Vinarija Arman predstavila Malvaziju Narducci Od starih klonova iz obiteljskog vinograda u Narduccima, posađenih na najboljim položajima Vižinade, sestre Arman napravile su svoje najbolje vino do sada. Sestre Ines i Nina Arman obilježile su... Više [+]
Vinarija Arman predstavila Malvaziju Narducci
Od starih klonova iz obiteljskog vinograda u Narduccima, posađenih na najboljim položajima Vižinade, sestre Arman napravile su svoje najbolje vino do sada.
Sestre Ines i Nina Arman obilježile su početak novog razdoblja poznate istarske vinarije Arman Marijan promocijom u galeriji Oris u Zagrebu.
Osim nove malvazije Narducci, predstavljena su i ostala vina iz vinarije Arman Marijan; Rose, Malvazija, Teran i Muškat. Sestre Arman nastavljaju graditi ugled vinarije Arman Marijan i dalje njegujući posvećenost tradicionalnim istarskim sortama malvaziji, teranu i muškatu.
Ines Arman rekla je“Ideja vina Narducci se rađala godinama, želja je bila napraviti vino koje karakterno opisuje nas kao obitelj, u kojoj je sadržana kompletna vinarska povijest naše obitelji, a koja istovremeno njeguje što autentičniji izričaj terroira Vižinade i sorte malvazija. U tu svrhu smo sačuvale stari klon koji je generacijama rastao u vinogradu Narducci pored vinarije, a koji je razmnožen i ponovno zasađen na nekim od najboljih položaja Vižinade. Zbog tog starog obiteljskog klona vinu smo dodijelile naziv Malvazija Narducci, jer to je mjesto iz kojeg smo potekle, kao i ta loza. Za to smo vino odvojile najzrelije i sasvim zdravo grožđe, od kojeg smo proizvele vino koje s namjerom nismo dozrijevale u drvu, niti smo koristile popularne komercijalne kvasce, sve u želji da napravimo što iskreniju i što autentičniju malvaziju, bogate teksture i naglašene zrelosti. Uvjerene smo da je to pravi put za malvaziju, sortu koja je obilježila živote nas i naših prethodnika i koja je ujedno najvažnija sorta cijele Istre.”
Njen pokojni otac Marijan Arman, ostavio je neizbrisiv trag u istarskoj vinskoj sceni Sa svojim malvazijama odnosio je zlatne medalje na Vinistri, a dva je puta zaredom njegova malvazija bila i šampion natjecanja. Aktualna redovna malvazija, koju su proizvele sestre Arman također je osvojila zlatnu medalju. Godine 1880. Marijanov pradjed Ivan zasadio je prvi obiteljski vinograd. Dva desetljeća vina Arman učvršćivala su status kvalitete i pouzdanosti i postala jedan od ključnih vinskih brendova Istre. Njegov prerani odlazak prije dvije godine donio je izazove, ali i inspiraciju kćerima da očuvaju i unaprijede očevu ostavštinu unoseći vlastitu energiju i novu viziju.
”S ocem smo bile u vinogradima i podrumu od malih nogu, njegova lijeva i desna ruka od samih početaka i bile smo maksimalno uključene u svaki segment nastajanja obiteljskog brenda, od vinograda do pregovora s kupcima. Želja nam je da vinarija ostane butiknog formata, kao što je bila do sada, posvećena dobroj kvaliteti, koja njeguje očev pionirski zanos, ali da potom pridodamo i vlastiti pečat, novu dimenziju, osobito u razredu premium kvalitete, kao što je slučaj s vinom koje smo predstavile danas. To je put koji smo si zacrtale i koji ćemo njegovati u periodu ispred nas.” rekla je Nina Arman.
Pripremio: Tomislav Radić
Otvoreni CroAGRO I SAJMOVI HRANE I ZDRAVOG ŽIVLJENJA Na Zagrebačkom velesajmu 5. 12. 2024. otvoreni su CroAGRO i SAJMOVI HRANE I ZDRAVOG ŽIVLJENJA. Na sajmovima izlaže 350 izlagača na 11.000 m2 izložbenog prostora iz 26 zemalja u 5 paviljon... Više [+]
Otvoreni CroAGRO I SAJMOVI HRANE I ZDRAVOG ŽIVLJENJA
Na Zagrebačkom velesajmu 5. 12. 2024. otvoreni su CroAGRO i SAJMOVI HRANE I ZDRAVOG ŽIVLJENJA.
Na sajmovima izlaže 350 izlagača na 11.000 m2 izložbenog prostora iz 26 zemalja u 5 paviljona: 8, 8a, 9, 11a i u auli između paviljona 11a i 10a.
„ Croagro donosi najnovije trendove i tehnologije u poljoprivredi, uključujući naprednu mehanizaciju, opremu i digitalna rješenja koja doprinose povećanju produktivnosti. Očekujte predstavljanje najnovijih modela traktora, kombajna i priključaka, kao i ponudu svega što je potrebno za uspjeh u poljoprivrednoj proizvodnji. Sajmovi hrane i zdravog življenja, u okviru tematskih cjelina Apitera, Organica, Mystic i KrOnoplja već dvanaest godina su prepoznati kao središnje nacionalno događanje na temu hrane, zdravog života i povratka prirodnoj ravnoteži. Devet hrvatskih županija predstaviti će bogatstvo svojih OPG-ova. Očekuje vas premijerni SirFest, prvi festival sira i mliječnih proizvoda, a kada poželite nešto slatko, ponuda čokolade neće vas ostaviti ravnodušnima.” istaknula je na otvorenju direktorica Zagrebačkog velesajma Renata Suša.
Sajmove je otvorio izv. prof. dr. sc. Velibor Mačkić, posebni savjetnik za ekonomiju i izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske koji je rekao: „Veliko mi je zadovoljstvo ponovo biti na Zagrebačkom velesajmu. Velesajam je oduvijek bio žila kucavica ovog dijela grada. Sviđa mi se slogan, ali bi dodao da je ovaj sajam ono što se i očekuje, a i da je to ono što Hrvatskoj treba.“.
Dr. sc. Luka Korlaet, zamjenik i izaslanik gradonačelnika Grada Zagreba: „Zagrebački velesajam je već gotovo 70 godina ključno mjesto sajmovanja, razmjene i susreta. Sajmovi više nisu samo sajmovi, oni su i edukacija, radionice i predavanja i to nije iznimka ni ove godine“.
Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i izaslanik Predsjednika Vlade RH naglasio je kako je Zagrebački velesajam na najbolji način sljubio dvije teme u jednom događaju.
