Pretraga tekstova
Danas će se održati sastanak na kojem će 320 zainteresiranih organizacija dobiti informacije o podnošenju zahtjeva za bespovratna sredstva za sektore jagodastog voća i mljekarstva.
Informativni sastanak na kojem će zainteresirane organizacije dobiti informacije i uputstva za podnošenje zahtjeva za bespovratna sredstva za sektore jagodastog voća i mljekarstva bit će održan danas u Sarajevu, piše biznis.ba.
Dolazak na informativni sastanak potvrdilo je više od 320 zainteresiranih organizacija, a organiziraju ga USAID/Sweden projekat razvoja tržišne poljoprivrede II (FARMA II) i Vanjskotrgovinska komora BiH (VTKBiH) povodom javnog poziva za dodjelu bespovratnih sredstava za unapređenje konkurentnosti i pristupa tržištima proizvođačkim organizacijama (PO) u sektoru jagodastog voća i sektoru mljekarstva.
Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH i analizama USAID/Sweden FARMA II projekta, u proteklih nekoliko godina proizvodnja jagodastog voća značajno je porasla, naročito proizvodnja malina. Izvoz jagodastog voća u prvih šest mjeseci ove godine u zbiru je bio veći za devet miliona KM (79 posto) u odnosu na isti period prethodne godine.
Kada je riječ o sektoru mljekarstva, u prvih šest mjeseci ove godine zabilježen je pad izvoza od 2,3 miliona KM, te pad uvoza od 1,3 miliona KM.
Ipak, ohrabruje podatak da je porastao izvoz sira u tom periodu, a povećan je i izvoz maslaca, saopćeno je iz VTKBiH.
Izvor: Biznis.ba, Foto: HighwayStarz/bigstockphoto.com
Tagovi
Bespovratna sredstva Izvoz Uvoz Konkurentnost Jagodasto voće Mljekarstvo
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Todora je beba rođena prije 8. mjeseci. Njena mama je Ivanče baštovanče, a ona voli da ide gdje god ide i mama. Tako joj je pravila društvo na II Konferenciji mladih u poljoprivredi koja se održala u Ribniku, od 03. do 05. 09. 2025. godine,... Više [+]
Todora je beba rođena prije 8. mjeseci.
Njena mama je Ivanče baštovanče, a ona voli da ide gdje god ide i mama.
Tako joj je pravila društvo na II Konferenciji mladih u poljoprivredi koja se održala u Ribniku, od 03. do 05. 09. 2025. godine, a u organizaciji MMA- Mreža mladih agropreduzetnika.
To je skup mladih, a i starih, koji vole prirodu, selo, koji se bave poljoprivredom ili samo uživaju u njenim plodovima...
Koji se vole družiti...
Koji vide iskru u svakom čovjeku...
Koji uče jedni od drugih...
Koji se edukuju zarad boljeg sutra, a još boljeg danas...
Koji mnogo vole djecu i vode ih u sve avanture sa sobom...
Todora je ovaj put imala prednost u odnosu na malo starije brata i sestru, i uživala sa mamom u druženju i usavršavanju.
Na ovom putovanju dobila je prvi zubić, i naučila tapšati.
A pošto je bila dobra , mama ju je odvela na seosko domaćinstvo Sladojević da vidi krave i telce, staro čitav jedan dan.
Eto...malo li je...
#RuralFoto #Selo