Pretraga tekstova
Božićni kaktus (lat. Epiphyllum Truncatum) u ovo doba godine, uz božićnu zvijezdu, poprima najljepše ruho te se često može pronaći kao sobna biljka ili ukras u našim domovima. Donosimo savjete kako ga njegovati.
Božićni kaktus (lat. Epiphyllum Truncatum) u ovo doba godine, uz božićnu zvijezdu, poprima najljepše ruho te se često može pronaći kao sobna biljka ili ukras u našim domovima. Idealna je za suhe zatvorene prostore i ne treba joj prečesto zalijevanje. Njezine raširene, sjajno-zelene grane mogu narasti i do pola metra, a cvjetovi mogu biti crvene, žute, bijele, ružičaste ili ljubičaste boje. Božićni kaktus vrlo je osjetljiv u vrijeme cvatnje, točnije u rano proljeće i zimi. To znači da se u tom razdoblju ne preporučuje premještati biljku na neko drugo mjesto u stanu. Idealna temperatura u prostoriji za uzgoj božićnog kaktusa bila bi od deset do 20 stupnjeva Celzijusa.
Svaki od cvjetova može doseći veličinu i do sedam centimetara, no upravo je u ovo vrijeme cvatnje božićni kaktus osjetljiviji nego ikada, piše Zadovoljna.hr.
Iako je riječ o biljci iz porodice kaktusa, ipak treba ponešto drugačije uvjete od pustinjskih primjeraka.
Da bi božićni kaktus bio u punom cvatu, potrebno je pripaziti na količinu vode. Preporučuje se zalijevati ga jednom tjedno ili svakih nekoliko dana lagano osvježiti njegove listove i tlo prskanjem vodom. U bilo kojoj trgovini potrepštinama za kuću ili specijaliziranim poljoapotekama možete pronaći bocu s raspršivačem za svega nekoliko kuna. Kada vidite da njegovi pupoljci počinju bubriti, što je znak da će uskoro procvjetati, lagano povećavajte količinu vode.
Također je važno da se, baš kao i na količinu vlage, pripazi i na svjetlost. Božićni kaktus nije ljubitelj izravne sunčeve svjetlosti. Zato ga je najbolje smjestiti u istočni dio stana ili kuće kako bi ujutro dobio ponešto jače svjetlosti koja će tijekom dana opadati. U idealnim uvjetima trebalo bi mu osigurati 10 sati dnevnoga svjetla i 14 sati mraka kako bi se potaknulo njegovo cvjetanje.
Ako je vaš kaktus već duže vrijeme u nekom dijelu stana ili kuće koje možda prema svemu dosad rečenom i nije idealno, ne preporučuje se sada ga premještati jer je riječ o biljci koja je u vrijeme cvatnje izrazito osjetljiva na bilo kakvu promjenu, što može biti pogubno za nju. Božićnom kaktusu je, nakon što pokaže prve cvjetne pupoljke, potrebno mirovanje. Čak i najmanja promjena uzrokovat će ispadanje svih pupoljaka u nastajanju.
Kada prođe vrijeme cvatnje, božićni kaktus možete presaditi u veću teglu, što je potrebno raditi svake dvije do tri godine, a upravo je tada i vrijeme za njegovo razmnožavanje lisnim reznicama. Svakako to izbjegavajte u ovom periodu cvatnje.
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)