Marijana Petir, predsjednica Odbora za poljoprivredu i izaslanica Predsjednika Hrvatskog Sabora je čestitala na organizaciji još jednog vrlo uspješnog sajma i naglasila kako je 350 izlagača respektabilna brojka. Također se osvrnula i na odličan odabir tema o kojima se raspravlja u stručno pratećem programu.
Mladen Jakopović, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore istaknuo je da Zagreb ima jedan respektabilan događaj u Croagru i Sajmovima hrane i zdravog življenja te izrazio zadovoljstvo što se iz godine u godinu povećava broj izlagača koji nude nove tehnologije.
Pokrovitelji sajmova su Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Republike Hrvatske, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske, Grad Zagreb, Hrvatska obrtnička komora, Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska poljoprivredna komora i Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu.
Sajmovi traju do nedjelje, 8. prosinca, a cijena ulaznice iznosi 5 eura i vrijedi za oba sajma.
Pripremio: Tomislav Radić
CROAGRO Na Zagrebačkom velesajmu od 5. do 8. prosinca održat će se CROAGRO, međunarodni sajam poljoprivrede, poljoopreme i mehanizacije i Sajmovi hrane i zdravog življenja. Na press konferenciji bili su Tugomir Majdak, državni tajnik u Mini... Više [+]
CROAGRO
Na Zagrebačkom velesajmu od 5. do 8. prosinca održat će se CROAGRO, međunarodni sajam poljoprivrede, poljoopreme i mehanizacije i Sajmovi hrane i zdravog življenja.
Na press konferenciji bili su Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Ana Pavičić - Kaselj, pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje te domaćini Renata Suša, direktorica Zagrebačkog velesajma i Damir Pavlek, voditelj CROAGRA i Sajma hrane i zdravog življenja.
Na sajmovima izlaže 350 izlagača na 11.000 m2 izložbenog prostora iz 26 zemalja u 5 paviljona: 8, 8a, 9, 11a i auli između paviljona 11a i 10a.
ZEMLJE SUDIONICE: Austrija, Belgija, Češka, Danska, Finska, Francuska, Hong Kong, Hrvatska, Indija, Irska, Italija, Izrael, Mađarska, Nizozemska, Norveška, Nepal, Njemačka, Rumunjska, SAD, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Španjolska, Švedska, Švicarska, Turska, Velika Britanija i Sjeverna Irska.
Pokrovitelji sajmova su Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Republike Hrvatske, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske, Grad Zagreb, Hrvatska obrtnička komora, Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska poljoprivredna komora, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Zoran Lutz
Kabola na VinoComu Malvazije 2009. i 2007. Unica i Amfora? Žive, živahne i još mlade! Radionica "Kabola: Marino Markežić, pionir dugih maceracija" održana je 28. studenog, prvog dana 17. Međunarodnog festivala vina i kulinarstva VINOcom koj... Više [+]
Kabola na VinoComu
Malvazije 2009. i 2007. Unica i Amfora? Žive, živahne i još mlade!
Radionica "Kabola: Marino Markežić, pionir dugih maceracija" održana je 28. studenog, prvog dana 17. Međunarodnog festivala vina i kulinarstva VINOcom koji je u hotelu Esplanade u Zagrebu i trajem do 1. 12. 2024.
Kabola, nadimak je obitelji tog vinara, koji je na radionicu donio arhivska vina iz 2009. i 2007. godina.
Malvazije Unica i Amfora iz 2009. i 2007. mirišu na med od bagrema i orašaste plodove, tople su i meke i pune slasti. Imaju više od 14 posto alkohola, a još su svježe, mineralne, ukusne, dugog i pamtljivog završetka. Amfora 2009. jantarne je boje i u početku nudi likerski miris koji se ubrzo pretvara u herbalno orašast.
U mirisu još se osjeti masulj, odnosno kožice grožđanih bobica. Vino je i danas svježe i ukusno. Amfora 2007. okus je više voćan, nego vinozan.. Unica malvazije iz obje berbe umjerenijih su mirisa i podatnijih okusa s vrlo malo pokazatelja kako je riječ o vinima u 15. i 17. godini.
Poslije Unica i Amfore stigao je Amfora Teran 2020., izvedba divlje sorte koja je smirena odležavanjem u glinenoj posudi.. Finale je, bio suhi Amfora Muškat momjanski , nježnog sortnog mirisa i mineralnog okusa.
Pripremio: Tomislav Radić
Premium papar i vina Degrassi U Zagrebu održana je večera sljubljivanja vina i papra. Četiri vina Degrassi, linije Special Edition Contarini, spojena su s odabranim vrstama papra tvrtke Premium začini. Priču o papru, o podrijetlu i terroiri... Više [+]
Premium papar i vina Degrassi
U Zagrebu održana je večera sljubljivanja vina i papra. Četiri vina Degrassi, linije Special Edition Contarini, spojena su s odabranim vrstama papra tvrtke Premium začini. Priču o papru, o podrijetlu i terroirima ispričala je Alessia Cortesi, vlasnica marke Premium začini iz Zadra, naglasivši da je njezin projekt pokrenut tek , 2023. sa željom da se vrhunskim domaćim namirnicama u Hrvatskoj ponude novi okusi Među vrstama papra najpoznatiji je i najviše korišten crni papar, u 16.stoljeću zvan crnim zlatom jer mu je cijena bila poput cijene grama zlata pa se papar koristio kao valuta. Crni papar raste samo u tropskoj klimi, a svaki papar ima posebne značajke i njemu su, kao i vinu, važni i terroir i klima! Posebni terroir Contarini na bijeloj zemlji Bujštine, ali i posebno dobra godina, 2016., bile se povod da Moreno Degrassi, istarski vinar, nekim vinima da posebnu etiketu i novi naziv linije. Na večeri papra i vina, Moreno Degrassi predstavio je tri vina iz iznimne berbe 2016. godine: Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Pinot Noir, a četvrto, Petit Verdot, bilo je iz 2015. Te su godine pružile vrhunsku „sirovinu“ za odležavanje – tako da su vina stvorila novu liniju Special Edition. Za ta četiri crnjaka posebno su se dizajnirale etikete.
Tijekom večeri uz vina i papar kušala se hrana restorana Trilogija fino i vino.
Večera je počela pjenušavim ružičastim vinom Lilith. Kušala se berba 2019, provedena tradicionalnom metodom, samo od sorte crni pinot. Sitni mjehurići, nježna losos boja i ugodna svježina i voćnost, bili su idealan odabir za aperitiv.
