradara Alsace, 300 hektara vinove loze bilo bi izravno pod utjecajem tih novih zona, koje pokrivaju oko 2% vinograda regije, dok bi u pokrajni Champagne bilo pogođeno oko 1.000 hektara, što predstavlja 3% vinogradarske površine. Ondje cijene zemljišta prosječno vrijede milion eura po hektaru.
Francuska najveći izvoznik, a Velika Britanija najveći uvoznik vina u 2018.
Francuska je najveći izvoznik vina, a ukoliko dođe do smanjenja površina na kojima se mogu koristiti pesticidi, ta bi pozicija bila ugrožena jer i sami poljoprivrednici kažu kako je jako teško bez zaštite dobiti velike prinose.
Iako je ta zemlja među vodećim evropskim poljoprivrednim proizvođačima, ipak uvozi 20% hrane, a poljoprivredna proizvodnja u zemlji stagnira već neko vrijeme. To je još jedan od razloga koje poljoprivrednici navode kada se protive uvođenju rigoroznih mjera. Problem predstavlja i to što nigdje nije uveden plan na koji način će se poljoprivrednicima isplatiti naknada za izgubljena zemljišta.
Tagovi
Autorica
24
Glasova: 3
U svojoj blizini nemam nikakvo odlagalište ili zeleni otok 12,5%
Glasova: 3
Preskupo mi je odvesti ili platiti odvoz otpada 12,5%
Glasova: 1
Isti vrag, svejedno će završiti negdje u prirodi 4,2%
Glasova: 16
Ne ostavljam otpad u prirodi 66,7%
Glasova: 1
Zaboli me za otpad, imam drugih problema 4,2%