Poljski proizvođač gnojiva odlučio je ipak nastaviti s proizvodnjom azotnih gnojiva. Cijena će im ovisiti o cijenama prirodnog plina koje su trenutno u padu
Poljski Anwil, podružnica rafinerije PKN Orlen, izvijestio je u ponedjeljak da ponovo pokreće proizvodnju azotnih gnojiva kako bi osigurao snabdijevanje hranom. Ovom su odlukom odustali od zatvaranja pogona zbog visokih cijena plina.
"Kako bi se garantovalo sigurno snabdijevanje hranom i zaštitilo zdravlje građana u Poljskoj, Anwil je uprkos teškim makroekonomskim uvjetima odlučio nastaviti s proizvodnjom azotnih gnojiva te njegovog nusproizvoda, CO2", saopćila je krovna kompanija PKN.
"Činimo sve kako bi ovaj proizvod (CO2), koji se koristi u medicinskoj industriji i proizvodnji hrane, bio dostupan na poljskom tržištu", napisao je predsjednik PKN Orlen, Daniel Obajtek, na Twitteru.
Mimo trudnych warunków na rynku gazu, ANWIL wznawia produkcję nawozów i tym samym surowego CO2. Robimy wszystko, aby ten produkt, wykorzystywany w branży medycznej oraz do produkcji żywności był dostępny na polskim rynku
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) August 29, 2022
"Cijena gnojiva nakon pokretanja proizvodnje bit će određena aktuelnom cijenom prirodnog plina i tržišnim uvjetima. Također, Anwil očekuje stabilizaciju situacije na tržištu plina i pronalaženje rješenja koja će podržati industriju gnojiva", stoji u saopćenju na njihovoj web stranici.
Prošle je sedmice Azoty grupa, također poljski proizvođač gnojiva objavio kako smanjuje rad postrojenja na minimalnih 43 posto, a zbog rekordno visokih cijena prirodnog plina. Ističu kako su one u posljednjih šest mjeseci sa 72 EUR/MWh 22. februara porasle na 280,50 EUR/MWh koliko je zabilježeno 23. avgusta.
Sličnu je odluku prije nekoliko dana donijela i norveška Yara, ali i druge europske kemijske tvrtke, kao što su SKW Piesteritz i BASF.
Cijene prirodnog plina trenutno su u padu, a razlog su puna evropska skladišta. No, kako piše Agrarheute, ona pokrivaju samo četvrtinu evropske potražnje.
Danas (ponedjeljak) ujutro pale su za više od 12 posto s rekordnih 340 eura po megavat satu koliko su dosegle u petak i sada iznose manje od 300 EUR/MWh. Samo u prošloj sedmici one su na spot tržištu (tržište koje podrazumijeva sklapanje brzih, promptnih ugovora koji se izvršavaju trenutačnom isporukom i plaćanjem, op.a.) porasle za gotovo 40 posto.
Ovaj je trend uslijedio nakon što je Njemačka objavila da su njena skladišta napunjena 85 posto, a očekuju da će početkom septembra dosegnuti nivo propisan za 1. oktobar. No, izgledi za zimu i dalje su vrlo neizvjesni.
Ruski Gazprom je najavio da će od srijede 31. avgusta u potpunosti prekinuti isporuke Evropi Sjevernim tokom na tri dana. Trenutno je protok kroz cjevovod već smanjen na oko 20 posto.
Proizvodnja gnojiva: Evropa je ovisila o Rusiji - kome se sada okrenuti?
Istovremeno, Norveška, koja je sada prestigla Rusiju kao najveći snabdjevač plinom u Evropi, ograničit će svoj izvoz ovog energenta u septembru zbog radova na održavanju postrojenja za preradu.
Tagovi
Autorica