Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Patentiranje života
  • 25.09.2019. 18:30

EP: Bogatim multinacionalnim korporacijama ne treba dopustiti patentiranje prirodnog života

Sve je započelo 2015. godine naboranim paradajzom, kada je Evropski patentni ured odobrio patent za novu sortu paradajza koja je idealna za pravljenje kečapa. Evropski Parlament bori se za načelo da proizvodi dobiveni iz bioloških procesa ne mogu biti patentirani.

Foto: Depositphotos/hquality
  • 87
  • 14
  • 0

Evropski parlament je ponovio svoj poziv na nesmetani pristup biljnom reprodukcijskom materijalu. Zastupnici žele osigurati da poljoprivrednici diljem EU-a mogu inovirati kako bi pronašli rješenja za klimatsku krizu i nove biljne bolesti. Ističe kako bogatim multinacionalnim korporacijama ne treba dopustiti patentiranje prirodnog života, stvaranje monopola i podizanje cijena hrane.

Sve je započelo 2015. godine naboranim paradajzom (Wrinkled Tomato), kada je Evropski patentni ured (European Patent Office) odobrio patent za novu sortu paradajza koja je idealna za pravljenje kečapa budući da ima smanjeni udio vode (poput paradajza šljivara ili industrijskog paradajza od kojega se najčešće kuha zimnica), a zreli plod izgleda dehidrirano te mu se kožica nabora što nikako ne utječe na kvarenje. 

Naborani paradajz nije genetski modificiran

Ova je sorta paradajza dobivena korištenjem isključivo bioloških procesa, dakle nije bila genetski modificirana. Na ondašnji patent uslijedila je trenutačna reakcija, a aktivisti su optužili EPU da patentira život, navodi se u videu Multimedijskog centra Evropskog parlamenta.  

Organizacija je potom izmijenila svoju politiku, ali je slučaj završio pred žalbenim vijećem EPU-a. 

Rasprava još uvijek traje. 

Uzgoj novih vrsta biljaka promiče genetsku raznolikost

Evropski Parlament bori se za načelo da proizvodi dobiveni iz bioloških procesa ne mogu biti patentirani. "Smatramo da je pristup bez prepreka biljnom materijalu ključan za inovativni kapacitet europskog uzgoja bilja i za poljoprivrednike, kao i za genetsku raznolikost naših usjeva", izjavio je njemački europarlamentarac Norbert Lins iz Kluba zastupnika Evropske pučke stranke. 

Zastupnici žele da poljoprivrednici diljem Evropske unije mogu inovirati, posebno u svjetlu klimatske krize. Uzgoj novih vrsta biljaka promiče genetsku raznolikost. 

"Svake godine razvijaju se nove biljne bolesti i potreban nam je razvoj novih usjeva koji su na njih otporni. Ako dopustimo patente, to će spriječiti inovacije i razvoj. Mislim da je to vrlo rizično za opskrbu hranom u cijelom svijetu", upozorava nizozemski europarlamentarac Jan Huitema iz Kluba zastupnika Saveza liberala i demokrata za Evropu.

Zastupnici tvrde kako će mali proizvođači vjerojatno biti najteže pogođeni ovim patentima. Parlament također ističe da ako se kompanijama omogući pravo na patente na određene vrste hrane, stvara se monopol, što bi zauzvrat moglo povećati cijene hrane u EU-u.

Stajalište Parlamenta pogledajte i u videu ispod članka: 


Tagovi

Patentiranje života Patentiranje bilja Evropski parlament Monopol Korporacije Aktivizam


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

U mirovini su, ali ne miruju..😊 Ana i Slavko su obnovili stari mlin, napravili mini muzej, kućice za najam i zasadili nasade žitarica, voća i povrća od kojih prave različite proizvode. Sve su to zaokružili u jednu lijepu priču koja privlač... Više [+]