Pretraga tekstova
Rat u Ukrajini doveo je do naglog rasta cijena, a EU industrija uveliko ovisi o plinu ruskog podrijetla, ali i bjeloruskim sirovinama
Potrošnja mineralnih gnojiva (azota i fosfora) u poljoprivrednoj proizvodnji u EU iznosila je 10,9 miliona tona u 2021., što je u usporedbi s 2020. pad od 2,2 posto, a u odnosu na vrhunac 2017. pad od 6,4 posto, podaci su koje je objavio Eurostat.
Potrošnja onih na bazi azota procijenjena je na 9,8 mil. t u 2021., što je u odnosu na 2020. smanjenje od 2,0%, i predstavlja stopu sličnu kratkoročnom trendu zabilježenom od 2017. Međutim, tokom srednjeg razdoblja, ukupna potrošnja azotnih gnojiva vratila se na nivo sličan onom od desetljeća prije.
Bila je najveća u zemljama koje su glavni EU poljoprivredni proizvođači. Francuska (2,0 mil. t), Njemačka (1,3 mil. t), Poljska (1,0 mil. t, podaci iz 2020.) i Španija (1,0 mil. t) su predstavljale polovicu ukupne potrošnje u EU-u.
Kada je riječ o fosfornim, ona je 2021. iznosila 1,1 mil. t što je pad od 3,8% u odnosu na nivo iz 2020.
Najviše su korištena u Francuskoj, Španiji, Poljskoj, Rumuniji, Italiji i Njemačkoj, a ovih pet zemalja predstavljaju gotovo tri četvrtine ukupne potrošnje u EU.
Eurostat u svom saopćenju napominje da je, iako još uvijek nema dostupnih podataka za 2022., vojna agresija na Ukrajinu i primjena sankcija Rusiji dovela do naglog rasta cijena gnojiva, što će vjerojatno utjecati na njihovo korištenje u poljoprivredi EU.
Naime, industrija gnojiva na bazi azota u EU-u uveliko je ovisila o plinu ruskog podrijetla. Osim toga, Rusija i Bjelorusija bile su ključni igrači u svjetskoj proizvodnji fosfata i kalija.
Tagovi
Umjetno gnojivo Potrošnja Pad potrošnje Cijena gnojiva Najveći potrošači Rat u Ukrajini
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!