Treba imati na umu da je spaljivanja organskih ostataka na poljoprivrednom zemljištu zabranjeno i kažnjivo!
Najmanje osam intervencija na gašenju požara u kojima je gorjela trava i nisko rastinje zabilježeno je od petka na području Federacije. Vatra je u Ljubuškom zahvatila i zapušteni voćnjak, skupa s cijevima za navodnjavanje, te je opožareno oko 20 duluma zemljišta.
Stabilne vremenske prilike mnogi su iskoristili za čišćenje parcela, a slične akcije očekuju se i narednih dana tamo gdje to nije obavljeno jesenas. No, treba imati na umu da je spaljivanja organskih ostataka na poljoprivrednom zemljištu zabranjeno i kažnjivo.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Hercegovačko-neretvanskog kantona podsjetilo je poljoprivrednike na obavezu pravilnog zbrinjavanja biljnih ostataka s poljoprivrednog zemljišta, te ukazalo na štetnost spaljivanja, kao i posljedice koje takve radnje izazivaju na tlo. Paljenjem biljnih ostataka narušava se prirodna ravnoteža u samom zemljištu, a visoka temperatura uništava sve pa i korisne mikroorganizme.
"Biljni dijelovi nepotpuno sagorijevaju, sjeme korova se ne uništava u potpunosti, a dim i pepeo zagađuju životnu sredinu. Prilikom sagorijevanja biljnih ostataka razvija se vrlo visoka temperatura u površinskim slojevima zemljišta, koja uništava humus-najplodniji dio zemljišta", navode iz MPŠV HNK.
Višestruka šteta: Paljenje strništa najlošiji je mogući odabir
Spaljivanjem žetvenih ostataka i drugog niskog rastinja, vatra se može vrlo lako proširiti na susjedne parcele, objekte i napraviti veliku štetu. Uništava se i divljač, zagađuje zrak, trajno se gubi azot, sumpor i organske materije koje su od neprocjenjive važnosti za tlo i poljoprivredne kulture. Također, rizik od erozije tla je znatno povećan nakon spaljivanja žetvenih ostataka ili nepotrebne vegetacije.
Osim što je štetno, paljenje biljnih ostataka na uzgojnim parcelama predstavlja i kršenje odredbi Zakona o poljoprivrednom zemljištu, kojim je to jasno zabranjeno.
Propisana novčana kazna iznosi od 5.000 do 10.000 KM za prekršaj koji napravi pravno lice, a kazna za odgovorno lice u pravnom licu iznosu od 500 KM do 2.000 KM. Za ovaj prekršaj fizičkom licu može se izreći kazna u rasponu od 500 KM do 1.500 KM.
Prednosti i mane: Napraviti kompostnu hrpu ili kupiti komposter?
Preporuka poljoprivrednim proizvođačima je da žetvene ostatke kompostiraju, te tako, osim čuvanja tla i životne sredine, dobiju kvalitetno organsko gnojivo.
"Kompostiranje se može vršiti u ručno izrađenim komposterima ili u prikladnim termo posudama za kompost kojih ima na tržištu po vrlo prihvatljivim cijenama", napomenuli su iz Ministarstva.
Tagovi
Autorica