Prvi slijed počeo je kušanjem divljeg papra voatsiperiferyja s Madagaskara, prepoznatljivog po notama citrusa i slatkih začina poput muškatnog oraščića i klinčića. Dobro se slaže s mnogim namirnicama (crvenim ili bijelim mesom, povrćem, salatama, pa čak i voćem poput jagoda i trešanja). Chef Marin Galinac spojio ga je s pačetinom, a hranu je pratio Cabernet Franc Degrassi 2016, s mirisom na tamno bobičasto voće, uz note slatkog drveta, karamele, blago tostirane crne kave i tamne čokolade, sa završetkom na crni papar i kožu. Vino je bilo snažno, trajno, a papar mu je dodatno pojačao okus.
Svježi zeleni papar u soli bio je uvod u drugi slijed. Zrna su kao i zrna crnog papra, ali zelene su boje jer se beru prije potpunog sazrijevanja. Papar ima svježu aromu i idealan je za one koji ne vole jako ljuto. Nježna paprenost nadopunjena je suptilnom voćnošću dajući mu kompleksniji okus. Preporučuje se koristiti u jelima za kratko kuhanje jer se tako čuva svježi okus. Poslužen je uz rumpsteak, a pratio ga je Cabernet sauvignon 2016, nedavno okrunjen zlatom s 96 bodova na ocjenjivanju Vinske zvijezde. Ocjenjivači su u njemu prepoznali arome crnog ribiza, metvice i cedra, naglašenu zrelost i sklad, kao i uravnotežene tanine koji će se još smekšati kroz vrijeme.
Treći slijed predstavljen je dimljenim teličerijskim (Tellicherry) paprom, iz regije Malabar na zapadnoj obali Indije. Papar se dimi bukovim drvetom, ima drvenasti, ali istodobno snažan i suptilan okus. U njemu su izražene i citrusne note, limun i limunska trava. Njime je bio začinjen gulaš od divlje svinje, a pratio ga je Petit verdot 2015. Sorta Petit verdot često se služi kao začin bordoškim vinima, no Moreno Degrassi vinificirao ga je samostalno. Vino odaje eleganciju, sočno je i snažno, ali i meko s potencijalom odležavanja jer to vino tek započinje svoj dug život.Završni slijed započeo je timutskim paprom iz Nepala, koji raste gotovo divlje na visoravnima. Smatra se „lažnim paprom“, a zovu ga i „timur bobica“. Timutski papar iz iste je obitelji kao i bobica sečuanskog papra. Ima izrazito kiselkastu aromu koja podsjeća na grejpfrut. Sljubljuje se s crvenim mesom na žaru, janjetinom i pirjanim povrćem, a chef Marin Galinac spojio ga je s jaretinom. Pratnja mu je bila Pinot noir 2016.. To vino ima voćnost zrelih trešanja na podlozi kože i cedrovine a zatim se javlja aroma griotte višanja u likeru. Vino je gusto, ali ujedno meko, oblo i toplo. Čista voćnost ponavlja se i na nepcu, uz lagani papreni finiš koji dugo traje. Papreni finiš vina uz timutski papar na jaretini stvorile su doživljaj jer je večer papra i vina bila je novo i originalno iskustvo.
Više o papru:
https://premium-zacini.com/
Više o vinu:
www.degrassi.hr
Pripremio: Tomislav Radić
Foto: Julio Frangen
Zlatna Slavonija Eno&Gastro Graševina priča sve jezike svijeta, kaže sommelier Darko Lugarić Vinskom radionicom u sklopu projekta Zlatna Slavonija Eno&Gastro, završen je ovogodišnji ciklus edukacija u Požeško-slavonskoj županiji, poznatoj p... Više [+]
Zlatna Slavonija Eno&Gastro
Graševina priča sve jezike svijeta, kaže sommelier Darko Lugarić
Vinskom radionicom u sklopu projekta Zlatna Slavonija Eno&Gastro, završen je ovogodišnji ciklus edukacija u Požeško-slavonskoj županiji, poznatoj po graševinama
Sommelier Darko Lugarić bio je voditelj vinskih radionica u sklopu projekta „Zlatna Slavonija Eno&Gastro“, koji je pred sudionike – vlasnike vinarija i kušaonica, ugostitelje, konobare i kuhare u Požeško-slavonskoj županiji naznačio nove spoznaje o graševinama.
„Govori sve jezike i zahvaljujući različitim stilistikama može se sljubiti uz vrlo različita jela i ravnopravno stajati uz najpoznatija svjetska vina“, opisuje Lugarić najtraženiju sortu Zlatne Slavonije.
Tijekom pet ovogodišnjih radionica letvica je podignuta vrlo visoko pa se osim o značajkama i različitim terroirima graševine raspravljalo i o cjenovnim razredima bijelih i crnih sorti, ali i nekim drugim sortama koje se također njeguju u Hrvatskoj i daju izvrsne rezultate.
Projekt „Zlatna Slavonija Eno&Gastro“ osmislila je i već ga četvrtu godinu provodi Turistička zajednica Požeško-slavonske županije, a svake godine zanimanje vlasnika vinarija i kušaonica, ugostitelja, konobara i kuhara sve je veće.
„Projekt smo osmislili s ciljem isticanja jedinstvene vinske i gastronomske ponude Požeško-slavonske županije, poznate po vrhunskim graševinama. Kroz ovaj projekt kontinuirano ulažemo u kvalitetu ponude i na taj način gostima pružamo autentični doživljaj Zlatne Slavonije, uživanje u lokalnim specijalitetima i kulturi koja nas čini prepoznatljivima,“ izjavila je Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije.
Pripremio: Tomislav Radić
Stiglic Photo, izvor TZ Požeško-slavonske županije
Vina Bregovite Hrvatske u Beogradu Vina Središnje bregovite Hrvatske predstavljena su na sajmu Wine Vision by Open Balkan u Beogradu. Na tom najvećem vinskom sajmu u ovom dijelu Europe u zajedničkom izložbenom prostoru predstavilo se 13 vin... Više [+]
Vina Bregovite Hrvatske u Beogradu
Vina Središnje bregovite Hrvatske predstavljena su na sajmu Wine Vision by Open Balkan u Beogradu. Na tom najvećem vinskom sajmu u ovom dijelu Europe u zajedničkom izložbenom prostoru predstavilo se 13 vinara Bregovite Hrvatske.
Posjetitelji, voditelji restorana i klubova iskazivali interes da ta vina uvrste u svoje vinske karte.
