Pretraga tekstova
Tasmanijski plavi eukaliptus polovinom je 19. vijeka uvezen u SAD iz Australije.
Krivac za strahoviti požar koji divlja u saveznoj državi Kalifornija i koji je do sada odnio pet ljudskih života, uz desetke povrijeđenih i više od 100.000 iseljenih stanovnika, po svemu sudeći je jedna - biljka.
Točnije, tasmanijski plavi eukaliptus (eucalyptus globulus), koji je polovinom 19. vijeka uvezen iz Australije.
Ovo stablo koje doseže visinu i do 30 metara, prepuno je ulja, listovi su mu u obliku srpa, a sa “čupavih” debla kora se stalno ljušti.
Prema tvrdnjama stručnjaka, ova vrsta eukaliptusa ima povećan rizik od požara. Kora koju odbacuje brzo se suši, postaje potencijalno gorivo, lako se prenosi vjetrom i može širiti vatru na kilometre udaljenosti.
Osim toga, eukaliptusovo ulje, inače intenzivnog, prepoznatljivog mirisa, u požaru čini stabla izuzetno zapaljivima. Prema nekim tvrdnjama, ulje eukaliptusa jače gori od smole.
Tasmanijski plavi u svojim listovima sadrži otrovne sastojke koji mu služe kao odbrana od raznih kukaca. Drveće koje raste na područjima koja nisu tako plodna ima više tih otrovnih sastojaka.
Upravo takvo tlo je u Kaliforniji koje je nekada bilo gotovo pustinjsko i gdje je ova vrsta bez problema opstala. Biljka je vrlo invazivna i u kratkom vremenu je istisnula autohtone biljke koje su bile otporne na vatru.
Uspjeh tamošnjeg opstanka eukaliptusa djelimično je posljedica nedostatka prirodnih neprijatelja. Budući da su uzgajani iz sjemenki, nisu donijeli nikakve štetnočine ili patogene s kojima se bore u Australiji.
Osim toga, ovo stablo je bilo vrlo popularno jer već za 15 godina doseže svoj vrhunac i zbog bogate krošnje dobar je zaštitnik od vjetra.
Mnogi su bili zagovornici da se ova stabla ne ruše iako je još 1991. godine u katastrofalnim požaru u East Bayu, koji je odnio 25 života upravo eukaliptus bio glavni krivac za tragediju.
U međuvremenu, stotine hiljada njegovih stabala raširile su se na području savezne države Kalifornije i praktično okružile Los Angeles, gdje se vatrogasci i dalje bore s vatrenom stihijom.
Tagovi
Požari u Kaliforniji Šteta Vatra Eukaliptus Invazivna vrsta Tasmanijski plavi eukaliptus
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 3 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 3 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 3 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.