Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ljekovito bilje
  • 23.09.2023. 09:00

Cikorija više poznata kao korov, a znate li koliko je ljekovita?

Njen korijen je bogat inulinom, posebno u jesen. Može se kaoristiti i kao zamjena za kafu. Evo kod kojih tegoba pomaže

Cikorija više poznata kao korov, a znate li koliko je ljekovita?
Foto: Depositphotos/LifeCollectionPhotography
  • 6.257
  • 176
  • 0

Vodopija, cikorija ili konjogriz kod nas se tretira kao korov, a malo ko poznaje njena ljekovita svojstva. To je vrlo česta biljka našeg podneblja. Postoje tri vrste, a kod nas je prisutna ljekovita ili običnaCichorium intybus. Rasprostranjena je i raste na različitim površinama u polju, uz puteve, na zapuštenim mjestima i zemljištima pa čak i u pukotinama betona i asfalta.

Cvijeta od jula do septembra korijen se ubire u jesen, a list i cvijet ljeti. Korijen vodopije sadrži od 20 do 40 posto inulina. Sastav inulina u korijenu ove ljekovite biljke zavisi od godišnjeg doba, zatim koliko je bilo sunčanih i kišnih dana, kakve su temperature, kakav je sastav zemljišta i drugih faktora.

Suši se u rerni

Inulin je posebno interesantan jer djeluje na sniženje šećera u krvi zbog čega se ova biljka najviše i koristi. Korijen vodopije najviše inulina sadrži u jesen pa se tad vadi iz zemlje kad gornji dio biljke polako vene. Korijen se očisti i isiječe na komade i suši u rerni na 30 do 40 stepeni uz poluotvorena vrata.

Takođe, vodopiju možemo brati u punom cvatu, njen nadzemni dio, koji se suši i spravlja kao svaki čaj. Upotreba čaja na ovaj način može pomoći regulisanju probave, čišćenju jetre, čišćenju žuči, jača imunitet i djeluje opuštajuće. Zbog gorkih materija koje sadrži snažno drenira jetru pa se može koristiti kao sastav drugim detoksima. Čaj se može praviti i od samih cvjetova ove biljke koji je odličan napitak kod dječije ostipacije sa blagom temperaturom. Mladi listovi obiluju željezom i vitaminom C i pripremaju se kao svježa salata ili špinat.

Danas se najviše koristi za snižavanje šećera u krvi, ali ne zaostaje i njegova ranija upotreba za izbacivanje vode iz tijela kod upalnih stanja bešike i mokraćnih kanala. Naučna istraživanju su  dokazala da vodopija osim što djeluje na izbacivanje tečnosti izuzetno djeluje antibakterijski. Snažno podiže imunitet i daje energiju, poboljšava apetit.

Zamjena za kafu

Korijen ove biljke može se upotrebiti kao zamjena za kafu na taj način što se prethodno isjeckan i osušen korijen dodatno proprži u rerni dok malo ne potamni, nakon hlađenja melje se mlinom i koristi umjesto kafe. Ovaj način pripreme se koristio tokom rata ko je poznavao ovu osobinu cikorije.

Cikorija - lagana za uzgoj, a primjenjiva od kozmetike do ishrane stoke

Ova naširoko rasprostranjena biljka na našem području je veoma zapostavljena u upotrebi iz razloga nepoznavanja njenih ljekovitih osobina. Ubrzo nam dolazi jesen kad je pravo vrijeme za kopanje korijena vodopije koji u tom periodu ima najviše inulina.


Povezana biljna vrsta

Cikorija

Cikorija

Engleski naziv: Industrial chicory | Latinski naziv: Cichorium intybus L. (Partim)

Cikoriju su uzgajali stari Grci, Rimljani i Egipćani i koristili njezino lišće za salatu i kao ljekovitu biljku. Dvogodišnja je biljka koja u prvoj godini oblikuje zadebljali... Više [+]

Tagovi

Vodopija Cikorija Konjogriz Cichorium intybus Korijen cikorije Ljekovito bilje Zamjena za kafu Inulin


Autorica

Danijela Plavšić

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom. Uvijek spremna na nove izazove u oblasti agrobiznisa. U stalnom kontaktu sa poljoprivrednim proizvođačima i njihovim problemima proistekla je borba za bolji položaj istih i za borbu agrara uopšte. Iz tog razloga bavi se i agrarnom politikom.