Pretraga tekstova
Gardenija je vrlo lijepa ukrasna sobna biljka, opojnog mirisa. Zahtjevne su za uzgoj u uobičajenim uvjetima zatvorenog prostora. Unatoč tome, uživanje u pogledu na njezine procvale cvjetove, gardeniju čine vrijednom toga truda.
Gardenija (Gardenia jasminoides), iznimno je cijenjena ukrasna biljka. Krasnih cvjetova, očaravajućeg mirisa, te jedinstvenosti, omiljen je izazov za uzgajivače. Zahtjevne su za uzgoj u uobičajenim uvjetima zatvorenog prostora. Unatoč tome, uživanje u pogledu na njezine procvale cvjetove, gardeniju čine vrijednom toga truda.
Širokih, sjajnih zelenih listova i lijepih, nježnih bijelih cvjetova. Porijeklom iz Azije. U svojem prirodnom ekosustavu, gardenija je zimzelen grm ili manje drvo.
U kontinentalnom području, gardeniju možete ostaviti vani tijekom proljeća i ljeta, nakon što temperature budu iznad 16°C. Ukoliko dođe do snižavanja noćnih temperatura ili samo takve mogućnosti, unesite gardeniju u zatvoreni prostor.
Kao i sve ostale biljke, gardenija će najbolje uspijevati ako su joj omogućeni idealni uvjeti za rast. Zahtjeva dosta svjetlosti, ali ne i direktnu svjetlost koju je ljeti potrebno izbjegavati. Supstrat treba biti konstantno vlažan, no zimi se zalijevanje treba smanjiti. Zalijevati kišnicom sobne temperature. Odgovaraju joj temperature između 16 i 24°. U slučaju nižih temperatura, zaštititi ju od propuha. Gardenija preferira kiselo tlo (5-6 pH), što je slično supstratu za rododendron (dostupno u vrtnim centrima). Prihrana treba biti dvaput sedmično azotnim đubrivom. Preko zime, gardeniju treba prihranjivati s univerzalnim đubrivom svakih 5 do 6 tjedana.
Presađivanje gardenije provodi se u proljeće ili svako drugo proljeće. Ako primijetite da nema dovoljno prostora ili da ne izgleda dovoljno zdravo, čak i provjereno nepostojanje bolesti i štetočina, gardeniju treba presaditi u veću posudu. Kod presađivanja koristite supstrat za rododendrone ili gardenije.
Uz poseban supstrat, kod uzgoja gardenije potrebno je obratiti pozornost na niske temperature i neredovito zalijevanje. Izlaganje tim nepovoljnim uvjetima, gardeniji će uzrokovati opadanje listova i pupova. Osim toga, gardenija je vrlo osjetljiva na štetočine (lisne uši i stjenice) i bolesti (pepelnica i antraknoza).
Tagovi
Gardenija Sobno bilje Ukrasno bilje Zahtjevan uzgoj Uzgoj gardenije
Autorica
Više [+]
Magistra inženjerka hortikulture Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s ciljem usavršavanja na području znanosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.