Cilj nagrade "DLG-Agrifuture Concept Winner" je predstaviti pionirske ideje koje vode put budućoj globalnoj proizvodnji usjeva, a fokusira se na tehničke mogućnosti u narednih pet do deset godina
U sklopu vodeće svjetske izložbe poljoprivrednih strojeva Agritechnica 2022 Njemačko poljoprivredno društvo (DLG) će 15. februara 2022. godine po prvi put dodijeliti nagradu "DLG-Agrifuture Concept Winner" za pionirska dostignuća i vizije za budućnost u poljoprivrednoj tehnologiji.
Cilj ove nagrade je predstaviti ne samo proizvode koji su danas dostupni na tržištu, već i pionirske ideje koje vode put budućoj globalnoj proizvodnji usjeva, naglašavaju organizatori.
Nova nagrada se fokusira na tehničke mogućnosti u narednih pet do deset godina i istražuje realne šanse za njihovu implementaciju. Stoga je DLG objavio uži izbor od deset nominovanih inovacija, a pet koncepata će u drugom krugu odabrati nezavisni žiri kojega čine međunarodni stručnjaci imenovani od strane ove organizacije.
Kako ističu, ne dovode sve ideje i koncepti do gotovog proizvoda. U nekim slučajevima tehnički ili pravni čimbenici otežavaju njihov ulazak na tržište. No, mnogi od njih su inspirativni te mogu potaknuti druge poljoprivrednike i inženjere da razmišljaju na nove načine.
Kriteriji odabira za nagradu uključuju faktore kao što su inovativni karakter, ali i praktična primjena na više poljoprivrednih regija te realna usklađenost s ciljevima održivog razvoja koje je postavio UN. Osim toga, bitni su i kriteriji zaštite klime i tla, očuvanje vodnih resursa, bioraznolikosti i drugo.
Mašine za berbu voća koju predstavlja Tevel Aerobotics Technologies, i u koje je uložila Kubota, koriste inovativnu kombinaciju povezanih dronova i odgovarajućih rješenja za logistiku. Dronovi su podešeni tako da se neutrališe djelovanje vjetra što im omogućuje siguran i efikasan rad u većini vremenskih prilika. Oni detektuju i ocjenjuju pojedinačne plodove u realnom vremenu, omogućavajući prethodno sortiranje i selektivnu berbu.
Predviđeni su različiti nivoi automatizacije, od jednostavnog "navigacionog sistema" za vozača traktora koji transportuje kante do potpuno autonomnog transporta koji postavlja prazne kante i prikuplja pune. Koncept se može integrisati u postojeće operacije berbe i radne procese.
U Bosch Off-Highway Vision sistemu podaci koje sakupljaju različite kamere, radari i ultrazvučni senzori na terenu agregiraju se na centralnom displeju i prikazuju u video stream sistemu. Inteligentna kombinacija omogućava proizvođačima mašina da naprave bržu izradu prototipa.
Pred komunikaciju između radnih strojeva postavljaju se brojni izazovi. Zajednička mapa pokrivenosti koju je osmislilo AEF - Agricultural Industry Electronics Foundation e.V., predstavlja proširenje funkcionalnosti "kontrole sekcija" unutar ISOBUS standarda kako bi se uključilo rješenje za više strojeva u mješovitim voznim parkovima za zajednički rad na terenu.
To će omogućiti da nekoliko mašina može raditi zajedno na jednom polju pomoću razmjene linija za navođenje i granica polja.
Koncept Connected Protein kojeg predstavlja CNH Industrial Germany GmbH – New Holland, nudi svakoj strani u lancu vrijednosti, od proizvođača do trgovaca i kupaca, potpunu transparentnost tokom cijelog ciklusa rasta usjeva. Agronomski podaci iz uzgoja se prikupljaju centralno, a poslije berbe se može napraviti kompletan izvještaj.
Koncept "kontrolisanog uzgoja u redovima" je nova ratarska metoda uzgoja s ujednačenim širinama redova koja nudi optimizaciju prinosa uz manju upotrebu đubriva i pesticida. Mogućnost uvođenja prateće sadnje između redova glavnog usjeva povećava vrijednost poljoprivrednog ekosistema, npr. smanjenjem isparavanja vode i erozije. Osmislili su ga Amazonenwerke H. Dreyer SE & Co. KG u suradnji s AGRAVIS Raiffeisen AG i Schmotzer Hacktechnik GmbH.
Projekt kojeg predstavlja AGCO Fendt GmbH ima za cilj da identifikuje potencijal i perspektive upotrebe vodonika u poljoprivredi što pruža alternativni koncept mobilnosti.
Osim toga, pokazuje kako se poljoprivreda sa odgovarajućom vodoničnom infrastrukturom može integrisati u cjelokupni sistem snabdijevanja vodonikom i "sektorskog spajanja".
Steyrov koncept hibridnog pogona baziran je na hibridnom električnom prenosu i dizajniran je za moderne traktore visokih performansi.
Ima za cilj povećanje snage i nosivosti traktora. Nudi nove hibridne funkcije koje mogu značajno poboljšati produktivnost mašine i udobnost vozača.
Bayer AG Crop Science Division donosi integrisani koncept upravljanja zanošenjem prilikom primjene pesticida, a ima za cilj da se smanje gubici kod tretiranja. Sistem sakuplja informacije koje se prevode u mapu primjene, dok se smjer i vjetar snimaju na terenu u realnom vremenu.
Po potrebi se automatski aktiviraju mlaznice za raspršivanje koje smanjuju zanošenje i održavaju se tampon zone i kontrola udaljenosti. Sve aktivnosti i informacije o vremenu se bilježe i čuvaju.
AGCO Fendt GmbH donosi i projekt inteligentne automatizacije traktorskih/kultivacionih sistema sa mogućnostima samooptimizacije temeljene na pristupu mašinskog učenja izvedenom iz podataka na terenu. Ovim pristupom se povećava učinkovitost, što znači da su potrošnja goriva i emisije smanjeni, performanse su povećane i više se površina može obrađivati u kraćem vremenu.
U središtu koncepta za holistički i održiv sistem proizvodnje usjeva, a kojega su zajednički razvijali njemački Technische Universität (TU) Braunschweig, Johann Heinrich von Thünen Institute i Julius Kühn Institute, je sama biljka i njezino okruženje, a temelji se na promatranju i prikupljanju podataka. Na osnovu toga, pokušavaju se optimizirati četiri tačke: odabrati optimalne usjeve ili sorte za odgovarajuće uslove lokacije, poboljšati prostorne i vremenske prakse upravljanja, povećati efikasnost agrohemikalija i ojačati funkcionalne strukture u poljoprivrednom pejzažu.
Svečana dodjela nagrada održat će se online budući da je, kako znamo, ovogodišnja sajamska manifestacija prolongirana na iduću, 2023. godinu.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica