Objava USDA izvještaja, transport ukrajinskog žita kroz Evropu, vremenske prilike i kupovina žitarica su faktori koji su uticali na ovosedmične cijene
Ovosedmično tržište žitarica i uljarica je pod velikim uticajem izvještaja, informacija i podataka o usjevima.
Završetak sporazuma o žitnom koridoru u Crnom moru je usmjerio ukrajinsko žito i druge proizvode prema Evropi. Zbog ograničenja izvoza u Evropsku uniju zalihe se povećavaju, a cijene smanjuju na lokalnom tržištu. Žetva kukuruza, ječma i suncokreta u Ukrajini će biti veća u odnosu na prošlu godinu, pišu tamošnji mediji. Protesti poljoprivrednika u članicama Unije koje graniče sa ovom zemljom su česte, posebno u Poljskoj, jer poljoprivredni proizvodi zaobilaze ograničenja i preplavljuju tržište. Domaći proizvođači ne mogu pratiti tako niske cijene.
Pšenica je u petak u 13 h ostvarila blagi pad na pariškom Matifu i za tonu je trebalo izdvojiti 232,50 eura. Pratile su je cijena kukuruza, koji je koštao za martovski ugovor 206 eura/t, i uljane repice za koju je trebalo izdvojiti 428,25 eura/t.
Tržište pšenice je pod uticajem alžirskog tendera za više od 500.000 tona po cijeni od 249,27 eura/t.
Na čikaškom CBoT-u cijena pšenice je pala za skoro dva posto na 200,09 eura/t. Smanjena je i za kukuruz, na 172,76 eura/t. Soja nije zadržala rast nakon objavljivanja USDA izvještaja i velike kupovine, tona je koštala 457,47 eura.
Veliki preokret se desio nakon objavljivanja USDA izvještaja koji je donio pad cijena pšenice, soje i kukuruza. Prognoza žetve kukuruza u SAD porasla je za 4,3 miliona tona na rekordnih 386,97 mil. t. U odnosu na prethodni izvještaj povećane su zalihe na 315 mil. t.
Povećane su prognoze za žetvu u Rusiji i Ukrajini, dok su za Kazahstan i Argentinu smanjene. Prognoza za Australiju je ostala nepromijenjena. Očekuje se da će Indija morati da uvozi pšenicu, jer je smanjenje iznosilo oko 3 miliona tona. To znači da će zalihe biti manje od desetogodišnjeg prosjeka i primorati ovu državu na neophodan uvoz.
Vremenske prilike u Južnoj Americi zabrinjavaju tržište koje najviše utiču na prinose u Brazilu. Na sjeveru su previsoke temperature i suša, dok je prevlažno na jugu. U Argentini je zemljište presuho.
Na uljarice je veliki uticaj je imala kupovina američke soje od strane Kine. U srijedu je to dovelo do skoka cijene te kulture na najvišu vrijednost od početka septembra.
Na evropskim berzama za tonu uljane repice koja dospijeva u februaru trebalo je izdvojiti 441 euro, što je jeftinije nego na početku sedmice.
Cijene uljarica na evropskom tržištu nisu osjetile uticaj poskupljenja soje na američkom.
Tagovi
Autorica