Pretraga tekstova
Mikroorganizmi koji žive u želucu goveda mogu razgraditi tri vrste plastike u laboratorijskim uvjetima. Što su još znanstvenici otkrili?
Od 1950-ih godina prošlog stoljeća u svijetu je proizvedeno više od osam milijardi tona plastike, a kako uspoređuje The Guardian, to odgovara težini milijardu slonova. Riječ je uglavnom o ambalažnim materijalima, kutijama za jednokratnu upotrebu, priboru za jelo te bocama. Kao rezultat, zagađenje je sveprisutno, a ljudi nesvjesno u organizam unose čestice mikroplastike što je dokazalo i istraživanje australskog Sveučilišta u Newcastleu. U njemu se tvrdi da na tjednoj bazi u svoj organizam unosimo prosječno pet grama tog umjetnog materijala, što je proporcionalno količini u jednoj kreditnoj kartici.
Stoga posljednjih godina istraživači rade na iskorištavanju sposobnosti bakterija da razgrađuju ovaj dugovječni materijal. Neki mikrobi su u stanju razgraditi prirodni poliester koji se, primjerice, nalazi u kožici ploda rajčice ili jabuke. Takvi se organizmi nalaze u probavnom sustavu krava zbog čega su znanstvenici pretpostavili da su njihovi želuci bogati mikrobima koji su sposobni razgraditi sav biljni materijal.
Da bi to testirala, znanstvenica dr. Doris Ribitsch je sa svojim kolegama sa Sveučilišta prirodnih znanosti u Beču uzela tekućinu buraga iz jedne austrijske klaonice. "Njima je to svakodnevni otpad", napomenula je Ribitsch. Ta je tekućina inkubirana s tri vrste poliestera: sintetičkim polimerom (PET) koji se obično koristi u tekstilu i ambalaži, zatim biorazgradivom plastikom (PBAT) i materijalom na biološkoj osnovi (PEF) izrađenim iz obnovljivih izvora. Svaki od tih materijala testiran je u obliku filma i praha.
Rezultati su pokazali da mikroorganizmi koji žive u želucu goveda mogu razgraditi sve tri vrste plastike u laboratorijskim uvjetima s tim da se prah raspada brže od filma. Također, zapaženo je da u tekućini buraga nije prisutna samo jedna vrsta enzima već njih više, a Ribitsch kaže da je sljedeći korak identificirati njih tisuće koji su ključni za razgradnju plastike, zatim i enzima koji su ih proizveli. Nakon što se oni identificiraju, plan je proizvesti ih i koristiti u pogonima za reciklažu.
Ova vrsta otpada se uglavnom spaljuje, a u manjoj mjeri se topi za upotrebu u drugim proizvodima. Druga metoda je kemijska, ali to nije postupak koji ne šteti okolišu.
Međutim, u rujnu je razvijen superenzim koji kombinira dva odvojena, otkrivena 2016. godine u kornjašima koji su jeli plastiku na japanskom odlagalištu otpada. Također, prije tri godine istraživači su predstavili umjetnu verziju enzima koji ju je počeo razgrađivati za nekoliko dana, ali superenzim djeluje šest puta brže. Početkom travnja francuska tvrtka Carbios predstavila je drugačiji, a nađen je u gomili kompostiranog lišća i kako piše initiatives rivers, razgrađuje 90 posto boca u roku od 10 sati.
Tagovi
Studija Doris Ribitsch Burag Plastika Recikliranje Otpad
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 2 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.