Okolinu Altamure i susjedne regije Basilicata zovu evropskom Kalifornijom badema, a upravo je med od cvjetova badema najtraženiji.
Mladi preduzetnik iz gradića Altamura, u italijanskoj regiji Puglia, Filipo Ragone, šansu za uspjeh vidio je u raznim proizvodima od meda, a među njima je i pivo pomiješano s medom od agruma.
"Pčelica u vrtu" naziv je njegove firme koja je počela s radom 2016. godine. Prvo je počeo s otkupom meda, a tri godine kasnije s prvim sopstvenim proizvodima izlazi na tržište. Njegova mala oaza pozitivan je primjer kako se mladi ljudi u Italiji bave poljoprivredom.
Altamura je blizu Barija, ali i vrlo blizu granice s regijom Basilicata, tako da je većina meda koje dobija iz te regije. Naš domaćin posjeduje 150 košnica koje seli nekoliko puta godišnje.
"Za sada imam 15 proizvoda, među kojima su polenov prah, matična mliječ, pivo, radimo na izradi medovače, a od medova pravim med od kestena, korijandera, agruma, komorača, čak i cvijeta badema koji je izuzetno tražen i on mi je glavni proizvod", kaže Filipo.
Okolinu Altamure i susjedne regije Basilicata zovu evropskom Kalifornijom badema jer se tu mogu naći stara, autohtona, stabla badema.
Ragone sve radi sam, proizvodnju, pakovanje i prodaju, osim kada seli košnice, jer nema mnogo vremena da pčele prikupe polen sa monoflornih cvjetova.
"Biram livade na nezagađenim područjima i nisam pohlepan da proizvedem što više meda. Godišnje imam tonu i po do dvije tone meda. Pčele ne hranim tokom zime već im pružam šansu da same sebi stvore zalihe za zimski period", ističe Filipo.
Ova godina, navodi Filipo, bila je sušna pa je košnice izmještao na manje sušna područja i sreća je što u ove dvije regije ima raznolikih mikroklimata. Svake godine suočava se i s patogenima, a najviše pažnje obraća na varou pčela. Srećom, borba je uspješna. Koristi i fondove, kako opštinske tako i evropske. Prema njegovim riječima, ovaj posao ga ispunjava i nastaviće da ga lagano razvija u narednom periodu.
Fotoprilog
Tagovi
Autor