Pretraga tekstova
Kroz projekat "Medeni sat" ističu važnost pčela u prirodi s ekološkog aspekta i njihovog doprinosa očuvanju biološke raznovrsnosti
U Mostaru je u četvrtak, 7. novembra, održan Medeni doručak, tokom kojeg je predstavljen projekat Medeni sat. Riječ je o aktivnosti kojom članovi Udruženja "OSI MEN", kroz posjete školama i širi društveni aktivizam, promoviraju med i pčelinje proizvode.
Udruženje čine ga žrtve stradale od minsko-eksplozivnih naprava s područja Hercegovine, od kojih se većina bavi pčelarstvom, proizvodnjom meda i drugih pčelinjih proizvoda.
Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, Marija Buhač, im je u pozdravnom govoru odala priznanje jer su kroz svoje djelovanje uspjeli otvoriti nove vidike za civilne žrtve od mina, te ujedno snažno promoviraju pčelarstvo i pčelinje proizvode, educiraju mlade, djecu i javnost o zdravim životnim navikama, prehrani, ali i uopće važnosti postojanja pčela za ukupan biološki i ekosistem, kao i o ljekovitim svojstvima koja se nalaze u njihovim proizvodima.
"K tomu, radite sjajnu promociju Hercegovine kao nezaobilaznoga turističkog i gastronomskog odredišta na evropskomu pa i svjetskoj turističkoj karti", kazala je Buhač, dodavši kako je stoga jasno zašto Vlada HNK-a snažno stoji uz ovaj događaj.
Među prisutnima je bio i slovenski ambasadori u BiH, Damijan Sedar, a upravo je projekt Medenog doručka potekao iz njegove zemlje koja je i dala poticaj mjesnim žrtvama-pčelarima za ovaj oblik organiziranja i djelovanja.
Opći cilj projekta Medeni sat jest isticanje važnosti pčela u prirodi s ekološkog aspekta i njihovog doprinosa očuvanju biološke raznovrsnosti, kao i stvaranje spoznaje o zdravim navikama u ishrani, posebno kod djece i mladih.
Tagovi
Medeni doručak Medeni sat Udruženje OSI MEN Marija Buhač Damijan Sedar Pčelari
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!