„Vina Bregovite Hrvatske savršeno odgovaraju tamošnjoj izrazito razvijenoj kulturi izlazaka u restorane. Restorani u Beogradu su popunjeni kako za ručak, tako i za večeru. Od podneva se u njima traži stol više. Voditeljima restorana sviđaju se fleksibilnost i širina primjene vina Bregovite Hrvatske. Naša se vina mogu posluživati od aperitiva do digestiva - uz predjelo, glavno jelo i desert. Predikatna vina mogu i biti desert. Posebno zanimanje u Srbiji vlada za pjenušcima Bregovite Hrvatske. Opravdano su već godinama na visokoj cijeni. Zahvaljujući njihovoj svježini i elegantnom tijelu u pjenušcima se može dugo i lagano uživati - od ručka do duboko u noć“, rekao je Josip Orišković, ASI međunarodni sommelier koji je na hrvatskom izložbenom prostoru posjetitelje upoznavao s vinima Središnje bregovite Hrvatske.
Među 700 izlagača na sajmu Wine Vision bile su neke od najslavnijih vinarija iz svjetskih vinskih zemalja poput Francuske i Italije.
„Očekivali smo uspješno predstavljanje naših pjenušaca te svježih i lepršavih vina poznatih sorti poput sauvignona i rizlinga, no iznimno nas veseli što su veliku pozornost posjetitelja privukle i naše autohtone sorte pušipel i škrlet. Reakcije nakon kušanja su jako pozitivne što je izvrstan temelj za nastavak naših aktivnosti na srpskom tržištu. Nakon ovih marketinških akcija, uslijedit će one prodajne. Neki vinari Bregovite Hrvatske već uspješno prodaju svoja vina u Srbiji, pa sada planiraju povećati prodaju, a neki s veletrgovcima, hotelijerima i voditeljima restorana tek započinju pregovore o poslovnoj suradnji“, kazao je Miroslav Polovanec, predsjednik Udruge vinara i vinogradara Bregovita Hrvatska.
Večer uoči sajma Wine Vision udruga Bregovita Hrvatska organizirala je večeru za hotelijere, ugostitelje, sommeliere, veletrgovce i novinare kako bi im što bolje predstavila svoja vina te njihovo sljubljivanje s hranom.
„Pjenušci Bregovite Hrvatske su fenomenalni - kako slatki, tako i suhi! Pjenušcima u Srbiji predstavlja izazov to što bi pjenušac trebao istisnuti prosecco koji je u posljednjih deset, petnaest godina ovdje jako dobro etabliran prvenstveno kod žena. Muškarci pak nemaju naviku pijenja pjenušca. Zbog toga je potrebna edukacija kupaca. Vina Bregovite Hrvatske koja sam kušao, su odlična. Fokus treba staviti na kvalitetu i cijenu, tj. njihov uspješan spoj. Dobra je stvar da se ovdje piju vina svaki dan i cijeli dan“, rekao je Aleksandar Vasilijević, generalni direktor hotela Hilton u Beogradu i predsjednik Poslovnog udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije (HORES-a).
Vinarije Bregovite Hrvatske koje su se predstavile u Beogradu, su: Bedekovich, Bodren, Bolfan, Cmrečnjak, Coletti Kolarić, Đurinski, Klet Romić, Podrum Mladina, Polovanec, Seletković, St. Jerome, Štampar i Tomac Novska.
Središnja bregovita Hrvatska jedna je od četiriju hrvatskih vinskih regija. Ona obuhvaća vinogorja Zagorja i Međimurja, Prigorja i Bilogore, Pokuplja, Moslavine te Plešivice.
Nastup Bregovite Hrvatske na sajmu Wine Vision by Open Balkan organiziran je u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom.
Pripremio: Tomislav Radić
Portugizac u Materinoj kući Na prezentaciji u Materinoj kući u Zagrebu kušalo se mladi portugizac ali i odležane portugizce i pjenušce. Vina su ponudili Željko Gregorić, tajnik udruge Portugizac Plešivica, Josip Braje, predsjednik udruge PP... Više [+]
Portugizac u Materinoj kući
Na prezentaciji u Materinoj kući u Zagrebu kušalo se mladi portugizac ali i odležane portugizce i pjenušce. Vina su ponudili Željko Gregorić, tajnik udruge Portugizac Plešivica, Josip Braje, predsjednik udruge PP i vinar Vladimir Majcenović, a kušala su se i vina Zdenka Vučinića i Ivice Jurkovca. U promociji su sudjelovali i Mina Petra koja vodi Hrvatsku kuću, znani sommelier Mario Meštrović, te Nada Golojuh iz Jastrebarskog koja je ispekla slane i slatke štrudle i plešivički copanjek.
Mlada nova vina slavila bi se nekad već koji mjesec nakon berbe. Svečanosti uz mladi portugizac počele bi u listopadu, a u Francuskoj Beaujolais nouveau promociju imao je uvijek oko 15. studenoga. Tada bi na ulazima u restorane pisalo "Beaujolais nouveau est arrivé! " I u Zagrebu nekada je na ulazima u restorane pisalo "Portugizac je stigao" Održavali su se i uspješni festivali Portugizca dok ih je vodio Nenad Jandrić.
Do prije koju godinu redovito na Trgu bana Jelačića u glavnome gradu održavao se sajm novog mladog portugizca a od Zagrebačke županije pokrenute su bile svečanosti službenog javnog otvaranja prve boce novog Portugizca Plešivica ali toga nema više.
Ovih dana dobitna je kombinacija kesteni i portugizac.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić
17 Zagreb VINOcom Međunarodni festival vina i kulinarike. 17 Zagreb VINOcom održat će se od 28. 11. do 1. 12. 2024. u hotelu Esplanade Na festivalu na kojem nastupa 240 izlagača, bit će raznovrsna i vrlo atraktivna ponuda.Moći će kušati dom... Više [+]
17 Zagreb VINOcom
Međunarodni festival vina i kulinarike. 17 Zagreb VINOcom održat će se od 28. 11. do 1. 12. 2024. u hotelu Esplanade
Na festivalu na kojem nastupa 240 izlagača, bit će raznovrsna i vrlo atraktivna ponuda.Moći će kušati domaća i strana vina i razgovarati s vinarima. Održat će i brojne vinske i gastro radionice ne samo za hrvatsku vinsku scenu nego i za najpoznatija i najcjenjenija svjetska vinska područja.Dolazak brojnih zainteresiranih posjetitelja iz inozemstva govori o tome da je manifestacija VINOcom na pravome putu podizanja kulture vina te posebno promidžbe eno-gastro posebnosti i vrijednosti.
Pokrovitelji: Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarsvo turizma i Hrvatska gospodarska komora.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić
Hrvatski vinari u Beogradu U organizaciji Hrvatske gospodarske komore i regionalnih organizacija vinara Graševina Croatica, Vino Dalmacije i Bregovita Hrvatska, 22 hrvatska vinara predstavljaju se na međunarodnom sajmu Wine Vision by Open B... Više [+]
Hrvatski vinari u Beogradu
U organizaciji Hrvatske gospodarske komore i regionalnih organizacija vinara Graševina Croatica, Vino Dalmacije i Bregovita Hrvatska, 22 hrvatska vinara predstavljaju se na međunarodnom sajmu Wine Vision by Open Balkan koji se od 22. do 24. studenoga održava u Beogradu. U deset paviljona smješteni su izložbeni prostori 700 izlagača iz 38 zemalja, a očekuje se oko 200 tisuća posjetitelja.
