Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Orhideje
  • 28.04.2017. 08:00

Kako uzgojiti orhideje, simbol ljubavi i ljepote?

Orhideje nas privlače ljepotom svog cvijeta, ali kako bi se pravilno razvijale i pružile nam zadovoljstvo uživanja u njima, neophodno je poznavati osnovne zahtjeve njihove njege.

Foto: Ana Milošević
  • 1.374
  • 65
  • 0

Orhideje, simbоl ljubаvi i ljеpоtе, jesu jedna od najbrojnijih familija cvijetnica, sa više desetina hiljada vrsta i hibrida. Cvjetovi različitih kombinacija boja, oblika, dezena i veličina, svijet orhideja čine čudesnim i za mnoge neodoljivim.

Jedne od najpopularnijih i najčešće gajenih u sobnim uslovima jesu orhideje roda falenopsis (lat. phalaenopsis), karakteristične po cvijetu koji izgledom podsjeća na noćnog leptira u letu, pa se još nazivaju noćni leptir ili moljac orhideje.

Ljubav na prvi cvijet

Ana Milošević jedna je od mnogih koju su privukle neobičnost i ljepota orhideja. Strast se probudila slučajno, kada je od kćerke na poklon dobila jedan cvijet falenopsisa i ubrzo je postala pravi kolekcionar ovog roda orhideja.

"Prvu falenopsis orhideju sam dobila od kćerke u januaru 2015. godine i od tada kreće zaljubljivanje u taj prelijepi rajski ili carski cvijet, sa kojim se priroda poigrala ljepotom njegove raskoši i spektrom boja. Sada moja kolekcija obuhvata 61 saksiju. Nekada su bogati i imućni ljudi imali privilegiju da uživaju u orhidejama, što danas nije slučaj i jako mi je drago zbog toga, jer je orhideja simbol ljubavi i blagostanja u domu i danas je mnogi mogu sebi priuštiti", priča naša sagovornica.

Jedne od najpopularnijih i najčešće gajenih u sobnim uslovima jesu orhideje roda falenopsis

Sklad svjetlosti, toplote i vlažnosti

Kako rod falenopsis spada u epifitne biljke, kao i većina orhideja, i u prirodi ne raste iz zemlje, već najčešće na stablima drveća, koristeći ih kao fizički oslonac, za njegov pravilan razvoj potrebni su specifični uslovi, a pri tome ključnu ulogu ima skladan odnos između svjetlosti, temperature i vlažnosti vazduha.

Gajen u kućnim uslovima falenopsis svoje korijenje, koje je sposobno da obavlja fotosintezu, često izbacuje izvan saksije, u potrazi za vazduhom i svjetlom, pa se ono brzo isušuje, posebno pod uticajem direktnih sunčevih zraka. Sa druge strane, nedovoljno osvjetljenje može da uspori ili da potpuno zaustavi cvjetanje.

Temperatura koju falenopsis zahtjeva je ista ona koja odgovara i ljudima, kreće se od 18°C do 30°C, bez učestalih toplotnih kolebanja. Vlažnost vazduha mora da odgovara temperaturi prostorije, pri većoj toploti neophodna je veća vlažnost i obrnuto.

"Kada se orhideja donese u dom, trebalo bi joj odabrati idealno mesto. To bi bio istočni prozor, ali kod mene je južni, koji im jako prija. Dobro napreduju i cvjetaju, s tim što su prozori zaštićeni od direktnog sunca, jer one ne vole direktne sunčeve zrake. Opašće im listovi u tom slučaju. Takođe, ne vole premještanje, već kada im nađete odgovarajuće mjesto, tu bi trebalo da stoje. Zalijevaju se po potrebi, kada žile posive, zimi je to otprilike na 15 dana, a ljeti na sedam dana, s tim što se zimi samo zalijevaju, a ljeti mogu i da se potapaju u vodi, jer se zbog vrućine supstrat brže isušuje. Ali, višak vode dovodi do truljenja biljke, jer ne trpe zadržavanje vode u supstratu", objašnjava Ana i dodaje da je za orhideje važna i prihrana, i to u zimskom periodu jednom, a ljeti dva puta mjesečno, prema upustvu priloženom uz bocu.

Presađivanje i razmnožavanje

Pored svjetlosti i toplote, kod uzgoja orhideja od velikog značaja je i supstrat koji se koristi, kao i pravovremeno presađivanje i pravilno razmnožavanje.

"Za orhideje je potreban supstrat, koji predstavlja mješavinu kokosa, treseta i borove kore i kupuje se u većim cvjetnim centrima, s tim što ja to miješam sa ručno napravljenim supstratom od borove kore, u srazmjeri pola-pola. Biljke se presađuju po potrebi, kada im baš postane tijesno u saksiji i kada žile više ne mogu da napreduju, ili kada se primijeti da biljka nije dobro i da propada. Orhideje mogu da se razmnožavaju u kućnim uslovima iz vegetativnih izdanaka, ili, kako se još zovu baznih keikija, a to je onda kada od glavne biljke imamo još neku mladu i kada ona pusti žile. Razmnožavanje je moguće i kada na cvjetnoj grani, na članku, dobijemo keiki bebicu i čekamo da žile narastu do 5 cm i mora da ih ima tri, kako bi se užilila u supstratu, ali ja ne volim takav proces, jer je potrebno oko godinu dana da bi se keiki odvojio od biljke, što je mučenje za majku orhideju", kaže Miloševićeva.

Cvjetanje počinje tokom zime

Privilegija uživanja u cvijetu

Ono što orhideje čini fascinantnim, jesu njihovi cvjetovi. Nakon ljetnjeg perioda mirovanja, u jesen se razvijaju cvjetne grane, da bi tokom zime otpočelo cvjetanje koje traje od tri do pet mjeseci, što zavisi od naše brige prema biljci.

"Sa početkom cvjetanja, krajem decembra, počinje i moje radovanje, kao plod rada i ljubavi koju ja ovim biljkama dajem, a one mi vraćaju prelijepim cvjetovima u kojima maksimalno uživam i dobijam pozitivnu energiju. Vidim da se i moji gosti sve više zanimaju za njegu i pravilan uzgoj orhideja u kućnim uslovima", zaključuje ova zaljubljenica u orhideje.

Foto: Ana Milošević


Tagovi

Orhideja Phalaenopsis Ana Milošević Golobok Moljac orhideje


Autorica

Dragana Milićević

Više [+]

Dragana Milićević, Zaječar

Izdvojeni tekstovi

KLUB

U nekim hladnijim krajevima BiH se još sije krompir...