Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Štetočine usjeva
  • 14.12.2023. 13:30

Velika brojnost glodara na ozimim usjevima: Kako ih suzbiti?

Blaga zima i drugi faktori omogućili su povećanje populacije štetočina.

Foto: Depositphotos/derausto
  • 58
  • 3
  • 0

Opasnost od aktivnosti glodara tokom zime uvijek postoji. Poljoprivredan stručna služba Republike Srpske ističe važnost redovnog obilaska njiva pod ozimim usjevima.

Na mnogim lokalitetima su registrovane aktivne rupe od glodara, kao i "gole" oaze u polju.

Velika brojnost na području Semberije

Velika brojnost ovih štetočina uočena je na teritoriji Semberije. Trenutno se najčešće sreću poljski miš (Apodemus spp.) i voluharica (Microtus spp.). Ova grupa štetočina evidentira se tokom jeseni sa nicanjem ozimih usjeva, kada se njihova aktivnost intenzivira.

Štete na ozimim usjevima manifestuju se u vidu uništavanja mladih biljaka izgrizanjem. U vrijeme njihovog klijanja i nicanja, štetočine se hrane sjemenom i klijancima. Štete nastaju od momenta sjetve do žetve, što ima uticaj i na prinos naredne godine.

Vremenski uslovi su razlog za povećanje brojnosti ovih štetočina. Pogoduje ima blaga zima sa temperaturama iznad prosječnih, ali i nesistematsko suzbijanje, dostupnost hrane nakon kombajniranja jesenjih usjeva te redukovana obrada zemljišta pri sjetvi ozimih usjeva.

Neophodno suzbijanje

Prag štetnosti za poljskog miša je od 10 do 50 aktivnih rupa/ha, a za poljsku voluharicu od 10 do 500 aktivnih rupa/ha. Suzbijanje glodara na njivama uvijek treba početi pri niskoj brojnosti ovih štetočina.

Primjena agrotehničkih mjera poput intenzivne obrade zemljišta, pravovremene sjetve i žetve, zaoravanja žetvenih ostataka, prostorne izolacije od potencijalnih žarišta (livada, pašnjaka, kanala, puteva) doprinose smanjenju brojnosti i kontroli ovih štetočina.

Ukoliko brojnost glodara pređe prag štetnosti, najefikasnije suzbijanje se vrši primjenom rodenticidnih mamaca na bazi cink-fosfida. U uslovima čestih padavina ili izrazito vlažnog zemljišta primjena cink-fosfida nije moguća.


Tagovi

Glodari Aktivnosti glodara Štete od glodara Glodari u ozimim usjevima Semberija


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.