Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sadnja drveća
  • 10.07.2020. 09:30
  • Banjaluka

Na jesen kreću u akciju sadnje 1.000 stabala

Predivna vijest dolazi nam iz Banjaluke. Naime, tamo će na jesen početi sa hvalevrijednom akcijom sadnje drveća u skoro svim naseljima na području grada, za što je predviđeno oko 1.000 stabala.

Na jesen kreću u akciju sadnje 1.000 stabala
Foto: JumpStory (ilustracija)
124
33
0

Predivna vijest dolazi nam iz Banjaluke. Naime, tamo će na jesen početi sa hvalevrijednom akcijom sadnje drveća u skoro svim naseljima na području grada, za što je predviđeno oko 1.000 stabala.

Ove sadnice biće posađene na mjestima na kojima trenutno nema stabala, kako bi Banjaluka u budućnosti još više bila primjer grada zelenila, rekao je za Nezavisne Petar Bilčar, načelnik Odjeljenja za komunalne poslove.

Dodao je i kako: "Pored novih 1.000 stabala na području grada, planirana je rekonstrukcija drvoreda i mjerenja, kako bi se pokazala neophodnost i uklanjanje postojećih stabala i sadnja novih na istom mjestu".

Zamijenili javor za jasen

Ova akcija obuhvatit će i naselja Paprikovac, Obilićevo i Lazarevo, a "Planirali smo se bazirati i na popunjavanje postojećeg dendrofonda u parku 'Mladen Stojanović' kako bismo u budućnosti za 10 ili 15 godina stvorili preduslove za zamjenu dendrofonda u ovom parku i zamijenili stara stabla", rekao je Bilčar.

Od sad bez kontrole kvaliteta kod izvoza drvnih sortimenata iz BiH?

Ove godine su, dodaje, napravili rekonstrukciju drvoreda u Ulici kralja Petra I Karađorđevića, na potezu od glavne pošte u centru grada do Malte, uklonjena su potpuno oboljela stabla, zamijenjen je materijal u sadnoj jami te obavljena nova sadnja.

Bilčar je istaknuo kako su se odlučili za jasen: "Posađen je i platan ispred Narodne skupštine RS prema Malti, a na potezu od Gradske uprave do Narodnog pozorišta RS zamijenili smo javor za jasen, jer se pokazalo da je daleko izdržljiviji i otporniji na ovom području. Zamijenjene su i sadnice koje su bile ugrožene".

Uređaji koji mjere stabilnost i korijen drveta

Slađana Bumbić Damjanović, tehnički direktor "Tamarisa", firme koja će izvršiti ovu veliku akciju rekla je kako će: "Trula stabla biti uklonjena i zamijenjena novim sadnicama, a uređaji 'Arbotom' i 'Arboradix', koji mjere stabilnost i korijen drveta, a nabavljeni su prije nekoliko dana, dosta će nam olakšati posao i moći ćemo lakše da provjerimo u kakvom su stanju stabla, odnosno čim vidimo da su nezdrava da ih uklanjamo. Imamo priliku da vidimo ona stabla koja predstavljaju opasnost i prijetnju za građane, ali i da ostavimo ona koja su zdrava".


Tagovi

Banjaluka Sadnja drveća Akcija Grad zelenila


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

#RuralFoto #priroda Priroda je nešto posebno! Da li to bila planina,rijeka treba je iskoristiti na najbolji način. Upravo tako građani Brčko distrikta koriste rijeku Savu. Uživanje na Savi,vožnja čamcem. Ko kaže da Brčko nema svoje ljepote.... Više [+]