Na trećem izdanju sajma u sklopu udruge vinara i vinogradara Bregovita Hrvatska izlažu Bedekovich, Bolfan, Bodren, Coletti, Cmrečnjak, Đurinski, Klet Romić, Polovanec, Podrum Mladina, Seletković, St. Jerome i Štampar. Udrugu Vino Dalmacije predstavljaju vinarije Prović, Krolo, Kairos vina, Dingač Skaramuča, Vina Delmati i Vinarija Željko Pecotić Baran, a udrugu Graševinu Croatica Kutjevo, Galić, Iločki podrumi i Enosophia.
"Nakon ProWeina koji se održava u Dusseldorfu, za naše vinare to je najvažniji sajam jer okuplja veliki broj trgovaca, distributera i ugostitelja. Srbija je četvrto po veličini izvozno tržište nakon BiH, Njemačke i SAD-a. Izvoz vina u Srbiju godinama je rastao, a u prvih osam mjeseci ove godine izvezli smo 2.264 tona vina u vrijednosti 12,9 milijuna eura, što je u odnosu na isto razdoblje 2023. manje za 2,8 posto", kazala je Jelena Đugum, direktorica Sektora za poljoprivredu HGK.
Pripremio: Tomislav Radić
Počinje Crofish Hrvatski sajam ribarstva u ponovno u Poreču – počinje 16. Crofish Više od 80 izlagača iz Hrvatske, Italije, Slovenije i Španjolske predstavit će svoje proizvode u Poreču na 16. izdanju sajma Crofish, međunarodnom sajmu ribar... Više [+]
Počinje Crofish
Hrvatski sajam ribarstva u ponovno u Poreču – počinje 16. Crofish
Više od 80 izlagača iz Hrvatske, Italije, Slovenije i Španjolske predstavit će svoje proizvode u Poreču na 16. izdanju sajma Crofish, međunarodnom sajmu ribarstva, ribarske opreme, akvakulture i sportova na vodi. Ulaz na sajam besplatan je, a od 22. do 24. studenoga očekuje se više od 4 000 posjetitelja iz Hrvatske i drugih zemalja tijekom kojeg će svi zainteresirani moći doživjeti sve aspekte Crofisha – od profesionalnog do stručnog, edukativnog, gastronomskog i sportskog.
„Broj izlagača na sajmu raste, kao i broj upita za izlaganje, tako da već razmišljamo o proširenju izložbenog prostora u dvorani Žatika za 17. izdanje. I ove godine smo posebnu pažnju posvetili edukativnom dijelu, gdje će predstavnici uprava za ribarstvo i znanstvenici iz Hrvatske, Slovenije, Italije i Crne Gore razgovarati o stanju u ribarstvu, ali i sve većem utjecaju klimatskih promjena na riblji fond“. rekao je Robert Momić, predsjednik Obrtničke komore Istarske županije i predsjednik organizacijskog odbora sajma.
Na vanjskom i unutarnjem izložbenom prostoru sajma, na 3.500 m2, posjetitelji će razgledati bogatu ponudu proizvoda te raznih rješenja za ribarstvo i akvakulturu, ribarsku opremu i alate, plovila, zaštitnu odjeću, opremu za ribolov i sportove na vodi, kao i opremu za uzgoj školjkaša i ribe.
Osim izlagačkog dijela, svakoga se dana održava i Cooking show, gdje će vrhunski chefovi Gianpaulo Sardot, Emanuel Melon, Dean Gluhak & Milena d.o.o., Martin Vižintin, Martin Bukovac, Saša Pribičević, Marko Obradović, Kristijan Kovačević, ali i bivša kandidatkinja emisije Masterchef, Gaia Zec i Tuna show by Petar Stojković, za posjetitelje pripremati jela od ribe i morskih plodova, a Športsko ribolovno društvo Đurđenovac u Poreču će pripremiti najpoznatijeg predstavnika slatkovodnih riba, šarana, po tradicionalnom slavonsko-baranjskom receptu.
"Ponosni smo što je Poreč ponovno domaćin Crofish sajma, događaja koji već dugi niz godina okuplja stručnjake, entuzijaste i ljubitelje ribarstva, akvakulture i opreme za ribarstvo.“- izjavio je Nenad Velenik, direktor Turističke zajednice Grada Poreča.
Uz unutarnji i vanjski prostor dvorane Žatike, Crofish se prostire i na područje bivšeg Carinskog gata na porečkoj rivi, gdje će posjetitelji moći posjetiti i razgledati više različitih vrsta plovila. Tu će biti i plovila Ministarstva unutarnjih poslova P-212, a bit će i predstavljen EcoCUBE, proizvod brodogradilišta Marservis iz Kaštelira - autonomna plutajuća sabirna stanica za prikupljanje krutog otpada i otpadnih voda s plovila. Sajam nudi i dječji kutak i edukativno – kreativne radionice s animatorima, kao i besplatna pokusna ronjenja u grijanom bazenu ispred Žatike, a u akvatoriju ispred Poreča održat će se i jedriličarka regata i natjecanja u udičarenju iz usidrene brodice, udičarenju za juniore štapom s obale i lov grabežljivca živim mamcima i varalicama. Uz sportska i gastronomska događanja, posjetitelje očekuje i više stručnih predavanja.
Organizator sajma je Udruženje obrtnika Bujštine - Umag, uz potporu Obrtničke komore Istarske županije, Grada Poreča-Parenzo, Istarske županije, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Ministarstva obrane, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Ministarstva unutarnjih poslova i Hrvatske obrtničke komore.
Sajam se može posjetiti u petak i subotu od 10 do 19 sati, odnosno do nedjelje u 18 sati.
Sajam Crofish sufinanciran je sredstvima Europske unije iz programa za ribarstvo i akvakulturu,
Informacije na stranici
www.crofish.eu
.
