Uzgajivači i berači su preplašeni širenjem virusa Covid-19. Odgađaju berbu, a smanjili su i broj radnika pa se očekuje pad proizvodnje jedne od najviše konzumiranih namirnica.
Berba je najintenzivniji dio posla u proizvodnji kafe, a izgleda kako južnoameričkim uzgajivačima ove godine ona neće biti tako dobra. Naime, zbog širenja koronoavirusa, koji se nakon Sjeverne spustio u Južnu Ameriku, vlasti su u Kolumbiji, Brazilu, Peruu i Ekvadoru ograničile broj radnika i time stavili proizvođače u nezavidnu poziciju, piše Reuters.
Trgovci, kao i zemlje uvoznice, zabrinuti su i još su ove sedmice smatrali kako donesene mjere nisu potrebne, a s njima se složio i brazilski predsjednik Jair Bolsonaro, oštro kritikujući ove odluke.
"Svi proizvođači kafe trebaju pokrenuti svoju proizvodnju i okupiti radnike. Brazil zajedno s Kolumbijom proizvodi 65% arabike na svijetu i ako ne bude berbe, taj bi se postotak uveliko mogao smanjiti", rekao je Bolsonaro i napomenuo kako se radi o jednoj od najviše konzumiranih namirnica.
Izvoz kafe u Kolumbiji u aprilu je smanjen za 32% u odnosu na prethodnu godinu isti mjesec. Uzgajivač Jhon Espitia, iz Tolime, u središnjoj Kolumbiji, rekao je kako vladine smjernice još uvijek nisu jasne i detaljno opisane. "To je vrlo zabrinjavajuća situacija jer je u nekim područjima berba već započela i za 15, 20, 30 dana ona će biti u punom jeku."
Trgovac specijalnom ponudom, Caravela Coffee sproveo je telefonsku anketu među stotinama povezanih uzgajivača u Peruu, Ekvadoru i Kolumbiji krajem aprila. Većina njih priznala mu je kako ima velikih poteškoća sa zapošljavanjem jer su vlasti preplašile radnike s informacijama o zarazi te ako se nešto ne poduzme, veliki broj njih očekuje pad proizvodnje i to za 10%.
No, i oni su jako uplašeni i žele manje radnika koji će postepeno brati. Nekoliko njih je priznalo kako čak razmatraju odgodu žetve samo kako ne bi došlo do širenja pandemije SARS-CoV-2.
"Započeti ću s manjim brojem ljudi nego što je to uobičajeno. Kasnija berba, kada se zrna osuše još uvijek mogu čini dobru kafu, ali ne i vrhunsku kakvu naša zemlja proizvodi. Svjestan sam toga, ali je moj i život mojih radnika na prvom mjestu", rekao je Minas Geraisa Paulo Armelin, redovni dobavljač za italijanski Illy.
Na plantažama kafe rade osmogodišnjaci? Gvatemalski predsjednik najavio istragu
U Kolumbiji, gdje su plantaže manje i u planinskim predjelima, kafa se ubire uglavno ručno, a njeni uzgajivači odlučili su ove godine isključivo u nju pozvati samo svoju porodicu i susjede.
Problem postoji i u transportnom sektoru jer brojni vozači radije ostaju kod kuće kako bi izbjegli zarazu.
Tagovi
Autorica