Pretraga tekstova
Nedostatak svjetlosti, suh vazduh, isušivanje supstrata, pojava grinja su samo neki od problema koji se javljaju u zimskom periodu.
Sobne biljke u zimskom periodu su izložene brojnim izazovima. Svjetlost je smanjenja, a vazduh je suh zbog grijanja. To ih čini osjetljivim na napade štetočina i pojavu oboljenja. Potrebno je pravilno odrediti kada i u kojoj količini zalijevati.
Najveći problem je što su dani kraći i većina sobnih biljaka pati od nedostatka svjetlosti. Sve ih je potrebno postaviti što bliže prozoru, ali ne u blizini grejanih tijela ili iznad radijatora. Potrebno je izbjegavati mjesta gdje se otvara prozor zbog ulaska hladnog vazduha u prostoriju i naglih promjena temperature.
Nekim biljkama će bolje odgovarati svijetli hodnici i prostorije sa nižom temperaturom od 16 do 20ºC. Takvi uslovi će odgovarati papratima i fikusima.
Za neke vrste je potrebno redovno zalijevanje, jer u ovakvim uslovima se zemlja u saksijama i posudama brzo isušuje. Za biljke koje cvjetaju u ovom periodu potrebno je obezbijediti odgovarajuća đubriva, najčešće tečna koja se dodaju prilikom zalijevanja. Većini biljka će biti dovoljno da se zalijevaju jednom sedmično. Ne treba pretjerivati, posebno kada su u pitanju kaktusi i orhideje.
Vazduh u prostorijama je suh i zbog toga je neophodno redovno prskati vodom i brisati prašinu sa listova. Vlaženje listova će spriječiti pojavu smeđih vrhova. U prostoriji vlažnost može da se povećava ovlaživačima, sobnim fontanama. Alternativno, možete tanjiriće napuniti kuglicama gline i preliti vodom i tako osigurati veću vlažnost u blizini biljaka. Kuglice imaju osobinu da polako otpuštaju vlagu u dužem vremenskom periodu.
Zbog suhog vazduha i visoke temperature često se javljaju razne vrste grinja. Povećanjem vlage smanjuje se mogućnost njihovog razmnožavanja i razvoja. Kada uočite njihovo prisustvo potrebno je brzo reagovati, jer imaju veliku moć reprodukcije.
Napadnutu biljku je potrebno zaliti i dobro oprati, najbolje napraviti blago tuširanje. Odnesite je u drugu prostoriju gdje nema drugog bilja. Od prirodnih sredstava za suzbijanje se koriste ona na bazi ulja neem-a, uljane repice, bijelog luka ili duhana. Pomoći će i žute ljepljive ploče na bazi feromona na koje se lijepe za leteće forme štetočina.
Tagovi
Sobne biljke Zimovanje sobnih biljaka Zaštita sobnih biljaka Zalijevanje zimi Suh zrak Tuširanje biljaka
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 13 sati
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 14 sati
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 14 sati
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 3 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 6 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.