Pripremio: Tomislav Radić
Vinari kod Adžića Željko Adžić, poznati vinar iz Kutjeva, obilježio je vinogradarski blagdan Martinje te završetak ovogodišnje berbe. Tom prigodom u podrumu u obiteljskoj kući posjetilo ga je petnaestak vinara iz kutjevačkog vinogorja koje... Više [+]
Vinari kod Adžića
Željko Adžić, poznati vinar iz Kutjeva, obilježio je vinogradarski blagdan Martinje te završetak ovogodišnje berbe. Tom prigodom u podrumu u obiteljskoj kući posjetilo ga je petnaestak vinara iz kutjevačkog vinogorja koje su predvodili Ivo Enjingi i Vlado Krauthaker te Drago Razumović vinarski inspektor u mirovini. Željko Adžić bivši je prvotimac zagrebačkog Dinama a kasnije i niza klubova izvan Hrvatske a onda je nastavio uspješnu obiteljsku vinarsku tradiciju nakon smrti oca Antuna za kojeg se priča da je bio još bolji nogometaš od sina ali u to vrijeme nisu postojali "skauti" koji danas otkrivaju talentirane igrače po raznim gradovima i selima.
Pripremio: Tomislav Radić
Vinistra na Decanter Fine Wine Encounteru Na ekskluzivnom vinskom događaju u Londonu 16. studenog, predstavit će se više od tisuću vina najpoznatijih vinskih regija, među kojima i 16 vina iz Istre Sve je spremno za prvi nastup udruge Vinist... Više [+]
Vinistra na Decanter Fine Wine Encounteru
Na ekskluzivnom vinskom događaju u Londonu 16. studenog, predstavit će se više od tisuću vina najpoznatijih vinskih regija, među kojima i 16 vina iz Istre
Sve je spremno za prvi nastup udruge Vinistra na londonskom vinskom događaju godine. U suradnji s Turističkom zajednicom Istarske županije, 16. studenog Vinistra predstavlja našu istarsku vinsku regiju na prestižnom Decanter Fine Wine Encounteru sa 16 nagrađenih istarskih vina.
U londonskom hotelu Landmark među više od tisuću vrhunskih vina boje Istre branit će Veralda Xtrian Brut Rosé, 2019.; Agrolaguna Festigia Rosé, 2023.; Rossi Malvazija Istarska, 2023.; Cattunar 4 Terre Malvazija, 2023.; Medea Montiron, 2022.; OMO Malvazija Istarska, 2022.; Kabola Malvazija Unica, 2021.; Pilato Malvazija Sur Lie, 2020.; Matošević Alba Robinia Riserva, 2020.; Ipša Malvazija, 2020.; Kozlović Teran, 2022.; Cuj Teran, 2021.; Fakin Il Primo Teran, 2020.; Damjanić Clemente, 2019.; Prelac Muškat Momjanski, 2023. i Benvenuti San Salvatore, 2019.
Na tom poznatom vinskom događaju u organizaciji časopisa Decanter, ljubitelji vina, ugostitelji, hotelijeri, sommelieri, enolozi, kušat će najbolja vina iz čitavog svijeta. Uz Grand Tasting, organiziraju se masterclassovi koje vode iskusni vinski stručnjaci.
„Istarska vinska scena iz godine u godinu oduševljava ljubitelje vina diljem svijeta, a sudjelovanje na prestižnom događanju poput Decanter Wine Encountera u Londonu dodatno potvrđuje našu predanost promociji autentičnih istarskih vina u spoju s prirodnim ljepotama, kulturnom baštinom i smještajem visoke kvalitete. Povezivanje s istinskim ljubiteljima vina iz cijelog svijeta omogućuje nam da Istru postavimo na kartu svjetske vinske scene i istaknemo našu strast prema očuvanju tradicije i stvaranju novih, nezaboravnih doživljaja za posjetitelje", irekao je direktor Turističke zajednice Istre Denis Ivošević.
Luka Rossi, predsjednik udruge Vinistra istaknuo je kako je ovo prvi put da se neka hrvatska vinska regija predstavlja na Decanter Fine Wine Encounteru.
„Više od 30 godina promoviramo autohtone sorte pa je i u Londonu fokus na malvaziji istarskoj, teranu i muškatu momjanskom i njihovim različitim stilovima. Nastup Vinistre na Decanter Fine Wine Encounteru nastavak je uspješne suradnje s Decanterom s kojim smo u lipnju prvi put u Hrvatskoj organizirali Decanter 2024 Winners Showcase“, rekao je predsjednik Vinistre Luka Rossi.
Članovi udruge od 24. do 28. studenog putuju u Bordeaux, a uz studijsko putovanje nastupit će na bordoškom Vintech Sifelu na izložbenom prostoru Vinistre.
Već su krenule pripreme i za 31. Vinistru, najiščekivaniju hrvatsku izložbu vina koja se iduće godine održava od 9. do 11. svibnja u Poreču.
Pripremio: Tomislav Radić
Vina Vuglec na VinDelu u Mariboru U Slovenskom narodnom gledališču Maribor održan je 15. međunarodni salon vina i gastronomije, VinDel. Na salonu je bilo 500 različitih okusa vina, hrane i drugih pića. Predstavilo se 120 izlagača. Od hrvats... Više [+]
Vina Vuglec na VinDelu u Mariboru
U Slovenskom narodnom gledališču Maribor održan je 15. međunarodni salon vina i gastronomije, VinDel.
Na salonu je bilo 500 različitih okusa vina, hrane i drugih pića. Predstavilo se 120 izlagača. Od hrvatskih izlasgača bili su Tramontana Wood Craft, Vina Vuglec i Fanito obrt
Od Krapinskih toplica udaljen četiri kilometra Vuglec brijeg već godinama privlači goste zbog domaće hrane i vina iz vinarije Borisa Vugleca
Obrt Fanito osnovao je velolučki maslinar Fanito Žuvela. Njegovo maslinovo ulje Torkul, mješavina sorti Lastovka i Drobnica bilo je prvo zaštićeno maslinovo ulje u Hrvatskoj.
Pripremio: Tomislav Radić
Festival Raj(n)ski rizling u središtu Zagreba RR ili Raj(ski) rizling naziv je festivala posvećenog vinima od ove velike bijele sorte koji portal vinskiklub.hr organizira 16. studenog u zagrebačkom Hotelu Capital, Jurišićeva 22. Od 18 sati... Više [+]
Festival Raj(n)ski rizling u središtu Zagreba
RR ili Raj(ski) rizling naziv je festivala posvećenog vinima od ove velike bijele sorte koji portal vinskiklub.hr organizira 16. studenog u zagrebačkom Hotelu Capital, Jurišićeva 22. Od 18 sati će u velikoj dvorani u prizemlju Hotela rizlinge izlagati 20 ponajboljih vinarija iz svih vinorodnih područja kontinentalne Hrvatske, od Plešivice na zapadu do Podunavlja na krajnjem istoku Lijepe naše. Bit će svježih, zrelih i arhivskih rizlinga te suhih, polusuhih, poluslatkih i slatkih.
