Pretraga tekstova
Rast cijena nije velik. Ipak, smatra se kako taj trend odražava stanje u Ukrajini, ali i prognoze o slabijoj žetvi u Europi
Cijene pšenice su danas na pariškoj burzi u 14 sati za septembarski ugovor dostigle 230,75 evra po toni što je blagi rast, od tek jedan posto. Na čikaškom CBOT-u su znatno niže i iznose 199,26 €/t.
Kada je riječ o kukuruzu, i njegova je cijena blago rasla, a za ugovor u novembru na MATIF-u iznosi 213,50 €/t. U Čikagu tona košta 171,30 evra.
Analitičari smatraju kako se radi o rekaciji na situaciju u Ukrajini, ali i prognoze o slabijoj žetvi u Europi.
Ukrajina je u srijedu izvijestila o novim napadima na silose i skladišta na Dunavu kada je uništeno 3 do 5 hiljada tona poljoprivrednih proizvoda vrijednosti milion dolara.
Crnomorski sporazum prekinut je prije mjesec dana, 17. jula, ali bez obzira na to, do sredine agusta njihov je izvoz žitarica premašio prošlogodišnji. Tamošnje ministarstvo agrarne politike objavilo je kako je ta zemlja izvezla 3,48 miliona tona žitarica i mahunarki, uključujući 1,206 mil. t u avgustu.
Posebno važan partner im je Rumunija. Njihov premijer, Marcel Ciolacu, je danas izjavio da bi oko 60 posto ukrajinskog izvoza žitarica moglo biti transportirano kroz tu zemlju, nakon što je Rusija napustila sporazum, piše Reuters. I prije toga njihova je luka Constanta bila važna za isporuku, a sada planiraju poboljšati prometnu infrastrukturu - željezničku, cestovnu, riječnu i morsku kao i granične prijelaze.
Ciolacu je također rekao da će Rumunija, koja je jedan od najvećih izvoznika žitarica u EU, dati sve od sebe da poveća tranzit ukrajinskih na međunarodna tržišta kako bi zaštitila lokalne poljoprivrednike. Naime, ona je uz Mađarsku, Bugarsku, Poljsku i Slovačku najviše ugrožena porastom uvoza poljoprivrednih proizvoda.
Za to vrijeme Indija planira od Rusije kupiti 9 miliona tona pšenice po nižoj cijeni kako bi se opskrbila zbog rastućih globalnih. Riječ je o vrlo niskih 25 do 40 dolara po toni, navodi Reuters.
Kretanje cijena žitarica na svjetskim berzama pratite na Baze podataka > Tržište
Na taj način žele ublažiti inflaciju, a posljednja značajnija količina koju su uvezli od Rusije bila je 2017. godine, 5,3 mil. t.
Tagovi
Cijena pšenice Cijena kukuruza Ukrajinske žitarice Tržište žitarica Indija Rusija Rumunija
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Strna žita...foto: Bojan K.