Produžena je zabrana uvoza četiri poljoprivredna proizvoda iz Ukrajine u pet susjednih zemalja. Imaju veliku podršku povjerenika za poljoprivredu Evropske komisije, Janusza Wojciechowskog
Evropska komisija je do 15. septembra produžila dogovor prema kojem Bugarska, Mađarska, Poljska, Rumunija i Slovačka mogu zabraniti uvoz i prodaju četiri poljoprivredna proizvoda. Tranzit ove robe kroz te zemlje je i dalje dopušten.
Ovih se pet zemalja žalilo da je liberalizacija trgovine s Ukrajinom od strane Evropske unije dovela do poplave jeftinijih ukrajinskih žitarica, što je domaću proizvodnju učinilo neisplativom.
Komisija, koja nadzire trgovinsku politiku u svih 27 članica EU, dopustila je početkom maja ova ograničenja na uvoz ukrajinske pšenice, kukuruza, sjemenki uljane repice i suncokreta. Ova iznimna odluka trebala je trajati do ponedjeljka, 5. juna, no jučer je produžena do sredine septembra.
Pet EU zemalja ima veliku podršku povjerenika za poljoprivredu Evropske komisije, Janusza Wojciechowskog, koji je tražio da se ova zabrana produži do kraja godine, ili barem do kraja oktobra.
Prema njegovim riječima, da mjere nisu produžene, nastao bi problem ove sezone. Kako tvrdi, ovih je pet zemalja već pogođeno priljevom ukrajinske robe te poljoprivrednici ne bi uspjeli osloboditi svoja skladišta prije žetve.
"Ako ne zadržimo ograničenja, problemi će se nastaviti i biti možda još veći", rekao je povjerenik, dodajući da bi se 2024. izvozni pritisak u ove zemlje trebao smanjiti jer se očekuje da će ukrajinska žetva 2023., s obzirom na rat koji ondje traje više od godinu dana, biti 40 posto manja nego godinu prije.
No, taj bi postotako mogao biti još veći. Naime, većina ozimih usjeva je u dobrom stanju, ali bi prinosi mogli pasti za 20 posto ako potraje trenutno suho i vruće vrijeme.
Proizvodnja žitarica smanjila se na oko 53 miliona tona 2022. s rekordnih 86 mil. t 2021. Vlada je rekla da bi se 2023. mogla gotovo prepoloviti, odnonso pasti na 44,5 miliona tona.
Treba podsjetiti su da prije odluke o ograničenju uvoza za ove četiri vrste proizvoda, navedenih pet zemalja susjednih Ukrajini prijetile jednostranim zabranama, a neke su ih i uvele. Rumunjska nikada nije provela ovaj naum, Poljska, Slovačka i Bugarska su ih ukinule nakon dogovora s Komisijom, jedino ih Mađarska ima sve vrijeme na snazi što je posljedično odgađalo isplatu paketa pomoći.
Ko čeka 1,5 miliona tona žitarica u ukrajinskoj luci, a kome ide 40 miliona eura pomoći?
Za sada nema informacija kako će dalje postupiti Mađarska koja osim ove četiri vrste proizvoda zabranjuje uvoz njih preko 20, hoće li to i dalje odgađati isplatu pomoći te kako će na čitavu situaciju reagirati druge zemlje članice.
Tagovi
Autorica