Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Dobrobit životinja
  • 22.01.2022. 07:30

Kraće vrijeme transporta, kamere, poštivanje EU standarda - šta EP traži za dobrobiti životinja?

EU parlamentarci pozivaju Komisiju i zemlje EU-a da pojačaju svoje napore u poštivanju dobrobiti životinja tijekom prijevoza, ažuriraju pravila EU-a i imenuju povjerenika EU-a odgovornog za njihovu dobrobit

Foto: Depositphotos/Fahroni
  • 59
  • 18
  • 0

Holandski stočari koji budu od 1. februara prevozili teško steonu ili tek nedavno oteljenu kravu na klanje riskirat će odlazak na sud, upozorila je tamošnja uprava za sigurnost hrane (NVWA), navodi Nieuweoogst

U toj je zemlji do sada takva praksa smatrana prekršajem za koju je stočar dobio tek opomenu ili administrativnu kaznu. No, mjere se pooštravaju od prvog dana februara. Također, tamošnja Uredba o prijevozu sadrži niz specifičnih situacija koje se tiču povrijeđenih, slabih i bolesnih životinja koje se ne smiju prevoziti. 

Dakle, krave koje su prošle više od 90 posto gravidnosti ili su se otelile prije manje od osam dana smatraju se nesposobnim za transport, čak i za kratka putovanja. Oni koji se ogriješe o taj zakon, počinit će kazneno djelo okrutnosti prema životinjama. 

Čini se kako bi ovakva, i još strožija praksa mogla biti provođena i u drugim zemaljama članicama Evropske unije. 

Odrazit će se na sve u stočarstvu

Naime, dobrobit životinja jedna je od ključnih stavki strategije "Od polja do stola", a jučer su zastupnici Europskog parlamenta raspravljali i glasovali o tome kako ju poboljšati upravo tokom prijevoza, ali i učinkovitije kontrolisati izvoz živih i ograničiti prijevoz mladih životinja, što će imati velikog uticaja na stočare i sve u lancu ove grane poljoprivredne proizvodnje, prerade, trgovine i transporta životinja. 

Ova će odluka uticati na sve karike u lancu (Foto: Depositphotos/adwo@hotmail.com)

Na plenarnoj su sjednici usvojili preporuke sa 557 glasova za, 55 protiv i 78 suzdržanih. Pozivaju Komisiju i zemlje EU-a da pojačaju svoje napore u poštivanju dobrobiti životinja tijekom prijevoza, ažuriraju pravila EU-a i imenuju povjerenika EU-a odgovornog za njihovu dobrobit, a sve nakon što je prije godinu i pol formiran istražni odbor ispitao kršenja pravila EU. 

Šta se sve traži?

Vrijeme i udobnost

Vrijeme putovanja domaćih životinja koje idu na klanje ne bi smjelo biti duže od osam sati, zahtijevaju, a gravidne životinje u posljednjoj trećini trudnoće ne smiju se prevoziti duže od četiri sata. Neodbijena telad mlađa od četiri sedmice također se ne bi smjela prevoziti osim između farmi na udaljenosti kraćoj od 50 km. 

Zastupnici žele i nadzorne kamere na transportnim vozilima, posebno za utovar i istovar. Nacionalna tijela trebala bi odobriti planove putovanja životinja samo ako se predviđa da će temperatura biti između 5ºC i 30ºC. Osim ovoga parametra, traži se i evidentiranje vlažnosti i razine amonijaka u vozilima. 

Poštivati EU standarde

Parlamentarci kritiziraju kako ne postoji sistem kontrole, za prijevoz u zemlje koje nisu članice EU. Zahtijevaju kontrole za takve pošiljke kako bi im se osigurala hrana i ispravna voda, ali i dovoljno prostora za glavu. Izvoz živih životinja trebao bi biti odobren samo ako je u skladu s europskim standardima dobrobiti životinja.

Životinje nekada proživljavaju horor (Foto: Prijatelji životinja)

Također zagovaraju prijelaz na učinkovitiji i etički sistem, koji favorizira transport sjemena ili embrija u odnosu na rasplodnu stoku te trupove i meso u odnosu na životinje koje se voze na klanje. Pozivaju Komisiju da hitno predstavi, najkasnije do 2023., akcijski plan za podršku ovoj tranziciji, uključujući prijedlog o posebnom fondu za smanjenje društveno-ekonomskih učinaka promjena koje je potrebno izvršiti.

Treba misliti i na poljoprivrednike

"Prijevoz živih životinja mora se nastaviti, kako u državama članicama tako i u trećim zemljama, uz poštivanje najviših standarda dobrobiti životinja. To je važno za poljoprivredu EU-a i za finansijski opstanak naših poljoprivrednika", komentirao je EU izvjestitelj Daniel Buda

Suizvjestiteljica Isabel Carvalhais dodala je kako se mora ulagati u bolja rješenja kako bi se smanjila potreba za prijevozom živih životinja. "Međutim, moramo imati na umu društvenu dimenziju onoga što predlažemo i kako će to utjecati na ljude", zaključila je. 


Tagovi

Transport životinja Transport krava Dobrobit životinja EU standard Prijevoz stoke


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.