Pretraga tekstova
Ovaj dan će biti obilježavan kroz edukaciju i aktivnosti usmjerene na podizanje svijesti o značaju pčela i drugih opraščivača, na opasnosti sa kojima se suočavaju, kao i njihov doprinos održivom razvoju.
Kako bi se podigla svijest o značaju pčela i upozorilo na smanjenje njihovog broja u svijetu, Ujedinjeni narodi proglasili su 20. maja Svjetskim danom pčela. Ovu rezoluciju je predložila Slovenija, a podržale sve članice EU i mnoge druge zemlje svijeta.
"Pčele i drugi oprašivači konačno imaju mjesto koje zaslužuju, s obzirom na njihov značaj za svijet i čovječanstvo. Proglašavanje Sjvetskog dana pčela dokaz je da postoji volja da se poduzme akcija", rekao je zamjenik slovenskog premijera Dejan Židan, a prenosi Euractiv.
Ovaj dan će biti obilježavan kroz edukaciju i aktivnosti usmjerene na podizanje svijesti o značaju pčela i drugih opraščivača, na opasnosti sa kojima se suočavaju, kao i njihov doprinos održivom razvoju. Slovenija namjerava osnovati međunarodnu školu pčelarstva u kojoj će se obrazovati pčelari iz cijelog svijeta.
Broj oprašivača, pa tako i pčela, u Evropi je u posljednjih 30 godina smanjen za tri četvrtine, a mnogi naučnici smatraju da je krivac za to pesticid neonikotinoid, za prskanje sjemena pre sijanja.
Njemačka Međuvladina naučno-politička platforma o biodiverzitetu i uslugama ekositema je procijenila da pčele, ne samo da osiguravaju sigurnost u hrani, nego i obavljaju ekonomske aktivnosti vrijedne 577 milijardi dolara. One su indikator dobrog ekosistema.
Foto: Jordan Schwartz / Flickr
Izvori
Tagovi
Svjetski dan pčela Pčele Ujedninjeni narodi Neonikotinoid Dejan Židan
Autorica
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nije baš "od igle do lokomotive", ali je od metle do traktora 🧹🚜 Mostarski sajam ponudio za svakog po nešto, traje do subote, 12. aprila, i prva dva dana vrvi od posjetilaca.