Pretraga tekstova
Suša i niske temperature su uzele danak u Kanzasu. Ovakva situacija dovešće do manje ponude pšenice u SAD-u, koja je 5. svjetski izvoznik te kulture
Nakon ekstremne suše, a onda i ledenog talasa, poljoprivrednici u Kanzasu, najvećem američkom proizvođaču krušne pšenice, napuštaju svoje usjeve, izvještava Reuters.
Sve je više onih koji ju tretiraju kemijskim sredstvima koja uništavaju usjeve i traže veće isplate osiguranja od uobičajenih. Drugi dio poljoprivrednika pušta stoku u polja, jer ne očekuju urod za žetvu.
Ovakva situacija dovešće do manje ponude pšenice u SAD-u, koja je 5. svjetski izvoznik te kulture. Zalihe će pasti na najniži nivo u posljednjih 16 godina. Visoke stope napuštanja nanose ekonomski udarac poljoprivrednim gradovima i prisiljavaju kupce da prilagode planove nabavke kupujući žito negdje drugdje.
Na nacionalnom nivou ratari planiraju da napuste 33 posto površina pod ozimom pšenicom, što je najveći procenat od Prvog svjetskog rata, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede SAD u svom izvještaju. Ratari, trgovci žitaricama i predstavnici velikih prehrambenih kompanija koji su obišli državu na godišnjem obilasku usjeva upozoravaju na još veći postotak.
Rast cijena sijena vrši dodatni pritisak na uzgajivače, jer bi se ova polja mogla iskoristiti za ishranu stoke. Poljoprivrednici u Kanzasu će ove godine proizvesti samo 191,4 miliona bušela pšenice (5,2 milijuna tona, op.a.), što je najmanje od 1963. godine. Neki su na parcelama gdje je propala pšenica već zasijali sirak.
Osim poljoprivrednika, ugrožena je prerađivačka industrija, ali i uslužna djelatnost koji su snabdijevali radnike na žetvi.
Tagovi
Kanzas Proizvodnja pšenice Suša Propadanje pšenice Američka pšenica Pšenica podbacila
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Strna žita...foto: Bojan K.