Bez pčela, bumbara pa i moljaca te drugih insekata cijeli ekosistem bi bio poremećen.
Oprašivanje je ključno za razvoj ploda i sjemenke mnogih biljaka, omogućuje izmjenu njihovog genetskog materijala, a važno je i za sigurnost i snabdijevanje hranom jer 75 posto poljoprivrednih proizvoda i usjeva treba oprašivače.
U Evropi više od 2.000 vrsta divljih pčela, a na svijetu više od 20.000 vrsta.
5 namirnica koje ne bi postojale bez oprašivanja
- Kruške i jabuke - voćnjak kruške treba dvostruko veću pčelinju koloniju za oplodnju od ostalih voćaka. Pčele igraju aktivnu ulogu u unutrašnjosti cvijeta, u oprašivanju između prašnika i plodnih dijelova. O njima ovisi i jabuka.
- Jagode - iako su jagode sposobne za samooprašivanje, a oprašivanje vjetrom pridonosi oplodnji cvijeta, rad pčela je također neophodan za rast sočnih i slatkih jagoda. Izumiranjem oprašivača, one ne bi potpuno nestale, ali bi se prinos plantaža drastično smanjio što bi otežalo i poskupjelo dobivanje popularnog voća.
- Paradajz - poput jagoda, samooprašujuća je biljka, ali oprašivači su ti koji utječu na stvaranju zdrave i obilne berbe. Bez njih bi količina prinosa bila značajno niža, pa bismo bili prisiljeni smanjiti konzumaciju paradajza i njegovog umaka, važnog sastojka salata i sendviča.
- Kafa - oprašivanje bijelih ili ružičastih cvjetova grmova ili stabala kafe uzgojenih u tropskim i suptropskim područjima uglavnom olakšavaju insekti, divlje pčele.
- Čokolada - oprašivanje insektima također je neophodno za biljku kakaa. I pčele i komarci pomažu oploditi biljku, a zrna kakaa razvijaju se iz oprašenih cvjetova. Dakle, bez oprašivača kakao i svi proizvodi koje od njega dobivamo, ne bi postojali.
Kako možemo zaštititi insekte oprašivače?
- Posadite što više cvijeća i voćki. Ako nemate vrt, mali balkon ili čak prozorska daska može biti dobar način za sadnju biljaka pogodnih za njih.
- Ostavite ili stvorite blatno i mokro područje u svom vrtu. Tako ćete osigurati materijal za insekte kojima je on potreban za izgranju njihovih nastambi, a poslužit će im i kao izvor vode. Također, postavite im pojilice.
- Nemojte prečesto kositi travu. Za njihovu pašu su važni i stolisnik, maslačak, tratinčice, mrtva kopriva, crvena i bijela djetelina.
- Izbjegavajte pesticide koji su toksični za pčele. Moguće je obrađivati zemlju bez takvih hemikalija, kako u malom tako i u velikom opsegu.
- Ne koristite noćno svjetlo u svom vrtu. Svjetlosno onečišćenje također prijeti insektima oprašivačima. Osim toga, lako se može pretvoriti u zamku za njih.
- Uvijek kupujte med i pčelinje proizvode od domaćih proizvođača, odnosno iz pouzdanog izvora. Na taj način je zagarantovan kvalitetan, pravi pravi proizvod, a istovremeno podržavamo opstanak pčelara i pčela.