Svojevrsni prolog subotnjem Festivalu bit će masterclass Vinski vrh: 18 godina rizlinga Bolfan u utorak, 12. studenoga, u 18 sati na katu zagrebačkog hotela Capital. Vlasnik vinarije Tomislav Bolfan predstavit će rizlinge s Vinskog vrha pokraj Hrašćine u Hrvatskom zagorju od berbe 2023. pa do prve iz 2006. godine.
Na dan festivala Raj(n)ski rizling na istome će mjestu biti tri masterclassa. Rizlinzi Mosela by Željko Bročilović Carlos bit će u 14 sati. Prilika je to za kušanje sedam velikih vina iz njemačke regije koja je svojevrsni sinonim za rizling. Tamo su neki od najstrmijih vinograda na svijetu, što omogućuje sunčevim zrakama da dopru do svakoga grozda na trsovima. Bročilović će donijeti sedam vina iz pet vinarije iz berbi od 2022. do 2016.
Vertikala rizlinga plešivičkog velemajstora, naziv je masterclassa na kojem će otac i sin Velimir i Josip Korak predstaviti šest klasičnih rajnskih rizlinga iz berbi 2023., 2020., 2017., 2011., 2009. i 2006., te sedmi, Rajnski rizling 2015. godine.To je dugo macerirano vino bez dodanog sumpora. Vinarija Korak ima restoran s Michelinovom zvjezdicom, a Velimir i Josip najavljuju i iznenađenje iz 2014. koje je malo tko imao priliku kušati.
Netom prije otvaranja Rizling Festa u velikoj dvorani Hotela Capital, u 17 sati bit će svojevrsni vatromet francuskih vina. Rizlinzi Alsacea by Krešo Kožić naziv je masterclassa na koji će ovaj vinski konzultant i edukator, donijeti rizlinge iz šest vinarija i šest berbi: 2022., 2021., 2020, 2015., 2012. i 2009.
Informacije su na stranici
vinskiklub.hr/rr-rizling-rajnski-rizlingfest/
. Tamo su i poveznice na liste vina koja će se kušati na masterclassovima.
Pripremio: Tomislav Radić
Martinje u Sv. Ivanu Zelini Na Trgu Ante Starčevića u Sv. Ivanu Zelini, 8. studenog 2024. u 18 sati počinje Martinje. Uz mirise vina i hrane, dobre glazbe i zagrijavanja za dan sv. Martina, grad Sv. Ivan Zelina za svoje je posjetitelje prip... Više [+]
Martinje u Sv. Ivanu Zelini
Na Trgu Ante Starčevića u Sv. Ivanu Zelini, 8. studenog 2024. u 18 sati počinje Martinje. Uz mirise vina i hrane, dobre glazbe i zagrijavanja za dan sv. Martina, grad Sv. Ivan Zelina za svoje je posjetitelje pripremio tradicionalno krštenje mošta uz preštimanog i veleučenog martinjskog biškupa, te vina zelinskih vinara i Udruge vinara i vinogradara “Brina” te nastup tamburaškog benda “Fini dečki”.
Kao jedan od partner u projektu IN CULTURA VERITAS, Muzej Sveti Ivan Zelina postavlja izložbu „Martinje i martinjski običaji“.
Uz Sv. Ivan Zelinu, u organizaciji Zagrebačke županije i TZ svojih gradova, tu su još i Jastrebarsko i Samobor koji su pripremili i ove godine, u sklopu projekta In cultura veritas, bogat program.
Došel bu sveti Martin! On ga bu krstil, ti ga buš pil!
Pripremio: Tomislav Radić
Krauthaker u Kaiseru Mario Meštrović, voditelj restorana Kaiser na zagrebačkoj Kajzerici u dogovoru s vinarom Vladom Krauthakerom organizirao je radionicu na kojoj je okupio veći broj ljubitelja plemenite kapljice i znalaca – među kojima su... Više [+]
Krauthaker u Kaiseru
Mario Meštrović, voditelj restorana Kaiser na zagrebačkoj Kajzerici u dogovoru s vinarom Vladom Krauthakerom organizirao je radionicu na kojoj je okupio veći broj ljubitelja plemenite kapljice i znalaca – među kojima su bili enolog mr. Franjo Francem i međunarodno poznati i cijenjeni sommelier i predavač-savjetnik Sergij Cesar, inače član i Udruženja talijanskih sommeliera i Međunarodnog udruženja sommeliera. Na radionici je predstaviljena serija posebnih Krauthakerovih bijelih i crnih izdanja.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Željko Suhadolnik
SAJAM PJENUŠACA Sparkling Wine Fest Croatia - sajam za pjenušava vina održat će se 22.-23.11. 2024. godine, tridesetak kilometara od Zagreba, podno Plešivice, u Princess centru u Jastrebarskom. Dvadeset hrvatskih vinara predstavit će svoja... Više [+]
SAJAM PJENUŠACA
Sparkling Wine Fest Croatia - sajam za pjenušava vina održat će se 22.-23.11. 2024. godine, tridesetak kilometara od Zagreba, podno Plešivice, u Princess centru u Jastrebarskom. Dvadeset hrvatskih vinara predstavit će svoja pjenušava vina tradicionalne metode, dok će šest predstavnika ponajprije iz Champagne , predstaviti još 15 vinarija. Oba dana organizirat će se i stručni paneli, seminari, radionice i masterclassovi koje će voditi stručnjaci među kojima i aktualni najbolji sommelier Hrvatske, Kristijan Harjač. Šest chefova kreirat će jela uparena s pjenušcima. Stručnjaci Old Pilot’s destilerije predstavit će tri koktela na osnovi pjenušaca. Događaj zaokružit će i umjetnički doživljaj potkraj dana koji će biti popraćen humanitarnom akcijom u kojoj će sudjelovati svi izlagači, te posjetitelji koji će kušanjem mjehurića moći pomoći najpotrebitijima svojim donacijama. Ulaznice se mogu kupiti na stranici
www.swfcroatia.com
na kojoj je cijeli program događaja i sve bitne informacije. Moguće je kupiti jednodnevnu ili dvodnevnu ulaznicu, a može se izabrati između Business ulaza koji uključuje panele i seminare i Regular ulaza koji uključuje neograničeno kušanje pjenušaca, te odabrati željenu pjenušavu radionicu. Glede gastronomije, već sada može se kupiti karta za JRE & Metro Experience- paket tri signature jela od tri kuhara za svaki dan događaja. Također, u ponudi je i smještaj Hotela Princess**** ,te posebna UBER promocija ako se dolazi iz Zagreba.
