Pretraga tekstova
Tradicionalna tržišta Ukrajine su Indonezija, Egipat i druga, no do njih više ne može Crnim morem nego preko Evrope što je puno skuplje
Evropska komisija bi zaista mogla subvencionirati ukrajinski izvoz žitarica, kroz tranzitne podrške. Prema informacijama koje cure iz Brisela, radi se o iznosu 30 eura po toni, piše Bloomberg. Ovaj je potez još u julu predlagao evropski povjerenik za poljoprivredu Janusz Wojciechowski.
On je ove sedmice izjavio da se zalaže za takvo rješenje, ali uz nastavak zabrane uvoza u pet pograničnih zemalja - Mađarsku, Slovačku, Bugarsku, Rumuniju i Poljsku. Kaže da je Ukrajini potrebna takva podrška jer je zbog prekida Crnomorskog sporazuma, izvoz ograničen na alternativne kopnene, ujedno i nerentabilne rute, piše Farmer.
Naime, tradicionalna tržišta Ukrajine su Indonezija ili Egipat, no do njih više ne može Crnim morem nego preko Evrope što je puno skuplje.
"Ukrajina u prosjeku mora izvesti 4 miliona tona žitarica mjesečno. EU može toliku količinu prevesti u luke, ali za to su potrebna sredstva", rekao je Wojciechowski.
Po njegovom mišljenju, ovaj uvoz šteti ne samo poljskim, već i ukrajinskim poljoprivrednicima. Tvrdi da se u velikoj mjeri radi o "špekulativnoj trgovini", odnosno da se iskorištava činjenica da su cijene u Ukrajini niske zbog rata.
Poljski premijer Mateusz Morawiecki najavio je da će njegova zemlja, ako Evropska komisija ne produži zabranu uvoza žitarica iz Ukrajine nakon 15. septembra, sama zatvoriti granicu za tu robu.
S druge strane, Olga Stefaniszyna, zamjenica potpredsjednika ukrajinske vlade koji je ujedno i ministar za evropske integracije kaže kako je krizu oko zabrane uvoza uzrokovalo nekoliko zemalja, a prva među njima je Poljska koja je na tome, kako ona kaže - zaradila. "Poljska je utrostručila prihode iz evropskog budžeta za podršku relevantnim sektorima, a Ukrajina nije dobila dodatna sredstva", naglasila je Stefaniszyna.
Jednostranu zabranu naziva kršenjem temeljnih načela Evropske unije.
Tagovi
Tranzitne potpore Ukrajinske žitarice Potpora EU potpora Janusz Wojciechowski Subvencije za tranzit
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Karolina Rastija
prije 1 dan
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 3 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 3 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 4 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.