Ono što je svojevremeno izjavila Ursula von der Leyen, prošle je sedmice i potvrdila Evropska komisija
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ostaje pri svojoj izjavi iz oktobra 2024. godine: "Od 2028. više neće biti samostalnog EU budžeta za poljoprivredu“, piše Agrarheute.
Ta je izjava, ističu, naišla na priličan niz negativnih komentara, a mnogi nisu bili skloni dignuti ruku za uvođenje jednog velikog zajedničkog budžeta s nacionalnim budžetskim linijama za 27 država članica.
Međutim, službena objava Evropske komisije o strukturi Višegodišnjeg finansijskog okvira (MFR) od 2028. godine, prošle je sedmice potvrdila najgore strahove: Dosadašnji samostalni budžet za poljoprivredu bit će ukinut. Odnosno, dvije najveće budžetske stavke, poljoprivredni i budžet za strukturnu i kohezijsku politiku ubuduće bi se spojili u jedan golemi ukupni budžet.
Brojna poljoprivredna udruženja se protive ovoj finansijskoj reformi. Strahuju da bi ovakvom politikom mogli dobiti manje sredstava.
Kako pojašnjava ovaj portal, prijedlog višegodišnjeg finansijskog okvira Evropska komisija je podijelila na tri glavna dijela.
Za svaku državu članicu bit će izrađen nacionalni budžet s reformama i investicijskim programima, a jedan od glavnih tema bit će ekonomska, socijalna i teritorijalna kohezija. Prema sada dostupnim informacijama, poljoprivredna podrška spadala bi u ovaj budžetski blok.
Drugi dio bit će novi evropski fond za konkurentnost, koji će finansirati strateške sektore i konkurentne tehnologije, istraživanje i inovacije.
Treći će biti revidirano finansiranje vanjske politike, odnosno za finansiranje budžeta EK planira povećati vlastite prihode, što bi moglo ponovno pokrenuti raspravu o poreznoj politici, poput poreza na plastiku.
Dodatni prihodi bit će potrebni, među ostalim, za vraćanje dugova nastalih zbog paketa za obnovu "NextGenerationEU" (NGEU), koji su uvedeni zbog pandemije.
Komisija procjenjuje da će samo za vraćanje tih dugova od 2028. pa na dalje godišnje trebati između 25 i 30 milijardi eura. Trenutni višegodišnji finansijski okvir vrijedi do kraja 2027. godine i omogućuje ukupnu potrošnju od 1.211 milijardi eura.
Komisija planira formalni prijedlog budžeta za razdoblje od 2028. do 2034. podnijeti u julu ove godine. Iako je postupak još u toku, prve reakcije poljoprivredne industrije pokazuju veliku zabrinutost. Udruženje Farm Europe izražava bojazan da bi nova reforma mogla dovesti do renacionalizacije Zajedničke poljoprivredne politike.
Također zahtijevaju da se sredstva za poljoprivredu od 2028. do 2034. godine redovno prilagođavaju inflaciji. Bez tih prilagodbi, upozoravaju, stvarna vrijednost ZPP sredstava do 2034. pala bi za 54% u odnosu na 2020. godinu.
Nadalje, kažu, moguće pristupanje Ukrajine EU-u također se spominje kao dodatni stresni faktor za budžet ZPP-a. Ako Ukrajina postane članica do kraja sljedećeg budžetskog razdoblja 2034. godine, imat će pravo na oko petinu budžeta, što bi moglo dodatno smanjiti sredstva za ostale članice.
Farm Europe i drugih 28 poljoprivrednih udruženja već su se obratili predsjednici Komisije Ursuli von der Leyen i komesaru za budžet Piotru Serafinu, protiveći se ideji objedinjavanja svih EU izdataka unutar jednog fonda.
Među potpisnicima pisma su EU odbori poljoprivrednih udruženja Copa i Cogeca, EU grupa Međunarodne organizacije ekoloških poljoprivrednih pokreta (IFOAM Organics Europe) i Vijeće evropskih mladih poljoprivrednika (CEJA).
Udruženja podsjećaju von der Leyen i Serafina da njihova reforma proturječi nedavnom izvještaju Strateškog dijaloga o budućnosti poljoprivrede EU-a, u kojem se tražilo očuvanje zasebnog budžeta za poljoprivredu te su preporučena i posebna sredstva za obnovu prirode.
Kako će se dalje razvijati pregovori i koji će biti konačni ishodi ovog prijedloga, tek će se vidjeti. No jedno je sigurno, ističe Agrarheute: stav i glas poljoprivrednika u ovom procesu svakako neće izostati, podsjećajući da je Brisel bio svjedok mnogih protesta farmera u posljednje dvije godine.
Tagovi
Autor