Pripremio: Tomislav Radić
DALMATINSKE VINSKE IKONE U ZAGREBU Udruženje Vino Dalmacije na ekskluzivnom kušanju naziva Dalmatinske vinske ikone, u hotelu Esplanade, 29. 10. 2024. u Zagrebu, izložilo je ponajbolja i mahom odležana vina iz podruma vinara cijele Dalmacij... Više [+]
DALMATINSKE VINSKE IKONE U ZAGREBU
Udruženje Vino Dalmacije na ekskluzivnom kušanju naziva Dalmatinske vinske ikone, u hotelu Esplanade, 29. 10. 2024. u Zagrebu, izložilo je ponajbolja i mahom odležana vina iz podruma vinara cijele Dalmacije. Osim toga, sudionici su mogli prisustvovati i jedinstvenoj radionici najuglednijeg vinskog magazina na svijetu, Decantera, koju je održao njihov urednik za Sjevernu Ameriku, Clive Pursehouse.
Nastupilo je 39 vinarija , koje su za 400 posjetitelja pripremili najkvalitetnija vina iz svojih podruma, od kojih su neka arhivska, a neka i nagrađivana na vinskim natjecanjima. Svaka vinarija je pažljivo odabrala po tri etikete koje najbolje odražavaju njihov rad. Bila su to crna vina, odležana bijela vina i prošek.
Kušanje je počelo prigodnim riječima ravnateljice Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište, te izaslanice predsjednika Vlade,Andreja Plenkovića, Sandre Zokić koja je, među ostalim naglasila da su dalmatinska vina izvrsne kvalitete i dragocjeni dio turističke ponude naše zemlje, koja osim što ih turisti iz cijelog svijeta kušaju šalju u svijet i važnu poruku o visokom potencijalu dalmatinskog vinarstva.
Vinarima i okupljenim posjetiteljima obratio se i potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore(HGK) Dragan Kovačević koji je naglasio kako se trendovi potrošnje vina mijenjaju te da se na tržištu susrećemo s generacijom znatiželjnih mladih potrošača koji tek ulaze na vinsku scenu i koji žele istraživati autentične okuse i mirise.. Stoga je poruka vinarima da vrijedi njegovati tradicionalne dalmatinske sorte, koje novim, ali i starim potrošačima vina šire vidike.
Posebnu važnost ovogodišnjoj manifestaciji dao je spomenuti masterclass koji je vodio Clive Pursehouse, urednik za Sjevernu Ameriku u vinskom časopisu Decanter. Pursehouse je govorio o potencijalima dalmatinskih vina na američkom tržištu..
Među ostalim značajnim gostima bili su i švicarski vinski stručnjak hrvatskog porijekla Ivan Barbić, Master of Wine, te Thomas Vaterlaus, glavni urednik najstarijeg švicarskog vinskog časopisa Vinum.
Vinari koji su izlagali na manifestaciji su: Ško vina, Zlatan otok, OPG Davor Livaić, Grabovac, Opus vina, Miljas, Svirče, Vislander, Black island winery, Rizman, Zoro, OPG Vina Vizzulin, Kastel Sikuli, Hvar Hills, Terra Madre, Ante Sladić Vino, Tomić, Bora, Saints Hills, Pavičić vina, Ventus, Vina Marijan, Kraljevski vinogradi, Miloš, braća Plančić, Prović, Stina, Carić, Gracin, Grgić vina, Jerković, Testament, Katich, Baraka, Korta Katarina, Lipanović, Dalmatian ego, Prgin i Volarević.
Dalmatinske vinske ikone održane su pod pokroviteljstvom Hrvatske gospodarske komore i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te uz podršku OTP banka, California trade, DIAM, Romerquelle i Gligora.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić, Zoran Lutz
Predstavljena nova Santa Elisabetta Albert i Nikola Benvenuti iz vinarije Benvenuti, u četvrtak 24.10.2024. u hotelu Navis u Opatiji predstavili su novo godište crvenog vina, terana Santa Elisabetta. “Santa Elisabetta je svakako naše najvaž... Više [+]
Predstavljena nova Santa Elisabetta
Albert i Nikola Benvenuti iz vinarije Benvenuti, u četvrtak 24.10.2024. u hotelu Navis u Opatiji predstavili su novo godište crvenog vina, terana Santa Elisabetta.
“Santa Elisabetta je svakako naše najvažnije vino, plod potrage za savršenim izričajem terana, koji se kao sorta duboko ukorijenio u kolektivno sjećanje i tradiciju našeg motovunskog kraja, zbog čega smo se brat i ja od samih naših početaka zarekli napraviti od nje veliko vino. Vino koje će s jedne strane vjerno reprezentirati sortu i motovunski terroir, koji je po mnogočemu specifičan, a koje će s druge strane ponuditi balans i kvalitetu jednaku drugim najboljim crnim vinima svijeta. Znam da ta naša razmišljanja mogu nekome zazvučati ambiciozno ili samouvjereno, ali mi zaista neizmjerno vjerujemo u teran i njegov izniman potencijal za najveće dosege. Iskustveno znamo da u našem kraju nema druge sorte koja tako graciozno dozrijeva i koja s godinama odležavanja samo napreduje.” rekao je Albert Benvenuti.
Nikola Benvenuti je rekao: “Teran je bujna sorta s razlogom, naime kasne je prirode i obično ga beremo zadnjeg. Što znači da su potencijalni rizici i gubici vrlo izgledni, bilo zbog vremenskih nepogoda ili zbog brojne gladne faune, pa se priroda pobrinula da količinom nadoknadi te gubitke. S druge strane mi imamo taj jedan poseban položaj naziva Santa Elisabetta, koji je zapravo samo sljeme naših vinograda okruženih šumom, koji zbog tipa tla i izrazite osunčanosti, prirodnim putem reducira prinose i koncentrira grožđe, čiji urod mi još dodatno smanjimo zelenom berbom i koji nam onda daje takvo savršeno grožđe da smo ga bili prisiljeni posebno vinificirati i od njega napraviti unikatno vino. Taj položaj čak i u godištima kad drugi vinogradi zbog kiša ili drugih nepogoda pate, nepogrešivo i redovno isporučuje zrelo i zdravo grožđe. Prirodnim putem koncentrira ekstrakt u bobici, ukroti i ublaži divlji karakter terana i u konačnici da slojevito vino savršenog balansa i istovremeno puno energije. Po meni ne postoji ništa autentičnije u Istri od motovunskog terana, a kad je sa Santa Elisabette,onda je taj teran sasvim blizu savršenstvu.”
Za Santa Elisabettu iz 2020. koja je upravo izašla na tržište rezervacije već nadmašuju
dostupne količine. Jedna od posljedica kontinuiteta visoke potražnje za ovim vinom je da je ono
postalo meta pasioniranih kolekcionara i zaljubljenika u vino.
Pripremio: Tomislav Radić