Nema goreg jada nego kad se seljaku kazan ne zadimi i rakija iz lule ne poteče. Ako nije uštedio mora kupovati mučenicu.
Rijetko nerodna godina, kažu seljaci višegradskog kraja u kome je voće izdalo kao nikad do sada. Sve osim mušmula. Seljaci su ogorčeni i kažu da je za sve kriv mraz. Od dvije stotine stabala voćaka koliko u svojoj okućnici u selu Bijela kod Višegrada, ima Rade Tasić, ni na jednom nije bilo plodova
"Sve su cvjetale i šljive, više vrsta, jabuke isto tako, kruške, trešnje, višnje, a onda kasni mraz pokosi behar odmah nakon cvjetanja, neki plodovi na jabukama se zametnuše i formiraše dobar plod potom odjednom, za jednu noć potamniše, kao da su vrelom vodom prelivene i opadoše", priča naš domaćin.
Opisuje nam da je tako bilo i sa kruškama. I šljive kada su bile upola zrele opadoše, grožđe tamjanika koga ima svako domaćinstvo se sasuši na lozici. "Višnje i trešnje stradaše odmah poslije formiranja plodova, tako bi i sa stablom breskve, kajsije i nektarina", vajka se Tasić.
Ovo nije zapamćeno u selu da skoro ništa ne dočeka zrenje od voća. Zagledan u daljinu kao da nešto smišlja i premišlja Rade, pa kao da sam za sebe prozbori: "Nema goreg jada nego kad se seljaku kazan ne zadimi i rakija iz lule ne poteče. Ako nije uštedio mora kupovati mučenicu da proslavi krsnu slavu, da bude za babine, za sahranu najbližih ili doček iznenadnih gostiju."
Slično je sa voćem i u ostalim višegradskim selima. U Tasića voćnjaku rodile samo dunje, porijetko, ali žuti plodovi mame kao da su od zlata. Brže bolje ih je sve pobrao da ne bi slučajno u voćnjak nabasao medvjed, jedan ili više njih, jer i za ove divlje životinje nema hrane i ne mogu da se pripreme za zimski san.
"Evo šta je rodilo", kao s ponosom pokazuje seljak Radiša na savijena od plodova stabla mušmule koja su nekad sađena u svakom seoskom dvorištu. Priča da je mladice mušmule okalemio na glog, jer se najlakše prima i obilno rađa svake godine. Nju nije pogodila ova neshvatljivo nerodna godina.
"Plodovi mušmule su čvrsti i nabrekli, ali njihovo zrenje kasni punih mjesec dana i nije mi jasno zašto. One obično zru, ugmile i tada se mogu jesti, početkom novembra i to je posljednja voćka u voćnjaku koja održi do tada plodove. Imam jedno stablo mušmule i kod kuće u gradu, ali ono je dalo zrele plodove prije petnaestak dana", priča nam ovaj domaćin.
Mušmule berite poslije prvog mraza: Čaj od plodova liječi impotenciju i djeluje protuupalno?
Mušmule su za narod čarobno i Bogom dano voće. Izreka 'oćeš mušmula, upotrebljava se kad neko izvolijeva šta sve traži da pojede, a toga nema. Seljaci vjeruju u njena ljekovita svojstva pa su bake nizale zrele plodove mušmule na končiće i sušile ih ispod strehe, a zime upotrebljavale u čaju za razne trbušne bolesti.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica