IFAD-ov projekt 8 biće proveden u 73 općine, u Federaciji BiH tokom narednih pet godina. Na taj način osigurana je potpora proizvođačima i njihovim udruženjima, kao i infrastrukturi na teritoriji svih uključenih lokalnih zajednica.
IFAD-ovi projekti koje provodi Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva pokazali su se kao zanimljivi, ali i značajni za sve poljoprivredne proizvođače, kao i za lokalne zajednice koje su bile uključene u njihovu realizaciju, izjavio je to juče federalni ministar poljoprivrede, Šemsudin Dedić. nakon što su u Bihaću potpisani memorandumi s općinama sa područja Unsko-sanskog i Kantona 10, navodi se u saopćenju Federalnog ministarstva poljoprivrede.
Prema riječima Dedića, nakon potpisivanja memoranduma uslijedit će objava Javnih poziva na osnovu kojih će općine kandidirati projekte s područja tih lokalnih zajednica.
"To radimo, sada, na vrijeme jer prilikom kreiranja budžeta, svaka od općina će imati uvid da može participirati u projektu gdje Federalna vlada uz podršku sredstava IFAD-a učestvuje od 50 do 95 posto u realizaciji infrastrukturnih projekata koji su najinteresantniji svakoj od lokalnih samouprava", pojasnio je ministar. Takođe je napomenuo i da se farmerima omogućava da povećaju svoje zasade, zatim podrška otkupu, preradi i plasmanu na tržište onoga što proizvedu.
Kako kaže, IFAD-ov projekt 8 će biti proveden u 73 općine, u Federaciji BiH tokom narednih pet godina. Na taj način, ukazuje, osigurana je potpora proizvođačima i njihovim udruženjima, kao i infrastrukturi na teritoriji svih uključenih lokalnih zajednica.
"To je infrastruktura u vezi vodosnabdijevanja, lokalnih puteva, tržnica, sistema navodnjavanja i svega onoga što će pospješiti poljoprivrednu proizvodnju u općinama", komentariše Dedić.
Prema riječima Halila Omanovića, IFAD 8 - projekat razvoja ruralnih poduzeća i poljoprivrede ustvari je kredit IFAD-a u iznosu od 11,78 miliona eura, od čega je 60 posto namijenjeno Federaciji BiH, za 73 općine koje obuhvata projekt na području FBiH, a koje su podijeljene u pet klastera, odnosno grupa loklanih samouprava, koje su geografski povezane i imaju srodna proizvodna svojstva i karakteristike.
Omanović naglašava da se ovim putem nastoji poboljšati ekonomska moć malih poljoprivrednika na način da im se sufinansiraju početni paketi raznovrsnih proizvodnji u sektoru jagodastog i krošnjastog voća, zatim povrća, ljekovitog i aromatičnog bilja. Pored navedenog, obuhvaćena je oblast šumskih plodova, proizvodnja mlijeka, potencijalno i uzgoj i držanje pčela, odnosno, proizvodnja meda i pčelarskih proizvoda, ali i pomoć u razvoju farmerskih asocijacija.
Oko 32,5 miliona KM za potporu proizvodnji jagodičastog voća
"U narednih pet godina projekat će značajno doprinijeti ekonomskom razvoju sela na čitavom području FBiH. U Bihaću je potpisan memorandum o razumijevanju između Ureda za koordinaciju projekata pri Federalnom ministarstvu poljoprivrede i općina u Klasteru 1 koji obuhvata sve one u USK i tri lokalne zajednice Kantona 10, tačnije Drvar, Glamoč i Grahovo", istakao je Omanović.
Načelnik Općine Bosanska Krupa, Armin Halitović, načelnik Bosanskog Petrovca Mahmut Jukić i Ključa, Nedžad Zukanović, naglasili su značaj ovih projekata i izrazili zahvalnost Federalnom ministarstvu poljoprivrede i njihovom Uredu.
Ovim putem će se, kako su napomenuli, pružiti podrška malim poljoprivrednim proizvođačima, te izgradnji odgovarajuće neophodne infrastrukture u lokalnim zajednicama.
Tagovi
Autor
Hajrudin S.
prije 2 godine
Pozdravljam projekat,slabo ce vidjeti onaj kobi stvarno radio . Kao sto je pokazala praksa ,plastenik dobiju pa ih prodaju nakon mjesec dana ,nekada junice se dijelile ujutro na pijaci prodane i tako dalje ,jer dok nasi politicari srede svojim uhljebima nevidi onaj kome je potrebno. Slobodno pitati obicnih ljudi ne one koji su pijuni od politicara ,dok pokupe maslo obicni narod nema ga ne mapi