Pretraga tekstova
Koje su prednosti, a koji nedostaci sjetve dronovima?
Tri njemačka poljoprivrednika su testirala sjetvu pomoću drona, izvještava Agrarheute. Mnogo je predrasuda koje prate novu tehnologiju i još uvijek vlada nepovjerenje.
Kod većine vlada strah da ovakva sjetva daje neravnomjernu distribuciju sjemena na sjetvenoj površini, nema dobrog kontakta sa zemljištem, očekuju previsoke troškove.
U ovom testu su korištena sjemena raznih vrsta kao pokrovna mješavina: perzijska i bijela djetelina, suncokret, poljski grašak, grahorica lan, facelija, sirak i druge. Radi se o sjemenima koja mogu da se lako distribuiraju iz vazduha.
Sjetva dronom je obavljena za usijavanje sjemena u pšenicu prije žetve, a poslije žetve slama je ravnomjerno rasturena. U ovom slučaju slama djeluje kao malč, obezbijeđuje bolji kontakt sjemena za zemljištem i čuva vlagu. To omogućava brže i ravnomjernije nicanje.
Na mobilnom telefonu su označili polja i unijeli navigacijske podatke u dron koji je tako znao kuda treba da leti. Cijena za sjetvu jednog hektara sa PDV-om je 35 eura. Sjetva dronom se pokazala jeftinijom za pokrovne usjeve.
Prednost ovakve sjetve je velika ušteda vremena. Sjetva 2 ha je završena u roku od 2 minuta. Obrada zemljišta se smanjuje na minimum. Veliki je doprinos u borbi protiv suše i erozije.
Jedina mana koja se pokazala tokom rada je mali kapacitet baterije. Punjenje se obavljalo poslije svakog hektara pomoću generatora na rubu polja.
Tagovi
Dron Sjetva Sjetva dronom Sjetva pokrovnih usjeva Usijavanje dronom
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Na imanje mladog poljoprivrednika iz Livna, Nikole Baraća, nedavno je stigao traktor YTO NLX-854. Vrijednost mašine je 54.000 maraka, a ovaj budući ratar za njega je iz svog džepa izdvojio 4.200 KM. Ostatak sredstava dobio je iz agrarnog bu... Više [+]
Na imanje mladog poljoprivrednika iz Livna, Nikole Baraća, nedavno je stigao traktor YTO NLX-854. Vrijednost mašine je 54.000 maraka, a ovaj budući ratar za njega je iz svog džepa izdvojio 4.200 KM. Ostatak sredstava dobio je iz agrarnog budžeta zahvaljujući novoj mjeri FMPVŠ. Uskoro priča na AK 🫡