Pretraga tekstova
Nesigurnost za poljoprivredne proizvođače predstavlja i činjenica da je cijena žive stoke i daje vrlo niska, tačnije ispod praga rentabilnosti.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, danas je posredstvom Agencije za agrarna plaćanja RS isplatilo ukupno 1.786.368 KM na ime podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela u tekućoj 2021. godini.
Obezbjeđene su potpore za regresirano dizel gorivo, premija za 18-nedjeljne pilenke, te za jata teške i lake linije. Pored navedenog, isplaćene su premije za zaštitu zdravlja životinja i biljaka, kao i podsticaji za vođenje i održavanje Registra poljoprivrednih gazdinstava, te potpore za matice i za regres za sjeme domaćih hibrida, navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
O narednoj uplati podsticaja javnost će biti blagovremeno obaviještena.
Izdvojeno preko 50 miliona KM, a završava i isplata za regresirani dizel
Podsjetimo, u toku ove godine, poljoprivrednim proizvođačima u Republici Srpskoj isplaćeno je preko 50 miliona KM podsticaja, a kako navode iz Agencije za agrarna plaćanja, dinamika isplate bolja je u prosjeku za oko osam procenata u poređenju sa prošlogodišnjom.
Međutim, iz Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS poručuju da se farmeri u Republici Srpskoj suočavaju sa problemom plasmana poljoprivrednih proizvoda.
"Poljoprivrednici, prema informacijama kojima raspolažemo u Savezu, smanjuju broj grla stoke na svojim farmama", rekao je za Srnu Stojan Marinković, predsjednik Saveza, napominjući da dodatnu nesigurnost za proizvođače predstavlja činjenica da je cijena žive stoke i daje vrlo niska, tačnije ispod praga rentabilnosti. Ovo je posebno izraženo kada se imaju u vidu visoke cijene žitarica i uljarica, koje se koriste kao komponente za stočnu hranu.
Za uzgajivače junadi i priplodnih krmača, izdvojeno 1,5 milion KM
Prema njegovim riječima, bez obzira na tešku situaciju u kojoj se poljoprivrednici nalaze, na nivou čitave BiH ne poduzima se ništa po pitanju zaštite domaće proizvodnje.
Pri tom, podsjeća on, uvoz se i dalje nesmetano odvija, kao da je "potpuno normalna situacija".
Bez obzira što cijena mesa u trgovinama raste, cijena žive stoke je izuzetno niska. Prasići se takođe uvoze iz Evrope, tako da uzgajivači ne mogu da prodaju svoju robu i nalazimo se standardno u haotičnom stanju kada je u pitanju plasman naših agrarnih proizvoda, zaključuje Marinković.
Tagovi
Isplata premija Regresirani dizel Regres za sjeme Plasman poljoprivrednih proizvoda Niske cijene Uvoz Izvoz Zaštita domaće proizvodnje
Autor
Više [+]
Ivana Živanić, dipl.ing- master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbjedne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ječam u vodi, ako se voda brzo ne povuče iz usjeva pitanje kako će dalje teći njihov razvoj i da li će upšte