Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Kochia scoparia
  • 12.03.2022. 07:30

Biljka metlica: dekorativna, krmna biljka koja kontrolira eroziju tla

Odlikuje se brzim rastom, a njene guste grane i listovi formiraju zbijenu formu. Raste na svim tipovima zemljišta, osim veoma kiselima

Foto: Depositphotos/YK1500
  • 291
  • 38
  • 0

Biljka metlica, ljetni čempres ili vrtna metla Kochia scoparia ili Bassia scoparia je stekla popularnost kao baštenska kultura izrazite dekorativnosti. Pripada porodici Santalaceae. Uspijeva u toplim područjima Evrope i Azije.

Uzgaja se kao dekorativna i krmna biljka i za proizvodnju metli. Često se koristi za kontrolu erozije i rekultivaciju zemljišta. Sadrži više proteina i oksalata od većine trava i krmnog bilja i zbog toga se koristi za stočnu hranu. No, svakako treba biti obazriv jer može biti toksična za većinu životinja. Zbog toga se koristi u manjoj količini i miješa s drugim krmnim biljkama.

Karakteristike metlice

Odlikuje se brzim rastom, a njene guste grane i listovi formiraju zbijenu formu. Raste na svim tipovima zemljišta, osim na veoma kiselim. Grm dostiže visinu od jednog metra. Cvjeta u junu, a cvjetovi su neupadljivi s lijepim mirisom. Jedna biljka može dati hiljade sjemenki koje se odlikuju dobrom klijavošću. Formira splet korijenja koje se širi.

Najčešće se uzgajaju dva varijeteta. Dlakava ili čupava metlica Bassia scoparia var. trichophylla je veoma tražena u dizajnu vrta. S dolaskom jeseni biljke mijenjaju boju. Zelene postaju bordo, ružičasto, narandžaste, vatrene ili ljubičasto obojene.

Vremenom mijenja boju (Foto: Bigstockphoto/vichie81)

Drugi varijetet je childs metlica Bassia scoparia var. childsii koja ostaje zelena tokom cijele godine i formira gusti grm. Dostiže visinu do 50cm.

Sjetva i uzgajanje

Za sadnju je potrebno odabrati sunčana mjesta, ali podnosi i slabiju sjenu. Dobro podnosi udare vjetra. Odgovara joj plodna zemlja. Birajte dobro dreniranu zemlju, jer ne voli stagniranje vode. Ne podnosi ni sušu i potrebno je zalijevati. Zbog nedostatka vode listovi venu. Potrebno je redovno prihranjivati.

Sjeme se može pronaći u bolje snabdjevenim vrtnim centrima i poljoprivrednim apotekama. Lako se razmnožava sjemenom bilo da ih sijete na otvorenom ili u saksije. Sjetva se obavlja tokom proljeća i jeseni. Kod sjetve na otvorenom obratiti pažnju na pojavu mraza. Proljetna se obavlja tokom marta za uzgoj rasada, a kad prođe opasnost od mraza, početkom maja, na otvorenom. Optimalna temperatura klijanja i nicanja je 16ºC na kojoj niče već za 10 dana. Početni rast je spor, a presađivanje se obavlja kada dostignu visinu između 10 i 15 cm. U dvorištima i baštama može da se samozasijava i tako se širi, a mlade biljke je potrebno zaštititi od mraza.

Štetočine i bolesti metlice

Biljke su veoma otporne. Često ih napadaju grinje, posebno kada je suša. U uslovima prevelike vlage može se pojaviti pepelnica na listovima. Lako se prepoznaje, jer listovi i biljka izgledaju kao da su posuti brašnom.

Mlade sadnice stradaju od bolesti crne noge. Za ovo oboljenje je karakteristično da se javlja u uslovima prevelike vlage. Potrebno je obratiti pažnju na zalijevanje i ne pretjerivati.


Tagovi

Metlica Ljetni čempres Sjetvena metlica Vatreni grm Kochia scoparia Stočna hrana


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

U mirovini su, ali ne miruju..😊 Ana i Slavko su obnovili stari mlin, napravili mini muzej, kućice za najam i zasadili nasade žitarica, voća i povrća od kojih prave različite proizvode. Sve su to zaokružili u jednu lijepu priču koja privlač... Više [+]