Svjetski je dan pasa - znate li da mogu otkriti bolesti usjeva?
Danas je Svjetski dan pasa pa se valja prisjetiti kako su čovjek i pas prijatelji od davnina. Upravo su oni bili prve domaće životinje među sisavcima.
Smatra se da su ih ljudi pripitomili prije 20 do 40 tisuća godina, prilikom razvoja lovačko-sakupljačkog društva.
Dakle, oni su od davnina čovjekovi važni partneri u poljoprivredi i ruralnom životu. U prošlosti su pastirski psi čuvali stada ovaca i goveda, štitili ih od predatora, usmjeravali njihovo kretanje, a što ponegdje čine i danas. Takvih bismo motiva mogli gledati i češće, s ozbirom na zelene politike.
Lovni psi bili su bitni za osiguranje hrane, dok su čuvari štitili imanja od uljeza.
Danas, u modernoj poljoprivredi, i dalje su nezamjenjivi - pomažu u stočarstvu, čuvanju imanja, ali i otkrivanju bolesti i nametnika na biljkama.
Naime, znanstvenici su istrenirali pse da nanjuše bolest usjeva zvanu ozelenjavanje agruma (Citrus Greening) koja je pogodila voćnjake naranči, limuna i grejpa na Floridi, Kaliforniji i Teksasu. Psi ga mogu otkriti tjednima do godinama prije nego što se pojavi na lišću i korijenju drveća.
"Tehnologija zvana pseći nos je stara tisućama godina", izjavio je za AP Timothy Gottwald, istraživač pri američkom Ministarstvu poljoprivrede i koautor studije o ranom otkrivanju bolesti. "Istrenirali smo ih da love novi plijen - bakteriju koja uzrokuje vrlo štetnu bolest usjeva", otkrio je prije par godina.
U jednom eksperimentu u voćnjaku grejpa u Teksasu, trenirani psi bili su točni u 95% slučajeva u razlikovanju novozaraženih stabala od zdravih.
Čovjek i pas će, po svemu sudeći, zauvijek ostati veliki prijatelji.
Foto: Shutterstock/maxim ibragimov