Njemački poljoprivredni ataše za zapadni Balkan ekskluzivno za Agroklub govorio je o prioritetima svog djelovanja, te najavio susrete s poljoprivrednicima.
Od početka ove godine, Frank Müller je na poziciji njemačkog poljoprivrednog atašea za zapadni Balkan. Ovaj inženjer poljoprivrede s međunarodnim iskustvom, novi angažman ispred njemačkog Federalnog ministarstva hrane i poljoprivrede obavlja iz ambasade u Sjevernoj Makedoniji, ali je zadužen i za druge zemlje regije, pa tako i Bosnu i Hercegovinu.
Iz njegove biografije važno je istaknuti da ima veliko znanje o promociji poljoprivrednog izvoza, a kako je to najavljeno još njegovim imenovanjem, djelovat će kao savjetnik za poljoprivrednu politiku, razvoj ekonomije, te pružati podršku državama zapadnog Balkana u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.
Ekskluzivno za Agroklub, Frank Müller je govorio o prioritetima, trgovini, projektima, ali i poljoprivrednim proizvođačima.
Kako planirate podržati održivu poljoprivredu u regionu?
Kroz naš dijalog o poljoprivrednoj politici (APD), koji provodimo zajedno sa Stalnom radnom grupom za regionalni ruralni razvoj (SWG), podržavamo implementaciju Zelene agende za zapadni Balkan u oblasti poljoprivrede. Projekat podržava rad regionalnih stručnih savjetodavnih radnih grupa u različitim oblastima kao što su organska poljoprivreda, očuvanje tla, vino, transfer inovacija i održivo upravljanje šumama.
Također, promoviše studije o sveobuhvatnim temama kao što su klimatske promjene, ekonomski uticaj mjera poljoprivredne politike, mladi u ruralnim područjima i podržava razmjenu na političkom nivou. Nadalje, voljni smo povećati trgovinu i razmjenu znanja i tehnologija i na taj način doprinijeti ekonomski uspješnom i održivom razvoju poljoprivrede i šumarstva u regionu.
Kako vidite ulogu Bosne i Hercegovine u Vašim poljoprivrednim i ruralnim razvojnim inicijativama?
Bosna i Hercegovina je aktivni član Stalne radne grupe i predsjedavala je prošle godine. Ministarski sastanak u novembru prošle godine i Forum za poljoprivrednu politiku prije nekoliko sedmica, kojem je Bosna i Hercegovina bila domaćin, dali su važne impulse za našu buduću saradnju, a rezultati će biti ugrađeni u Berlinski proces, koji obilježava svoju 10. godišnjicu ove godine. Uvjeren sam da će Bosna i Hercegovina i njeni stručnjaci nastaviti davati vrijedan doprinos našoj regionalnoj saradnji. Odlukom Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora, usklađivanje u prehrani i poljoprivredi će doživjeti novi zamah. Uvjeren sam da ovakav razvoj događaja stvara velike mogućnosti za poljoprivredni sektor u zemlji.
Nadamo se da će ovaj zamah također pomoći u prevazilaženju unutrašnjih izazova i da će Bosna i Hercegovina moći pristupiti evropskim pretpristupnim fondovima za poljoprivredu i ruralni razvoj kako bi podržala svoje poljoprivrednike u modernizaciji.
Možete li nam reći nešto više o planiranim projektima u Bosni i Hercegovini koje podržava njemačko Federalno ministarstvo hrane i poljoprivrede?
Njemačko Federalno ministarstvo hrane i poljoprivrede podržava u prvom redu na regionalnom nivou, ali mnoge od ovih aktivnosti se također odvijaju u Bosni i Hercegovini. Na primjer, prošle godine smo podržali Balkan Food Summit u Mostaru ili sastanke Ekspertske radne grupe o vinu i organskoj poljoprivredi u Mostaru i Trebinju. Kao što je već rečeno, Bosna i Hercegovina je važan i vrijedan partner u ovoj regionalnoj saradnji.
Kako namjeravate sarađivati sa lokalnim poljoprivrednicima i poljoprivrednim organizacijama u Bosni i Hercegovini?
Poljoprivredna politika nije tu za sebe, poljoprivrednici moraju biti u centru svega, razgovaramo na političkom nivou. Budući da i sam imam poljoprivredno iskustvo, razmjena sa lokalnim poljoprivrednicima i njihovim organizacijama mi je veoma važna. Radujem se susretu sa mnogima od njih tokom mog budućeg rada u Bosni i Hercegovini i regionu.
Tagovi
Autorica