Koliko je važno da se uzgajivači i mljekari udružuju kako bi se prilagodili EU propisima? Kako do bolje suradnje sa evropskim fondovima?
Brojni su problemi koji prate stočarsku i mljekarsku proizvodnju. U cilju njihovog rješava i prilagođavanja evropskim propisima u Tesliću je 17. i 18. decembra održana "Konferencija uzgajivača i njihova uloga u procesu EU integracija BIH".
Predstavnici pet Udruženja su pozvali na intenzivniju primjenu propisa EU i predstavili Inicijativu za podršku razvoju Udruženja/Udruga uzgajivača Bosne i Hercegovine.
Oni su se okupili kako bi zajednički razmotrili egzistencijalne probleme s kojima se susreću svi uzgajivači bez obzira u kom se entitetu nalazili, a zajedničkih problema je mnogo.
"Ako želimo ići dalje, moramo se udruživati. Naše Udruženje postoji više od 20 godina i okuplja veliki broj članova što nam daje određen kredibilitet u stvaranja boljih uslova za uzgajivače", rekao je Vladimir Usorac ispred Udruženja poljoprivrednih uzgajivača – mljekara RS.
Aleksandar Marić je istakao da je ovo prvo Udruženje u BiH koje ima elektronsku Matičnu knjigu i status organizacije kako je to u skladu sa EU normama.
Na ovom je okupljanju zaključeno da je nužno pozvati sve domaće i međunarodne institucije u Bosni i Hercegovini koje mogu pomoći domaćim proizvođačima da se koliko je moguće prije uvedu EU legislative u BH stočarstvu koje bi značajno jačale status uzgojnih organizacija te pridonijele ekonomskom osnaživanju stočara s ovih prostora.
Tarik Puljarga, predsjednik Udruženja poljoprivrednika SBK-a naveo je: "Cilj nam je bolja suradnja sa evropskim fondovima."
Kada je riječ o aktivnostima udruženja u ruralnim sredinama situacija nije nimalo pohvalna, i ako se nešto u skorije vrijeme ne uradi, u njih se neće imati ko učlaniti. U gradove uvijek neko dolazi, neko odlazi. Na sela se slabo ko vraća. Zato se moraju institucionalizovati određeni elementi civilnog djelovanja i stvoriti pozitivna atmosfera odnosa na selu, vratiti povjerenje mladim ljudima da se od rada može živjeti, a najbolje je pratiti EU.
Diplomirani inženjer agronomije Ilija Smiljanić je ispred Udruge proizvođača i prerađivača autohtonih ovčijih sireva i mesa "Pramenka" iz Mostara i vlasnik farme ovaca "Smiljanić" iz Kupresa predstavio kako treba povezati stočarstvo i agroturizam. On na nadmorskoj visini od 1150m, ima farmu i konobu u kojoj može da ugosti 50 posjetitelja, a imaju i smještajne kapacitete. U ponudi su janjetina i prepoznatljivi sir iz mijeha.
Projekat sprovodi Udruženje poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske uz podršku BCSDN i finansirana od strane SIDA u okviru projekta: ”Village hub - strengthening the CSO sector in the countryside”.
Inicijativu za podršku razvoju možete preuzeti u dokumentu ispod teksta, a više informacija pogledati u videu:
Dokumenti
Tagovi
Autorica