Pretraga tekstova
Zašto su majke i babe sklanjale djecu sa mjesta gdje se nešto zida, a djevojke donosile vodu zidarima?
Zidarstvo spada u najstarija i najcjenjenija zanimanja. Graditelj koji zna kako nastaje hram, palata, akvadukt ili kameni zidovi bio je prvi saradnik vladara i njegova desna ruka od pojave prvih država.
U drevnom Egiptu zidari su bili odlično plaćeni uz obavezu da tajnama zanata pouče sina ili zeta. U Mesopotamiji, Asiriji, Kini, u državama južne Amerike, svuda je zidar, naročito majstor zidar, uz koljeno kralja. Stari svijet ostavio je nevjerovatna djela građevinske vještine, a novija vremena nastavila su ovu praksu.
U antičkoj Grčkoj i Rimu zidari imaju svoja tajna udruženja, a cijeli posao blisko je povezan sa obredima, uglavnom rezervisanim samo za "posvećene", to jest nije mogao da ih vidi niti da u njima učestvuje niko ko i sam nije od tog zanata. Od tada pa do savremenog doba, ko zna da zida, neće biti bez posla.
Jasno je da su poljoprivrednici visoko cijenili zidare. Ne u smislu da su u selu gradili impozantno veliki hram ili neko drugo arhitektonsko čudo, ali, uvijek je postojala potreba da se sazida kuća, štala ili ekonomske prostorije, put ili brana. Znali su i poneki poljoprivrednici jednostavnije poslove, na primjer da poprave krov, sagrade svinjac ili oblijepe blatom ili malterom kuću ili šupu i te poslove su radili u svom domaćinstvu ili za rodbinu i poznanike, kad bi se ukazala potreba. A kako su "znali znanje", bili su visoko cijenjeni u svojoj sredini.
Kad je prvi školovani zidar stigao u selo, pa na licu mjesta procijenio teren, izračunao i rekao poljoprivrednicima koliko tu treba cigala, drvne građe, maltera i vremena, i još to sve sabrao koliko će da košta – nije poznato. Ipak, nema sumnje da je izazvao pravo strahopoštovanje kod mještana.
Moguće je da su se majstori ispočetka mnogo smijali običajima u selima prilikom gradnje kuće – kako seljaci prskaju temelje krvlju, "da bi se građevina održala", a majke i babe sklanjaju djecu od mjesta gdje se zida, da neko ne bi "uzidao sjenku" djeteta u temelje.
Narodne pjesme svih naroda u regionu prepune su primjera da je nečija sjenka ili čak živa osoba uzidana u temelje, što svjedoči da je cijeli posao nekad bio povezan sa žrtvovanjem. Rade Neimar, Sinan Mimar i Ivan Dunđer, stvarne historijske ličnosti, graditelji znamenitih građevina, ulaskom u narodnu književnost postali su mitski junaci ravnopravno sa vitezovima koji ubijaju zmajeve.
Vremenom su se običaji mijenjali, pa je od nekadašnjeg žrtvovanja životinje na mjestu gdje se gradi nova kuća ostalo da poljoprivrednik hrani i časti zidare za sve vrijeme dok rade kod njega. Tri obroka dnevno tokom cijelog posla, za majstora i pomoćnike bilo je obavezno za domaćina, domaćicu i cijelo domaćinstvo.
Odrasle djevojke iz sela naročito bi donosile vodu za radnike, vjerujući da će im to donijeti sreću u braku, a djeca i svi koji nisu imali previše posla dolazili su da gledaju kako gradnja napreduje. Kad se sagradi ugao kuće prema istoku, poljoprivrednici su opet klali životinju, pijetla, prase, negdje čak i ovna, da se zidari i svi koji pomažu počaste.
Kad se postavi glavna greda, opet se pravila gozba, a na kraj grede kačila se nova košulja za majstora zidara. Prilikom završetka cijelog posla, opet je sljedovalo slavlje sa bogatim obrokom i veseljem do zore.
Prema vjerovanju, ko ne bi častio zidare i isplatio im sve kako je dogovoreno, imao bi stalno neke kvarove u novoj kući, a najmanje što bi ga zadesilo bilo bi da se dim s ognjišta ili iz peći "vraća" u životni prostor, čineći ga tako vrlo neprijatnim za stanovanje.
Šta god da se desilo s građevinom, seljani bi ogovarali domaćina da nije častio i hranio zidare "kao što je red". Useljenje u novu kuću bilo je također povod da se cijelo selo okupi i počasti, ali i da svi gosti donesu poklone domaćinima.
A da li se Vi pridržavate nekih običaja kada gradite kuću, štalu...? Pišite nam u komentarima!
Tagovi
Zidar Običaji Pogled u prošlost Vjerovanje Gradnja kuće
Autorica
Više [+]
Diplomirana pravnica, novinarka, autorica tri romana i pjesnikinja u ilegali. Surađivala je s raznim redakcijama i portalima. Poseban interes pokazuje za život žena na selu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 2 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.