Zbog velikih gubitaka, EK je utvrdila program u vrijednosti 650 miliona eura koji će nizozemskim kompanijama u sektoru cvijeća, vrtlarstva, ali i uzgoja krompira nadoknaditi gubitak prihoda ili dodatnih troškova koji su povezani s padom potražnje za njihovim proizvodima.
Koronavirus pomrsio je planove nizozemskih uzgajivača tulipana koji su se zbog pandemije odlučili na uništavanje ne samo ovoga cvijeća, nego i ruža, hrizantema i drugih vrsta. Prema vladinim podacima, Nizozemska ima 44% udjela u svjetskoj trgovini cvjetnim proizvodima i 77% udjela u proizvodnji cvjetnih lukovica.
Upravo je zbog velikih gubitaka Europska komisija utvrdila program u vrijednosti 650 miliona eura koji će nizozemskim kompanijama u sektoru cvijeća, vrtlarstva, ali i uzgoja krompira nadoknaditi gubitak prihoda ili dodatnih troškova koji su povezani s padom potražnje za njihovim proizvodima, u skladu s pravilima EU-a o državnim potporama.
Od ukupnog iznosa, 600 miliona eura biti će dodijeljeno za pomoć poljoprivrednicima i trgovcima u sektoru cvijeća i firmama iz posebnog hortikulturnog sektora te može pokriti maksimalno 70% gubitka prihoda ili dodatnih troškova dok će preostalih 50 mil. eura biti dodijeljeno uzgajivačima krompira i pokriti najviše 44% štete.
Nizozemci uništavaju cvijeće - lukovicama tulipana hrane krave
Komisija smatra da se epidemija koronavirusa može smatrati izuzetnom pojavom jer je riječ o vanrednom, nepredvidivom događaju koji ima značajan ekonomski uticaj. Kao rezultat, opravdane su vanredne intervencije država članica za naknadu štete povezane s izbijanjem. Komisija je stoga zaključila da je shema u skladu s pravilima EU-a o državnim potporama.
I kanadski premijer Justin Trudeau najavio je paket hitne pomoći od 252 mil. kanadskih dolara poljoprivrednicima i prerađivačima hrane, međutim, ta su sredstva daleko manja od fonda za hitne slučajeve u iznosu od 2,6 milijardi dolara koji je zatražila Kanadska poljoprivredna federacija, navode tamošnji mediji.
Novac se može upotrijebiti za kupovinu lične zaštitne opreme za radnike, prilagođavanje zdravstvenih protokola i podršku drugim mjerama društvenog distanciranja, pojasnio je Trudeau.
Od 252 mil. kanadskih dolara, 77 mil. namijenjeno je prerađivačima hrane u kupovini zaštitne opreme za radnike i proširivanju domaćih kapaciteta za preradu, 125 miliona proizvođačima goveda i svinja dok je 50 mil. usmjereno programu nabavke viška hrane kao nadoknadu oštećenim proizvođačima.
Podsjetimo, Francuska je odobrila sredstava za pomoć svojim vinarima, a nakon pada potražnje za vinima zbog zatvaranja restorana, kafića i barova kao i manjeg izvoza zbog dodatnih američkih carina.
Ipak, te mjere nisu udovoljile zahtjevima sindikata. Francuski nacionalni savez sindikata poljoprivrednika (FNSEA) je očekivao više.
Tagovi
Autorica