Cijene sjemena za sjetvu su za 20 do 30 posto skuplja nego lani, dok su cijene đubriva više za 300 posto. To su razlozi zbog kojih će uskoro rasti i cijene mliječnih proizvoda
Poskupljenje svih inputa proizvodnje, trenutno je najveći problem s kojim se suočava mljekarski sektor u BiH. To će, kako je rečeno uoči današnje Skupštine Grupacije prerađivača mlijeka i mliječnih proizvoda, najvjerovatnije dovesti do poskupljenja njihovih proizvoda.
Riječ je o jednoj od strateških privrednih grana u kojoj dolazi do povećenja cijena sirovine, hrane, žitarica i svega što je neophodno za proizvodnju. Prema ocjeni predsjednika Vanjskotrgovinske komore BiH Ahmeta Egrlića, to će sigurno ostaviti refleksije i na konačnu cijenu u prodajnim centrima.
"Otežat će samo poslovanje i u tom smislu nadležne institucije vlasti trebaju prepoznati ovu stratešku granu privrede, i ne samo ovu, nego i neke druge, i učiniti sve da putem različitih mjera olakšaju njihovo poslovanje. Mjera ima mnogo koje nadležni trebaju donijeti i osigurati da ova grana privrede raste i napreduje", naveo je Egrlić.
On je dodao da u svjetlu svih dešavanja u BiH i svijetu, naša industrija mlijeka i mliječnih prerađevina ima deficit u smislu vanjskotrgovinske razmjene, koji je nešto niži od prosjeka. Pokrivenost uvoza izvozom je oko 66 posto, a u ovom sektoru je to negdje oko 53 posto.
"Uvozimo 177 miliona KM prerađevina od mlijeka, od čega je samo sira oko 92 miliona KM, dok ukupna ova naša industrija i grana privrede iznosi oko 93 miliona KM", istakao je Egrlić.
Hrana, energija i farmaceutska industrija, kako je istakao, tri su ključne grane privrede koje trebaju svakoj zemlji i BiH te u tom smislu treba raditi na njihovom jačanju. Egrlić je naveo kako smatra da bi bilo dobro da se podrži smanjenje i ukidanje akciza na gorivo, kao i diferencirati stopu PDV-a, smanjiti poreze i doprinose na plate i tako rasteretiti privredu.
Da se zbog nastale krize u svjetu i sektor mljekarstva suočava s izazovima, potvrdila je i Indira Omeragić iz Mliječne industrije 99 iz Gradačca. Ona je navela kako su u manjku kada je riječ o stočnoj hrani, te da su u teškoj situaciji i proizvođači mlijeka i farmeri.
"Susrećemo se s problemima proljetne sjetve, ako ne poduzmemo nešto s nadležnim institucijama, imat ćemo problem po pitanju smanjenja hrane za stoku i generalno za proizvodnju mlijeka čitave godine", kazala je Omeragić.
Pojasnila je kako su sjemena za sjetvu za 20 do 30 posto skuplja nego lani, dok su cijene đubriva više za 300 posto. To su razlozi zbog kojih će uskoro i cijene na prodajnim policama rasti.
Tagovi
Autorica