Pretraga tekstova
Ovosedmično trgovanje je obilježilo mnogo faktora koji su cijene držali na niskoj razini
Sredina ove sedmice je na pariškom Matif-u obilježena padom cijena. Najveći je pad zabilježila uljana repica, a u petak u 13 h je, uz lagani oporavak, iznosila 448,25 eura/t.
Do ovakvog je trenda došlo zbog prognoze žetve Evropske komisije, koju je povećala na 19,6 miliona t, što je više za 500.000 t od ranije prognoze i više od prošlogodišnje proizvodnje.
Kretanje cijena žitarica i uljarica na svjetskim burzama pratite na Baze podataka > Tržište
Razlozi su i smanjenje cijena biljnih ulja na svjetskim berzama, pad cijene sirove nafte, veći prinos soje u SAD-u, ponuda soje iz Brazila, smanjen uvoz iz Indije.
Cijena pšenice je 240,50 evra/t.
I za prinos pšenice je smanjena prognoza na 125,3 miliona t. Očekuje se povećanje uvoza i zaliha u odnosu na avgust, dok će izvoz ostati nepromijenjen.
Kada je u pitanju kukuruz za Evropu se očekuje manji prinos, ali će zalihe biti veće. Cijena je dostigla 210,50 eura/t. Iznenađenje ove sedmice je da Kina kupuje veću količinu iz Ukrajine.
Na čikaškom CBoT-u pšenica je koštala 201,18 eura/t što je blagi pad od sredine sedmice. Cijena kukuruza je bila u blagom rastu i za tonu je trebalo izdvojiti 182,02 eura/t, dok je soja koštala 452,28 eura/t.
Tagovi
MATIF CBoT Cijena žitarica Cijena kukuruza Cijena pšenice Cijena soje Cijena uljane repice
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nije baš "od igle do lokomotive", ali je od metle do traktora 🧹🚜 Mostarski sajam ponudio za svakog po nešto, traje do subote, 12. aprila, i prva dva dana vrvi od posjetilaca.