Pretraga tekstova
Kupovina đubriva agrohemikalija potrebnih za ozime usjeve puno više košta. Dodatni trošak bi mogao negativno uticati na proljetnu sjetvu, koja čini oko trećine evropske proizvodnje žitarica
Poljoprivredni proizvođači se ovog proljeća suočavaju s ogromnim rastom cijena troškova proizvodnje i pokušavaju da pronađu izlaz iz ove situacije.
Cijene đubriva u Evropi su previsoke što će imati za posljedicu nove finansijske izdatke za proizvođače, a već sada utiče na cijenu hrane u svijetu.
"Evropa je najteže pogođena smanjenjem obima proizvodnje đubriva što je rezultat sve veće cijene prirodnog gasa. Cijene mineralnih ostale su na rekordnim nivoima čak i kada su smanjene one za ureu u Sjevernoj Americi", stoji u izvještaju analitičara Bloomberga gdje za primjer daju Mađarsku u kojoj će upotreba azotnih đubriva ove sezone pasti za oko 30 do 40 posto.
Predviđa se da će se naš kontinent u prvom dijelu godine suočiti s deficitom od devet posto godišnjih potreba za azotnim đubrivom.
"Dok se evropski farmeri pripremaju da primjenjuju prihranu na polja nakon zime, visoke cijene nutrijenata ne ostavljaju im drugog izbora osim da ih koriste manje i pokušaju da smanje troškove", stoji u ovom izvještaju.
Gnojidba: Analizirajte sadržaj azota u tlu - promašaji su preskupi
"Za uzgajivače osnovnih namirnica poput kukuruza i pšenice, ovo je prvi put da su se zaista suočili sa pravom krizom, koja je izazvana nestašicom energije, izvoznim ograničenjima i trgovinskim sankcijama", ističu i analitičari VTB Capitala, a prenosi Agrarheute uz napomenu kako kupovina đubriva i agrohemikalija potrebnih za ozime usjeve koji sada izlaze iz stanja mirovanja puno više košta. "Dodatni trošak bi mogao negativno uticati na proljetnu sjetvu, koja čini oko trećine evropske proizvodnje žitarica."
Evropske fabrike zbog visokih cijena prirodnog gasa ili imaju smanjenju proizvodnju ili su je obustavile. To će dovesti do daljeg smanjenog snabdijevanja đubrivima. Dodatno njihovu kao i cijenu gasa podiže kriza između Rusije i Ukrajine.
Yara Fertilizers, kao najveći evropski proizvođač azotnih đubriva, su izjavili da rekordno visoke cijene prirodnog gasa u Evropi ozbiljno utiču na marže u proizvodnji amonijaka i da su morali smanjiti obim proizvodnje u svojim fabrikama. Problem predstavljaju i sankcije Bjelorusiji.
Troškovi inputa za poljoprivrednike u SAD su također dramatično porasli, a veliki problem je proizvodnja kukuruza u čijoj je proizvodnji ta zemlja globalno na prvom mjestu. Zbog velike potrebe te kulture za mineralnim đubrivima veliki broj proizvođača planira smanjiti njegovu količinu ili pak uzgajati druge usjeve, prvenstveno soju. Ista situacija je i u južnoj Americi, prvenstveno Brazilu te drugim dijelovima svijeta.
Tagovi
Cijene đubriva Mineralno đubrivo Cijena hrane Poskupljenje đubriva Evropa
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Međunarodno takmičenje u lovu ribe na plovak..."Kup Kečiga 2025." Brčko
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :) Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :)
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe.. Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe..
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ... Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ...