Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Gardenija
  • 18.01.2019. 18:00

Uzgoj gardenije, iznimno cijenjene, ali zahtjevne biljke

Gardenija je vrlo lijepa ukrasna sobna biljka, opojnog mirisa. Zahtjevne su za uzgoj u uobičajenim uvjetima zatvorenog prostora. Unatoč tome, uživanje u pogledu na njezine procvale cvjetove, gardeniju čine vrijednom toga truda.

Foto: Pixabay/821292
  • 676
  • 24
  • 0

Gardenija (Gardenia jasminoides), iznimno je cijenjena ukrasna biljka. Krasnih cvjetova, očaravajućeg mirisa, te jedinstvenosti, omiljen je izazov za uzgajivače. Zahtjevne su za uzgoj u uobičajenim uvjetima zatvorenog prostora. Unatoč tome, uživanje u pogledu na njezine procvale cvjetove, gardeniju čine vrijednom toga truda.   

Širokih, sjajnih zelenih listova i lijepih, nježnih bijelih cvjetova. Porijeklom iz Azije. U svojem prirodnom ekosustavu, gardenija je zimzelen grm ili manje drvo.  

U kontinentalnom području, gardeniju možete ostaviti vani tijekom proljeća i ljeta, nakon što temperature budu iznad 16°C. Ukoliko dođe do snižavanja noćnih temperatura ili samo takve mogućnosti, unesite gardeniju u zatvoreni prostor.

Kao i sve ostale biljke, gardenija će najbolje uspijevati ako su joj omogućeni idealni uvjeti za rast. Zahtjeva dosta svjetlosti, ali ne i direktnu svjetlost koju je ljeti potrebno izbjegavati. Supstrat treba biti konstantno vlažan, no zimi se zalijevanje treba smanjiti. Zalijevati kišnicom sobne temperature. Odgovaraju joj temperature između 16 i 24°. U slučaju nižih temperatura, zaštititi ju od propuha. Gardenija preferira kiselo tlo (5-6 pH), što je slično supstratu za rododendron (dostupno u vrtnim centrima). Prihrana treba biti dvaput sedmično azotnim đubrivom. Preko zime, gardeniju treba prihranjivati s univerzalnim đubrivom svakih 5 do 6 tjedana.

Koje je pravo đubrivo za biljke u saksijama?

Presađivanje gardenije provodi se u proljeće ili svako drugo proljeće. Ako primijetite da nema dovoljno prostora ili da ne izgleda dovoljno zdravo, čak i provjereno nepostojanje bolesti i štetočina, gardeniju treba presaditi u veću posudu. Kod presađivanja koristite supstrat za rododendrone ili gardenije.

Uz poseban supstrat, kod uzgoja gardenije potrebno je obratiti pozornost na niske temperature i neredovito zalijevanje. Izlaganje tim nepovoljnim uvjetima, gardeniji će uzrokovati opadanje listova i pupova. Osim toga, gardenija je vrlo osjetljiva na štetočine (lisne uši i stjenice) i bolesti (pepelnica i antraknoza).


Tagovi

Gardenija Sobno bilje Ukrasno bilje Zahtjevan uzgoj Uzgoj gardenije


Autorica

Martina Režek

Više [+]

Magistra inženjerka hortikulture Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s ciljem usavršavanja na području znanosti u poljoprivredi.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

U Marića gaju u Grudama održana jedinstvena kulinarska manifestacija "Raštikijada". 🥬🫕 Raštika- tradicionalno hercegovačko tzv. sirotinjsko jelo, danas se svrstala među najzdravije i najskuplje namirnice.🥬🥬🥬 A jeste li znali da je Duva... Više [+]