Pretraga tekstova
USA gube dominaciju na svjetskom tržištu žitarica. Jeftiniji im je uvoz iz EU? Kako stoje cijene na berzama?
Nestabilno majsko tržište žitarica okrenulo se silaznom trendu. Nakon što je američko Ministarstvo poljoprivrede (USDA) objavilo predviđanja o rekordnoj žetvi pšenice i kukuruza širom svijeta i potpisanog sporazuma o žitu između Rusije i Ukrajine, povećao se pritisak na cijene.
Očekuje se da će globalni urod pšenice biti blizu 790 miliona tona, što je za 1,5 mil. t više nego prethodne sezone. Povećanje se očekuje i kada je prinos kukuruza u pitanju. Uz povećanje od 70 mil. t prinos bi mogao porasti na 1,22 milijarde tona.
U Evropskoj uniji se očekuje urod pšenice oko 139 mil. t, što je povećanje od skoro 5 mil. t.
Cijena pšenice na pariskom Matifu je u četvrtak pala za 1,4 posto na 222,25 eura/t, dok je u petak u 13 h za tonu trebalo izdvojiti 226 eura. Porasla je i cijena kukuruza na 221,50 eura/t, dok je za uljanu repicu 404,75 eura/t. Na tržište uljarica nastavljaju da utiču rezultati prošlosedmičnog izvještaja USDA. Cijene su pod uticajem velike ponude iz Brazila i povoljnim vremenskim prilikama u SAD i Kanadi.
Na čikaškom CboT-u situacija je nešto drugačija. Cijena pšenice je u padu te je za julske ugovore iznosila 208,70 eura/t. Stanje na tržištu SAD je takvo da bi moglo doći do nastavka ili proširenja uvoza te žitarice. Analitičari ukazuju da je američka pšenica skuplja zbog suše. U prvom redu na cijenu je uticao prevoz koji je bio otežan preko Misisipija, a željeznicom preskup. To je dovelo do nelogičnosti da je jeftinije uvesti pšenicu iz Evrope, nego je otkupljivati od domaćih proizvođača. Na sve je djelovao i valutni odnos.
Istovremeno, to označava gubitak američke dominacije na svjetskom tržištu pšenice. Očekuje se izvoz za 2023/24. ispod 20 miliona tona, što odgovara najnižoj cifri u više od 50 godina.
Ondje pada i cijena kukuruza koja je došla na 202,95 eura/t. Na kotaciju su najviše imale uticaja vijesti o produženju sporazuma o žitu i otkazivanja kineskog uvoza.
Cijena soje je 454,84 eura/t.
Tagovi
Tržište žitarica MATIF CBoT Cijena pšenice Cijena kukuruza Cijena soje Cijena uljane repice
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivredna zadruga "АgroVip" poziva nove kooperante. Donosimo i priču o pogodnostima koje imaju proizvođači.