Pretraga tekstova
U cilju sprječavanja širenja i suzbijanja bolesti, obavezna je prijava svakog slučaja uginuća divljih ptica na prirodnim staništima i vodenim površinama, kao i znakova bolesti kod peradi na gazdinstvu.
Prisustvo virusa avijarne influence kod divljih ptica potvrđeno je kod uginulih labudova prvog oktobra na teritoriji opštine Zemun i 06.10. kod dva labuda na širem području grada Beograda (susjedna Srbija, op.ur.)
Pomenuto oboljenje, izazvano virusom podtipa H5N8, nije zoonoza, odnosno ne prenosi se sa oboljelih i zaraženih ptica na ljude, ali može izazvati veoma velike ekonomske štete ukoliko se sa divljih ptica prenese na domaću perad.
Širi se ptičija gripa? Novi slučajevi u Francuskoj, Belgiji i Luksemburgu
Provođenje aktivnog i pasivnog nadzora, odnosno kontrole zdravstvenog stanja peradi u potencijalno rizičnim područjima blizu vodenih površina sa divljim pticama, zatvaranje peradi u objekte, sprječavanje direktnog i indirektnog kontakta i podizanje biosigurnosnih i higijenskih mjera na gazdinstvima osnovne su preventivne mjere koje se preduzimaju u cilju sprječavanja pojave i širenja te zarazne bolesti.
Kako bi se suzbila bolest, obavezna je prijava svakog slučaja uginuća divljih ptica na prirodnim staništima i vodenim površinama, kao i znakova bolesti kod onih na gazdinstvu, nadležnom veterinarskom inspektoru ili veterinaru.
Za vrijeme trajanja mjera u zaraženom i ugroženom području, obavezno je zatvaranje domaćih ptica u objekte na gazdinstvu, a zabranjeno je održavanje sajmova peradarstva i ukrasnih ptica, kao i promet jaja, mesa i iznutrica porijeklom od peradi sa zaraženog područja.
Tagovi
Avijarna influenca Ptičija gripa Labudovi Perad
Autorica
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Stanje alarmantno kiša još pada Sava nadolazi...