Pretraga tekstova
Maj je mjesec u kojem traju intenzivni radovi u vrtu. Neuobičajena godina kao što je ova briše poznata pravila
 
        Maj je novi juni - tako bismo mogli reći za ovu godinu u kojoj je vegetacija požurila dvije, tri sedmice. Stoga se ne možemo i ne trebamo držati onih starih pravila prema kojima se paradajz, paprika, tikvice i drugo povrće osjetljivo na mraz, na otvoreno sadilo tek u drugoj polovini petog mjeseca, iza posljednjeg mraza.
Evo pet smjernica na koje treba obratiti pažnju:
1. Jedino čime se trebate voditi je - prognoza. Ipak, neka vas ne prevari dnevna temperatura koja će ponegdje ići iznad 25°C pa i više dok će noćne i ranojutarnje biti ispod 10°C što može oslabjeti osjetljive biljke. Temperatura tla za njihovu sadnju ne bi smjela ići ispod 10°C.
2. S obzirom na ovako visoke vrijednosti, ne sadite biljke u najtoplijem dijelu dana. Sadnju je najbolje obaviti predvečer, kao i zalijevanje ili pak rano ujutro. Također, ne sadite po vjetru.
3. Ako presadnice sadite prije kiše te ako je dnevna temperatura zraka jako visoka, poželjno je nakon oborina tretirati ih nekim od prirodnih fungicida kako biste spriječili pojavu i širenje gljivičnih bolesti među kojima je najpoznatija plamenjača. Najbolji fungicid je onaj od bijelog luka gdje u 2 litre vode na 12 sati natopite 8-10 nasjeckanih češnjeva. Nerazrijeđenom tekućinom tretirajte paradajz, tikvice, papriku i drugo bilje.
4. Tlo je već sada prilično suho i slobodno možete krenuti s malčiranjem, odmah nakon sadnje. Ako imate dovoljno materijala, zaštitite što više površine, ne samo oko stabljike.
5. Sjeme koje ima tvrdu opnu, kao što su grah, mahune, slanutak, bamija, bundeve, tikvice, krastavci i sl., namočite noć prije sjetve. Presadnice prije sadnje dobro zalijte kao i sadnu rupu u koju ćete ih posaditi.
Tagovi
Radovi u svibnju Svibanj u vrtu Sadnja rajčice Sadnja paprike Malčiranje Zalijevanje Sadnja prije kiše
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
 Sjeme - početak i kraj svakog vrta: Koje su prednosti korištenja sjetvenog puža?
                
                
                
                    Sjeme - početak i kraj svakog vrta: Koje su prednosti korištenja sjetvenog puža?
                     Dodijeljene nagrade, ovo su najbolji EU ekološki proizvođači u 2025. godini
                
                
                
                    Dodijeljene nagrade, ovo su najbolji EU ekološki proizvođači u 2025. godini
                     Surutka nije otpadni produkt - ljekovita je i lako se proizvodi
                
                
                
                    Surutka nije otpadni produkt - ljekovita je i lako se proizvodi
                     Bavarski poljoprivrednik osmislio uređaj za skupljanje krompirovih zlatica
                
                
                
                    Bavarski poljoprivrednik osmislio uređaj za skupljanje krompirovih zlatica
                    Ako slika govori tisucu rijeci, ne znam koji je ovdje broj potreban ... "Starry Night" Visoko
 
