Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Demant na demant
  • 27.12.2024. 14:00

Ko je kriv, a ko "prav": Trzavice na relaciji "Planinsko mlijeko" - FMPVŠ

"Recipročna mjera" ili "protjerivanje Srba iz FBiH", kako god to zvali, sve ide preko leđa proizvođača. Ko je upravu reći će sud?

Ko je kriv, a ko "prav": Trzavice na relaciji "Planinsko mlijeko" - FMPVŠ
Foto: S. Mujić/Planinsko mlijeko
  • 431
  • 30
  • 0

Od prošle godine traju trzavice na relaciji Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Poljoprivredna zadruga "Planinsko mlijeko", o čemu je Agroklub pisao. Taman kada se ovaj slučaj "zaboravio", u javnost su dospjele nove optužbe.

Naime, u Federaciji BiH je izmijenjen Pravilnik o načinu i uvjetima ostvarivanja novčane podrške po modelu poticaja proizvodnji, kojim je predviđeno da "otkupljivač (pravne osobe u sistemu PDV-a) koji se bavi otkupom biljnih ili animalnih proizvoda i podnosi zahtjev za novčanu podršku u ime klijenta, mora biti registriran sa sjedištem na teritoriji Federacije BiH i upisan u RK Federacije BiH."

Prostije rečeno, otkupljivač mora imati sjedište u FBiH, što nije slučaj sa PZ "Planinsko mlijeko", koja je u Kupresu ove godine registrirala poslovnu jedinicu. To znači da proizvođači, koji su kooperanti ove zadruge, nisu mogli ostvariti pravo na poticaj, o čemu su Agroklub, kao najčitaniji poljoprivredni portal, iz ove Zadruge obavijestili u oktobru.

"Sve je smišljeno urađeno da se protjeraju i mljekare i otkupljivači iz Republike Srpske. Da smo znali da će nas ovo zadesiti mi bismo se povukli u maju, da ni mi ni kooperanti ne prolazimo kroz agoniju", naveli su tada iz PZ "Planinsko mlijeko".

Odgovor ministra

S obzirom na to, da je ova situacija direktno pogodila proizvođače, obratili smo se FMPVŠ s upitom o razlozima izmjena Pravilnika, no odgovor nismo dobili (ni do danas). Pitanje smo također postavili resornom ministru Kemalu Hrnjiću, na press konferenciji, održanoj 20. decembra, što je ujedno bilo i prvi put da je ministar komentirao ovaj slučaj, o kojem su bez pojašnjenja FMPVŠ ranije pisali drugi mediji.

"Činjenica je sljedeća, poticaji u FBiH su mnogo viši za mlijeko nego u RS. Imamo puno otkupljivača iz RS koji su jako korektni i koji su oštećeni bili sa potezom jednog čovjeka koji je želio da zakonodavstvo RS-a provodi na području FBiH", rekao je ministar Hrnjić, dodavši da Vlada RS godinama unazad nije dozvolila federalnim otkupljivačima da otkupljuju u RS, a Federacija je dozvoljavala.

"Ja kao ministar ću prvi prihvatiti da se ta odredba skine, ukoliko Vlada RS-a učini isto. Ako oni učine to danas, ja ću 15 minuta poslije to isto učiniti. Ovo je mjera reciprociteta, moramo biti jednaki", dodao je Hrnjić.

Uslijedilo je potom i saopćenje iz resornog ministarstva u kojem je navedeno da izmjena pravilnika nije bila u cilju ograničavanja prava otkupljivača, već je usmjerena na unapređenje procedura i transparentnost procesa, kao i omogućavanje adekvatne kontrole na terenu od nadležnih institucija.

Pravilnik, kako dodaju, postavlja jasne smjernice za podnošenje zahtjeva, a svi zainteresirani imaju pravo i mogućnost da učestvuju u postupku podnošenja zahtjeva, uz uslove koji su predviđeni zakonskim i podzakonskim aktima.

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, ranije su za Srpska Info, kazali kako je njihovim pravilnikom propisano da proizvođači mlijeka premiju ostvaruju na osnovu zahtjeva koji u njihovo ime podnose subjekti koji se bave otkupom ili preradom mlijeka i koji su registrirani na području RS-a, odnosno da ne zahtijevaju registraciju klijenata, osim da imaju registraciju poslovne jedinice.

Demant na demant

Na saopćenje FMPVŠ, u kojem su između ostalog demantirani navodi “Planinskog mlijeka", stigao je demant iz ove Zadruge.

"Ove odredbe ne samo da stvaraju tehničke poteškoće, već direktno diskriminišu Srbe povratnike, koji se nalaze u neravnopravnom položaju u odnosu na ostale proizvođače u Federaciji BiH. Također, pravilnik stvara diskriminaciju prema otkupljivačima iz Republike Srpske, koji su time lišeni mogućnosti da nesmetano posluju, te da njihovi kooperanti ostvaruju pravo na premiju za mlijeko", stoji u dopisu Zadruge, u kojem dodaju da na ovaj način, "pravilnik ne samo da stvara nepravične uslove za otkupljivače i proizvođače, već krši i osnovna prava koja su garantirana zakonom."

Između ostalog, navode, prekršen je Ustav Federacije BiH, koji garantuje jednakost svih građana bez obzira na njihovo etničko porijeklo, Zakon o ravnopravnosti naroda, koji osigurava ravnopravan tretman svih naroda u BiH te Zakon o poljoprivredi FBiH, koji omogućava da svi proizvođači imaju jednak pristup poticajima i premijama.

"Ministrova tvrdnja da je pravilnik u skladu sa zakonom nije tačna, jer je jasno da on stvara pravnu nesigurnost i nepoštovanje prava, što nije u skladu sa zakonodavstvom", dodali su, pozivajući na reakciju i predstavnike međunarodnog faktora u BiH.

Treća strana

Sve se slomilo o leđa treće, evidentno jedine nedužne strane – proizvođača. Prema riječima nekih od njih, koji su za ovu priliku željeli ostati anonimni, jednaku krivicu vide u FMPVŠ i Zadruzi.

Kako kažu, takozvane "mjere reciprociteta" i propust koji su napravili u "Planinskom mlijeku" jer nisu "očigledno na vrijeme pročitali izmjene u pravilniku", doveli su proizvođače u problem.

Ko je kriv, a ko "prav", reći će i u ovom slučaju sud. Naime, kako je potvrdio sam ministar Hrnjić, zaradi je krivičnu prijavu da "sprječava povratak Srba u FBiH", što smatra neprihvatljivim i nekorektnim.

Iz FMPVŠ su također naveli da su sudovi, ranije, na različitim instancama, u upravnim sporovima pokrenutim od strane ove zadruge i njihovih kooperanata, a u kojima se pokušao plasirati narativ o ‘nacionalnoj osnovi’, presudili u korist Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

I na kraju jedna napomena autora ovog teksta, Agroklub nije federalni medij, kako su ga pokušali okvalificirati jer nismo objavili jednostrane navode. Informacije radi, riječ je o regionalnom portalu namijenjenom poljoprivrednicima, kojem su primat proizvođači. S tim u vezi iz ovog teksta su izostavljena "lična prepucavanja" iz dopisa aktera priče.


Tagovi

Pravilnik o ptoicajima Izmjene pravilnika Planinsko mlijeko Poljoprivredna zadruga Otkup mlijeka Otkupljivači iz RS


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.