Precizna poljoprivreda predstavlja koncept poljoprivredne proizvodnje koji se temelji na posmatranju i selektivnoj obradi ili tretiranju manjih površina, unutar nekog polja
Primjena daljinske detekcije u racionalnoj primjeni azota u ishrani strnih žita - precizna poljoprivreda, naziv je projekta, čiji je nosilac Zavod za agroekologiju Poljoprivrednog instituta Banjaluka finansiran sredstvima EU4Agri, a koji je nedavno predstavljen na Kozari.
Projekat bi trebalo da se završi do kraja godine, ali će se nastaviti i u narednoj. Nabavljena je oprema EC mpper, bespilotna letjelica sa kamerama, GNSS sistem, terenska oprema i senzori, rekao je dr Tihomir Predić, koordinator projekta.
Za digitalnu poljoprivredu, za zemlje bivše Jugoslavije, prema riječima prof.dr Mladen Jurišić, sa Fakulteta agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka, Evropska unija predvidjela je dvije i po milijarde dolara.
"Precizna poljoprivreda predstavlja koncept poljoprivredne proizvodnje koji se temelji na posmatranju i selektivnoj obradi ili tretiranju manjih površina, unutar nekog polja. Temelji se na primjeni informatičkih tehnologija, satelitske navigacije, sofisticirnog monitoringa rada i mogućnosti prilagođavanja poljoprivrednih strojeva i kvalitetne analitike uzoraka. Prikupljene informacije koriste se za izradu karata koje pokazuju varijacije određenih posmatranih elemenata poput prinosa, plodnosti tla, stanja zakorovljenosti, razvoja bolesti itd.“, rekao je Jurišić.
Kada je riječ o uzimanju uzoraka tla, proizvođači su razvili strojeve koji to vrše automatski, a njihovom primjenom se ubrzava i olakšava proces uzimanja i analize uzoraka. Ovi strojevi montiraju se na traktor ili drugo vozilo, uzimaju se uzorci sondom koja se zabija u tlo pomoću hidrauličnog cilindra, na dubini od 20 do 90 centimetara i šalju u laboratoriju, na analizu.
Analizom uzoraka dolazi se do podataka na kojim dijelovima parcela se nalaze zone sa manjkom ili viškom osnovnih elemenata za rast i razvoj biljaka, kao i do preporuka za raspodjelu gnojiva.
"Precizna poljoprivreda smanjuje troškove upotrebe gnojiva i do 37% što samo pokazuje njenu važnost", naglasio je profesor Jurišić.
Na prezentaciji se govorilo i o primjeni bespilotnih letjelica u svrhu mapiranja vegetacije i terena. U svakom slučaju, precizna poljoprivreda predstavlja budućnost poljoprivredne proizvodnje i u narednim godinama biće sve više zastupljena.
Tagovi
Autor